A DélKerTÉSZ jó évet zárt és tovább fejleszt
Jelent-e bármilyen változást a szövetkezet életében, hogy az alapító elnök, Ledó Ferenc tizenhat év után nyugdíjba vonult januárban, és Önt választották meg a DélKerTÉSZ új elnökének?
– Ledó Ferenc elnök nyugdíjba vonulásával nem történt változás, mert szaktanácsadóként folytatja a munkát a DélKerTÉSZ-nél. Egyrészt ő lesz a szaktanácsadói team vezetője, másrészt a személyes szaktanácsadóm is lesz, és nemcsak a termeléssel kapcsolatos tanácsaira számítok, hanem a tizenhat év alatt elnökként felhalmozott tapasztalataira is. Én 2003 októbere óta dolgozom a szövetkezetnél, végigjártam a ranglétrát, megismertem a részlegek munkáját. Az utóbbi években már gazdasági vezetőként dolgoztam a DélKerTÉSZ-nél.
Milyen évet zárt a DélKerTÉSZ?
– Kimondottan jó évet zárt a szövetkezet, amelynek a zöldség-gyümölcs értékesítésből 9 milliárd 541 millió forint árbevétele lett. Ha ehhez még hozzáadjuk a másik cégünket, amely görögdinnye-értékesítéssel foglalkozik, akkor négymillió forint híján 10 milliárd forint lett az árbevételünk.


A szövetkezet tagjainak 1,1 milliárd forinttal többet tudtunk fizetni tavaly, mint 2017-ben. A fő növényeinknél emelkedtek az árak. A tölteni való paprikánál 14 százalékkal volt magasabb az ár, a mennyiség közel ugyanannyi volt, mint 2017-ben. A hegyes paprikánál is 14 százalékos áremelkedés volt, a mennyiség viszont 20 százalékkal növekedett. A kápia paprikánál ugyan 17 százalékkal csökkent a mennyiség, de 44 százalékkal emelkedett az ár. Ennek oka: a szabadföldi kápiatermesztés a klimatikus körülmények és a munkaerőhiány miatt visszaszorulóban van. A fürtös-bogyós paradicsomnál tavaly 22 százalékkal növekedett a mennyiség 2017-hez képest, az ár közel azonos volt. A koktélparadicsom folyamatosan tör előre: tavaly duplaannyi volt a mennyiség, mint tavalyelőtt. Így az országban megtermelt koktélparadicsomnál a magyar piac már ki tudja szorítani az importot március közepétől október végéig. A zöldborsónál a tavaly áprilisi meleg, a szinte nyári idő mennyiségi és minőségi problémákat okozott, közel 20 százalékkal csökkent a mennyiség, de aki tudta tartani a minőséget, az árban körülbelül annyit kapott, mint 2017-ben. Az ipari paradicsomnál tavaly 53 százalékkal növekedett a mennyiség, az ár pedig a 2017-eshez volt hasonló. A tavalyi időjárás kedvezett az ipari paradicsomnak, mert nem volt olyan csapadékos a nyár, ezért irányítottan lehetett öntözni a területet, így jó lett a minőség is.

Milyen beruházásokat terveznek idén?
– Tavaly 218 millió forint értékben végeztünk fejlesztéseket: targoncákat, palettaszállító gépeket és automata hálózógépet vásároltunk, valamint első ütemben elkezdtük az új hűtőházunk építését, amire 134 millió forintot fordítottunk. Ezt folytatjuk 2019-ben. Az új hűtőház építése 255 millió forintos beruházás, amit terveink szerint idén április végén fejezünk be. Idén még egy automata hálózógépet, automata címkézőgépeket, a logisztikát kiszolgáló targoncákat is vásárolunk, továbbá korszerűsítjük az informatikai berendezéseinket, eszközeinket. 2019-ben összesen 240 millió forintot fordítunk fejlesztésekre.•