A jó kutató sikerorientált
Családjában inkább a vegyészet, a kémia iránti érdeklődés volt erős. Miért is?
– Gyerekkoromban gyakran bejártam szüleim munkahelyére, egy vízminőség-védelmi laboratóriumba. A laborkörnyezet, a lombikok és a műszerek világa elvarázsolt. Egyszerre volt ott jelen a biológia, a kémia és a fizika. Megérintett a tudomány interdiszciplinaritása, hogy a világot a maga egészében érdemes megismerni, hiszen egy nagy egységről van szó. A másik alapvető élményem, hogy egyidős vagyok a televíziós Delta műsorral. Ez a sorozat valóban az ismeretet terjesztette, sok embert a Delta állított pályára, vitt a tudományok felé.
Szakmaválasztásában egy középiskolai verseny döntött. Mi volt ez?
– Itt lett része az életemnek az Atomki. A kutatóhely versenyt hirdetett középiskolásoknak, egy adott témával kapcsolatban dolgozatot vártak a jelentkezőktől. Szintén matematika–fizika tagozatos gimnáziumi osztálytársammal közösen pályáztunk és nyertünk. Mindkettőnkből fizikus lett. Ez a kezdeményezés érdekes példa arra, hogy kutatóintézet is motiválhatja a pályaválasztás előtt állókat.
Fizikusként végzett Debrecenben, a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, ahonnan az Atomkiba ment dolgozni. Mi vitte az akadémiai intézetbe?
– A kutatói szabadság reménye. Végtelen energiája van az embernek, ha olyat csinálhat, ami érdekli. Egy tehetséges kutató, ha érdekes témát talál, érdekes témát lát, azon intenzíven dolgozhat. Az Atomki esetében azt éreztem, hogy ez a szellemi műhely kellő teret nyújt. A kutatói pályára készülőnek mindent megmutatnak, mindent felkínálnak, és a jelentkező választhat a lehetőségek közül, leendő kollégaként kezelnek. Most is így van.
Igen fiatalon, negyvennégy évesen lett az intézet igazgatója. Miért lesz valaki ereje teljében vezető?
– Az Atomki olyan közösség, amelynek csoportjai önjáróak. Itt nem működik, hogy felülről megmondjuk, hogy ki mivel foglalkozzon. A legfontosabb a kutatói motiváció, az pedig belülről jön. Kollégáim tudják, hogy milyen irányban érdemes fejlődni. Az igazgatónak a működési feltételek biztosítása a legfőbb feladata. Az én csoportom akkoriban már kellően jól szervezett volt ahhoz, hogy az új pozícióm ne jelentsen törést a munkában. Én pedig úgy éreztem, hogy az egész közösséget további szakmai sikerekhez – új témák indításával, új csoportok létrehozásával és az infrastruktúra fejlesztésével – segíthetem. A nemzetközi vérkeringésbe akartam bevinni az intézetet, folyamatosan népszerűsítve a tudásunkat és a műszereinket.
Egy alkalommal arról beszélt, azon iparkodik, hogy ledőljön a képzeletbeli elefántcsonttorony a kutatók körül. Fontos, hogy tudósként hasznossá váljon a társadalomban, munkáját az innováció felé tudja terelni. A saját terelés milyen eredményt hozott?
– A kutatók szakterületükön hatalmas tudással rendelkeznek, érdekes témára szívesen ráharapnak. Közvetítőként segíteni próbáltam a kapcsolatfelvételt a kutatók és az ipari partnerek között. A megoldhatatlannak tűnő ipari problémák megoldásában a kutató szívesen részt vesz, hiszen az neki is kihívás. Erre volt példa eszközök szerkezetének meghatározása – sok volt a selejt, de a gyártó nem tudta a hiba okát, mi kiderítettük. És nemcsak azt mondtuk meg, hogy mi okozta a jelenséget, hanem azt is, hogy mit kell ellene tenni, hogyan lehet javítani az eljárásokat.
Előző nyilatkozónk, Ábrahám László szerint Ön az az ember, aki tudós és menedzser egy személyben, akivel öröm együtt dolgozni. Soha semmi konfliktus, vagy amit nehezen visel el?
– Egyetlen dologgal lehet kihozni a sodromból: az értelmetlen munkával. Előfordult az életemben, hogy az is értelmetlennek látta a feladatot, aki kiadta nekem, de mégis el kellett végezni. Mindig ügyeltem arra, hogy ne adjak ki ilyen megbízásokat. Én az új projektek, kutatási irányok nyitására ösztökéltem a kollégáimat, és ha az elindult, én is vállaltam azért a felelősséget. Igyekeztem például forrást szerezni. A legrosszabb az, ha van pénz, de nincs az okos elköltésére alkalmas szakember. Természetesen az sem jó, ha az ötlet kiváló, de anyagiak híján nem tudunk továbblépni.
Három évet töltött kutatóként Japánban. Szakmailag mit adott ez az időszak?
– A kutatói életforma alapvető eleme, hogy az ember külföldön is kipróbálja magát. A Debreceni Református Kollégium már több száz évvel ezelőtt külföldi tanulásra ösztönözte a diákjait. Hasonlóan tesz az Atomki is, no, nem azért, hogy a kollégák külföldön maradjanak, hanem azért, hogy az új ismereteket hazahozzák. Japánban izgalmas nemzetközi környezetbe kerültem, ahol alapvető volt, hogy a kísérleti eszközök használói maguk is valamilyen újdonsággal, fejlesztéssel állnak elő. Ott tanultam meg, hogy a saját kísérleti helyszín folyamatos fejlesztése nagyon fontos, mert nem mehetünk mindig külföldre. Sőt, ha olyan speciális formációt hozunk létre, aminek nincs párja a világon, akkor a külföldiek is idejönnek. A folyamatos innováció a mi helyzetünket erősíti, aminek eredménye, hogy a kísérleti fizika egy apró, de jól meghatározott szegmensében az Atomki a világ egyik legjobb intézete. Nem lenézett műhely Kelet-Európában, hanem együttműködésre érdemes bázis.
Meggyőződése, hogy egy tudósnál nem komoly hajtóerő a pénz, sokkal inkább az önmegvalósítás. Fontos a csapatmunka, egy komplex mérésnél nem végezhető el minden egyedül, száz százalékban támaszkodni kell mások ismeretére. Pénz nélkül viszont a kísérletes tudományokban, például a fizikában, nincs műszer. Ha nincs műszer, lemarad az adott kutatóhely a nemzetközi versengésben. Mit ér most a debreceni műszerpark?
– Egy ilyen kutatóintézetnek nem a hazai piacon, hanem a nemzetközi életben kell megmérettetnie magát. Annyit érünk, ahány európai, amerikai, japán, kínai és más partner bennünket választ kutatásai helyszíneként. A mi gyorsítóinkon európai uniós támogatású programok futnak – külföldiek a mi berendezéseink használatára pályázhatnak. Nem jelentkeznének, ha nem lennének biztosak abban, hogy élvonalbeli kutatóhelyen mérhetnek. Ugyanakkor nincs olyan műszerpark, amely ne avulna el nagyon gyorsan. Minél inkább high-tech valami, annál gyorsabban elhasználódik. Ami tavaly még jó volt, az idén már nem biztos, hogy versenyképes. Állandóan fejleszteni kell. A jó kutató sikerorientált, ott szeret dolgozni, ahol a legjobbak a feltételek. Senki sem akar lemaradni a nemzetközi versenyben. Szerencsére az utóbbi években elég erős a kormányzati törekvés a hazai kutatási infrastruktúra fejlesztésére.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által létrehozott Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság elnökeként mit tehet ezért?
– A Bizottság a kutatók javaslatai alapján rangsorolja, hogy Magyarországnak milyen nagy nemzetközi kutatási infrastruktúrákhoz érdemes csatlakoznia. Európai szinten ezek az infrastruktúrák jól szervezettek, kerülik az átfedéseket. Természetesen a kutatókat nem érdeklik a költségek, csak az, hogy az ötleteiket a legjobb technikai körülmények mellett valósítsák meg. A Bizottságnak viszont a tudományos háttér mellett sok más szempontot is figyelembe kell vennie, és most nem csak a pénzügyekről van szó. Sokszor felmerül, van-e olyan erős kutatói bázis itthon, ami hosszú távon garantálja egy drága hozzáférésű berendezés kihasználását.
A szegedi szuperlézerként is emlegetett ELI konzorcium nemzetközi koordinációjáért felelős feladata is van. Különös a helyzet, hiszen néhány évvel ezelőtt volt némi esély arra, hogy a világ egyik legfontosabb neutronkutató központja lehet Debrecen, ám az végül a svédországi Lundban épül fel. Szeged ellenben világszínvonalú lézerközpontot kapott. Van kapcsolatuk a Tisza-partiakkal?
– Magyarország nagyon korrekt ajánlattal állt elő a neutronkutató központtal kapcsolatban – felmérve lehetőségeinket, vállalható pénzügyi hozzájárulással pályáztunk. Nem tudtunk versenyezni az akkori svéd ajánlattal, ami sokkal nagyobb arányú állami részvételt ígért. A Prágában, Bukarest mellett és Szegeden épült három kutatóhely összehangolt működésén alapuló ELI más struktúrában valósult meg. A szegedi lézerközpont – a debreceni gyorsítókhoz hasonlóan – sok mindenre alkalmas. Olyan feladatokra is, amelyekben az Atomki partnerként be tud lépni. Kollégáink rendszeresen segítik a szegediek egyik tematikáját. Szó sincs irigységről, prosperáló kapcsolatot építünk. Mi is örülünk annak, hogy megépült a szegedi lézerközpont, hiszen ilyen léptékű tudományos berendezés nem volt Kelet-Európában. A tudományos vasfüggönyön az ELI ütötte az első lyukat. A tudomány e területén minden bizonnyal az ELI lesz a legjobb kutatási infrastruktúra. Kisebb léptékben, más tudományágban pedig az Atomki. Mindkettő a sokszínű magyar fizikát erősíti. Ha sikeresek vagyunk, idejönnek, s nem elmennek a kutatók.
Ambicionálja az „anti-brain-drain”-t: azt, hogy Debrecenbe jöjjenek kutatni külföldről. Mivel tudják a cívisvárosba csábítani a szakembereket? Mérnek és mennek, vagy van, aki marad?
– Ismernek bennünket, széles körű nemzetközi kapcsolati hálót tartunk fenn. Ennek részeként külföldi PhD-hallgatók is megfordultak az intézetben. Öt éve jelentkezett nálunk Timothy Jull amerikai professzor, aki korábban a torinói lepel radiokarbon-vizsgálatában is részt vett. Azért jött, mert radiokarbon mérésére alkalmas világszínvonalú készülékünk felkeltette a figyelmét – neki sem volt ilyen eszköze. Fulbright-ösztöndíjjal került Debrecenbe, majd akadémiai vendégkutatói állást kapott, később felkértük, vezesse az egyik nagy projektünket. Ennek lényege az, hogy izotóptechnikánk segítségével a klímaváltozást elemezzük az elmúlt több ezer évben. Elvállalta.
Olyan jelenségeket vizsgál a kísérleti magfizika eszközeivel, amelyek döntő fontosságúak az elemek keletkezése során. Ezek különleges nagyberendezéseket igényelnek, amelyeket kizárólag nemzetközi kooperációban használhatnak. Tagja a LUNA–II együttműködésnek, amely Olaszországban egy föld alatti laboratóriumban üzemeltet részecskegyorsítót. Miért fontos az utóbbi?
– Szakterületem a nukleáris asztrofizika, amely a csillagok működésére keres választ: mi az atommagfizikai háttér, melyek azok a reakciók, amelyek a csillagokban lejátszódnak. Nem egyszerűen a hidrogénatomok héliumatomokká egyesüléséről van szó például a mi Napunknál. Ha ez a folyamat megállna a héliumnál, nem jönnének létre a nehezebb atomok, amelyekből mi is felépülünk. Olyan reakciókat vizsgálunk, amelyek választ adhatnak a nehezebb atomok keletkezésére. Illetve, hogy miért létezik már 4,5 milliárd éve a Nap, és létezik még legalább ennyi ideig? A Nap hőmérsékletén kis valószínűséggel keletkezik hidrogénből hélium, ezért fogy el lassan az üzemanyag, de éppen ezért nehéz ilyen magreakciókat földi körülmények között vizsgálni. Az olasz laboratóriumban mélyen a felszín alatt mérünk – ezen a helyen nincs zavaró kozmikus háttérsugárzás. Húsz éve dolgozunk együtt az olaszokkal. Felvetődhet, hogy miért kerestek meg bennünket, amikor a mi eszközeink a felszínen vannak? Azért, mert bizonyos kiegészítő, de elengedhetetlen vizsgálatok csak a felszínen végezhetők el. Ez egy olyan együttműködés egy kis hazai és egy nagy nemzetközi laboratórium között, amely példamutató. Az Atomki részecskegyorsítóira azonban önálló kutatás is sikeresen építhető. Arra vagyok a legbüszkébb, hogy a nukleáris asztrofizikában az egyes ritka nehéz elemek keletkezéséért felelős asztrofizikai p-folyamatnak a világ legfontosabb kutatóhelye a debreceni Atomki. Megkerülhetetlenek vagyunk. Ebben a témában számos konferenciát, workshopot szerveztünk az elmúlt évtizedekben. Azt vallom, mindegy milyen témát visz az ember, de abban legyen olyan jó, hogy a nemzetközi életben meghatározó legyen.
Az Atomki kutatói együttműködnek Európa vezető múzeumaival, közös európai hálózatuk tagja a párizsi Louvre és a British Museum is. Hogyan kerültek kapcsolatba?
– Az itteni technológia a régészek, művészettörténészek számára olyan kutatási lehetőségeket kínál, ami miatt különleges leleteket küldenek hozzánk. Izgalmas feladat volt például idén ősszel a Pompejiből származó csontok összetételének meghatározása. A külföldi gyűjtemények képviselői azért kopogtatnak az ajtónkon, mert őket a kiválóság és a megbízhatóság vonzza. Ha nekik nincs speciális feladatra alkalmas eszközparkjuk, akkor megkeresik azt a helyet, ahol olyan működik, ami az ő kérdéseikre is választ adhat. Vadásznak az ilyen lehetőségre. A múzeumi szakember kiváló helyen szeretné a mintáját megméretni, olyanokkal, akik az ígért határidőre teljesítik a vállalásukat. Ha egy hónapot mondtak neki, de fél év alatt sem produkáltak eredményt, akkor a kiválóságot lerombolja a megbízhatatlanság. Mi a kiválóságra és a megbízhatóságra egyaránt törekszünk. Ezeknek köszönhetően európai uniós támogatással a kontinens minden részéből hozhatják ide a régészek a leleteiket.
A 2015 februárjában megjelent Miazma kalandjáték helyszíne az Atomki, ahol a fiktív történet szerint az intézet alapító igazgatója, Szalay Sándor professzor annak idején elrejtett egy meteoritot. Ez csak az egyik a széles körű tudománynépszerűsítő munkái közül. Látszik ennek az eredménye?
– Az ismeretterjesztés egyik típusa a természettudomány felé való orientálás. Ez alapvető az ország jövője miatt, hiszen mérnöki és természettudományos pályára kevesen jelentkeznek. Nekünk minden lehetséges eszközzel erre kell terelni a középiskolásokat. Bemutatni, hogy milyen csodálatos világ az, amit mi művelünk. Ez nemcsak a mi feladatunk, hanem az ország vezetőié is. Csakhogy, ha megnézzük azt, hogy hány ilyen végzettségű szakember van a Parlamentben, a minisztériumokban, akkor azt látjuk, hogy jóval több a jogász, a közgazdász, a bölcsész, mint a műszaki. Ilyen helyzetben nekünk nemcsak a diákok meggyőzése a feladatunk, hanem a jövőbeli döntéshozóké is, hogy érdemes és kell is áldozni a tudományra. A kalandjáték ennek egyik színes eszköze.
Valami mégsem működik, mert például kevesen jelentkeznek fizikus szakra…
– Nagyon sokféle hatás éri a mai fiatalokat. Az előbb említett kalandjáték sem a fizikusi pályára készülőknek szól, hanem annak a korosztálynak, amelyik szeret játszani a számítógéppel, érdeklik a feladatmegoldások. Az ilyen típusú ismeretterjesztés alapüzenete, hogy a kutatók munkája érdekes, mert fantasztikus dolgokkal foglalkoznak. Az emberek többsége nem kutatói pályát választ, de ennek a többségnek sem kell irtóznia a kutatástól. Egyébként, ha a 200 ezres Debrecenben bárkit megkérdez, tudja, mit jelent az Atomki név.
2010 és 2011 között az Európai Fizikai Társulat Magfizikai Bizottságának elnöki tisztét töltötte be.
2016-ban a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét és Debrecen Pro Urbe díját érdemelte ki.
Az ELI és az Atomki jövőképéről korábban szó esett, de mi áll önök előtt?
– Számos megvalósításra érdemes ötletünk van. Minden egyes témában látjuk a reális továbblépés lehetőségét – minden egyes lépés azonban súlyos pénzekbe kerül, de a kísérletes tudomány így működik. Az Atomki Tudományos Tanács elnökeként egyengetem a fiatal kutatók pályáját, és mindent megteszek nemzetközi hírnevünk öregbítéséért.
Részecskegyorsítóink űrkutatásra, régészeti minták elemzésére, asztrofizikai és asztrokémiai vizsgálatra, mikroanyagok fejlesztésére egyaránt alkalmasak. Drága berendezések, de sokféle módon használhatók. A kutatásban kiszámíthatatlan, hogy mi fut fel, a sokféle felhasználási lehetőség ezért a siker záloga, hiszen gyorsan átállhatunk valamilyen élvonalbeli kutatásra, vagy éppen mi indítunk el új élvonalbeli kutatást.
A tudományos ismeretterjesztés mennyire volt hatékony a saját gyermekei körében?
– Ha arra kíváncsi, hogy ötük közül hányan lettek mérnökök, fizikusok, akkor ki kell, hogy ábrándítsam. Nálunk nem a tudományos ismeretterjesztés volt a fő téma a vasárnapi asztalnál. A feleségemmel arra ügyeltünk, hogy teljes szabadságot adjunk a gyerekeknek, illetve a kreativitásukat erősítettük. Számomra mindegy volt, hogy miben teljesednek ki. Bátran állítom, hogy a kreativitás terén jól haladnak. Apaként büszkén látom a fejlődésüket.
A fizikán túl mire jut ideje, energiája?
– Mint sokaknak, nekem is a futás a hobbim. Több alkalommal leküzdöttem a 42 kilométert, de ma már örülök, ha sikerrel teljesítem a távot. Persze a futás is tanulsággal szolgált. Csak a hollywoodi filmekben működik, hogy akkor is győzünk, ha az utolsó pillanatban szedjük össze magunkat. A maratoni táv lefutására komolyan kell készülni, egyébként nem sikerül a vállalkozás. Ahogy a kutatásban is hosszú az út, mire az ember az ötlettől eljut a megvalósításig.
Kivel folytassuk sorozatunkat?
– Bendzsel Miklóssal, aki évtizedeken át meghatározó alakja volt a hazai műszaki életnek, illetve most is az, hiszen a Magyar Mérnökakadémia elnöke.•