A vízellátás digitalizálása
Mégis egyre több nagyvárost kényszeríthet az intelligens vízgazdálkodási rendszerek bevezetésére az a tény, hogy a hagyományos víz- és szennyvízközmű-rendszereket nem az éghajlatváltozás és a gyors urbanizáció okozta növekvő igénybevételre tervezték. Ezért az elöregedő infrastruktúrával járó kockázatok világszerte komoly gondot jelentenek a vízközműveket üzemeltető vállalatoknak. A valós idejű észlelési és monitorozási technológiák alkalmasak lehetnek a szivárgások és vízminőségi problémák korai észlelésére. Ezekről számolt be James Chalmers, az ABB Hajtások, Global Water & Waste Water üzletág elnökhelyettese, aki szerint az intelligens monitorozási technológiákat hajtásokkal és motorokkal kombinálva a víziközmű-üzemeltetők áttérhetnének a valós idejű rendszerfelügyeletre. A megfelelő eszközökkel és szolgáltatásokkal pedig a felhőn át valós idejű adatok nyerhetők a távoli vízközművek berendezéseiről. Az új módszer lelkét a vezeték nélküli okos érzékelők új generációja adja, így már a működési hiba fellépése előtt költséghatékonyan megtervezhetők a karbantartási lépések, amivel elkerülhetők a váratlan üzemi leállások, és csökkenthető az állásidő is.
A valós idejű, adaptív viselkedést támogató, beépített intelligenciájú technológia segítséget nyújt a szélsőséges időjárási viszonyok miatti problémák kezelésében is, például amikor a túlzott mennyiségű csapadék vízminőségi problémákat okoz. A digitális megoldás segítségével a szakemberek elemezhetik az érzékelőktől gyűjtött adatokat, majd azok alapján intézkedéseket dolgozhatnak ki, amelyekkel javítható a víz- és a szennyvízközművi berendezések üzemeltetése. Az érzékelők alkalmazásával a hagyományos szivattyúkat intelligens, vezeték nélkül csatlakoztatott berendezésekké lehet fejleszteni. Bár a vízközmű-üzemeltetők mindig figyelemmel kísérik a hálózatukban bekövetkező változásokat, egyebek között a csővezeték nyomásának és a szállított vízhozamnak az ingadozását is, amely például dugulásra vagy szivárgásra utalhat, néha mégis előfordul, hogy a rendszerrel kapcsolatos problémáról csak akkor szereznek tudomást, amikor egy fogyasztó csőtörést jelent be. A kezeletlen szennyvíz környezetbe jutása pedig komoly problémát okoz, mert veszélyeztetheti az emberek és a vagyontárgyak biztonságát.
A digitalizálás az, ami a lehető legkorábbi figyelmeztetést biztosítja az esetleges problémákkal kapcsolatban. Az okosvárost gyakran a „rendszerek rendszereként” írják le, amelyben a dolgok internetét (IoT) és az analitikát kombinálják a hagyományos infrastruktúrával. Ezek a nagyvárosok az IoT és az analitika alkalmazásával biztosítják a kiváló üzemi hatásfokot, javítják a szolgáltatások színvonalát, a fenntarthatóságot és a gazdaság dinamizmusát. A korábban elkülönülő szektorok, mint az energetika, a közlekedés, a katasztrófaelhárítás és a vízellátás, az új megközelítésben egymással összehangoltan működnek.•