Inno-tér
2017. április 20.

Korszerű anyagok, intelligens technológiák fejlesztése

Korszerű anyagok, modern anyagtechnológiák, valamint intelligens irányítási és automatizálási rendszerek kifejlesztését kezdi meg Miskolcon a Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központ (FIEK). A közel 5,8 milliárdos projekt a Miskolci Egyetem, a BorsodChem, a Bosch és az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI) együttműködésében valósul meg.


A közös kutatói hálózatának célja a fejlett technológiákat alkalmazó iparvállalatok kutatás, fejlesztési és innovációs igényeinek feltérképezése, és azok piaci alapon történő kiszolgálása. A közel 5,8 milliárd forint összértékű projekt a kiválóság jegyében, a piaci igények figyelembe vételével és a létrehozott K+F+I eredmények gazdasági hasznosíthatóságának elve mentén valósul meg.

Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központ (FIEK)

A Miskolci Egyetem (ME) 2020-ig kijelölt „Innovatív Tudásváros” programja erőteljes kutatás, fejlesztés és innovációs aktivitást, fókuszpontok kijelölését, piaci igények feltárását és kiszolgálását, valamint a nemzetköziesedési folyamatok erősítését tűzte ki elsődleges célul. Az életre hívott Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központ (FIEK) a Miskolci Egyetem, a BorsodChem, a Bosch, valamint az ÉMI szerepvállalásával, közös kutatói hálózat és infrastruktúra létrehozásával jött létre. A példaértékű együttműködés keretében az Alma Mater és a piaci szereplők nem csupán megosztják egymással kutatói infrastruktúráikat, hanem együttes laborfejlesztéseiknek köszönhetően újabb kutatóhelyeket is létrehoznak, így fokozva az észak-magyarországi térség K+F+I képességét.

Korszerű anyagok, modern anyagtechnológiák, intelligens irányítási és automatizálási rendszerek

A most induló első közös FIEK projekt közel 5,8 milliárd forint értékben valósít meg 9 termékprototípust, 6 új anyagminőséget és 3 anyagtípust, 8 új technológiai eljárást és 3 készterméket, mindezeket legalább 16 iparjogvédelmi oltalom keretében. Elsősorban korszerű anyagok, modern anyagtechnológiák, valamint intelligens irányítási és automatizálási rendszerek kifejlesztése kezdődik meg.
„A FIEK révén a piaci igények kerülnek a K+F+I tevékenység fókuszába, ami a versenyképesség fokozásának egyik fontos alappillére. Törekvésünkhöz kiváló nagyvállalati partnerek csatlakoztak, akik azon túl, hogy e régió legjelentősebb ipari szereplői, egyben a nemzetközi kutatói tér legkiválóbbjai is. A FIEK elindításával és a projekt megvalósulásával jelentős értékteremtés jöhet létre. Kiemelt cél új K+F+I eredmények elérése és azok gazdasági hasznosítása.” – véli Deák Csaba, a Miskolci Egyetem kancellárja.

Egyetemi kutatói infrastruktúra teljes kihasználtságának hosszú távú biztosítása

A Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. - hozzáadott értékét tekintve - hazánk és a régió meghatározó járműipari alkatrészgyártójaként a rá jellemző innovációs kultúra és innovatív gondolkodás révén az elsődleges piaci igények kiszolgálását célozza, illeszkedve a nemzetközi járműipari tendenciákhoz, vagyis az e-mobilitáshoz és az ipar 4.0 elvárásaihoz.
Az ÉMI a jövő lehetőségeire és a jelen tudatos erőforrás-gazdálkodására épülő fenntartható fejlődés elkötelezettjeként korszerű anyagok, modern szerkezeti elemek kifejlesztésére, innovatív irányítás technológiák megvalósítására fókuszál.
A BorsodChem a kínai Wanhua leányvállalataként, mint a világ jelenlegi legnagyobb MDI kapacitással bíró cégcsoportjának tagja a járműipari fejlesztésekre koncentrál, elsősorban azok vegyipari bázisára, az alapanyaggyártástól az egyedi vevői igényekre szabott késztermékek előállítására alkalmas poliuretán rendszerekig, átfogva a teljes innovációs láncot.
A Miskolci Egyetem a tudás és technológia transzfer szerepének, valamint a társadalmi hasznosulás erősítésének érdekében hálózati alapon, stratégiai partnerségek kialakításával kívánja külső kapcsolatrendszereit működtetni. Ennek egyik jó gyakorlata a FIEK létrehozása is, hiszen a hazai és nemzetközi gazdasági szereplők számára jelentős hozzáadott értéket képviselő K+F+I tevékenységek elvégzése révén, hosszú távon biztosítható az egyetemi kutatói infrastruktúra teljes kihasználtsága is.

Forrás: Miskolci Egyetem

 
Inno-tér
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka