A zene hatása az enzimre
A zenének a tudat nélküli élő anyagokra gyakorolt hatása régóta a tudományos érdeklődés tárgya. A legtöbb tanulmányban tudat nélküli élőlények vagy biomolekulák „hallgatnak” zenét, a kutatók pedig arról számoltak be, hogy a megfigyelt hatások, amikor egyáltalán voltak ilyenek, jellemzően kis méretűek és közvetettek.
Az SZBK kutatói, egyedülálló megközelítést alkalmazva, a zenét váltakozó árammá (AC), azt pedig oszcilláló elektromos mezővé alakították át elektródák segítségével, és megmérték egy enzimre gyakorolt hatását. „A V-ATPáz optimális választás volt, mert számos életfolyamatban kulcsszerepet játszik, és egy az ATP-t hidrolizáló forgómechanizmus szerint működik, amely periodikus töltésmozgásokkal jár együtt” – magyarázta a kutatócsoport vezetője, Páli Tibor.
Kiderült, hogy az enzim meglehetős érzékenységet mutat az AC-jelek bizonyos spektrális jellemzőire. A kutatók olyan domináns frekvenciákat azonosítottak, amelyek tökéletes összhangban vannak a „stimuláló és gátló zenei hangnemekkel”. A maga nemében egyedülálló kísérletről szóló publikáció a Frontiers in Molecular Biosciences című folyóiratban jelent meg.•