Anyagtudományi kiválósági műhely jött létre
A projektben folytatott alapkutatások célja ipari felhasználásra alkalmas új anyagok és eljárások fejlesztése, egyrészt a biomassza-eredetű anyagok újszerű hasznosítása, másrészt az energiatárolás és -felszabadítás területén. A biomassza hatékony hasznosítása céljából olyan eljárásokat fejlesztettek, amelyekkel a lehető legtöbb komponens feldolgozásával a lehető legértékesebb nyersanyagok vagy üzemanyagok állíthatók elő. A vizsgálatok egyik fontos tárgya a lignocellulóz, a növények vázanyaga, amely a növényi biomassza feldolgozásakor általában hulladékként jelenik meg.
A lignocellulóz egy előzetes kezelésének tekinthető eljárás a pirolízis, amellyel csökkenteni lehet a biomassza nedvességtartalmát és növelni az energiasűrűségét és őrölhetőségét. A technológiafejlesztés megalapozására részletesen felmérték, hogyan lehet a pirolízis körülményeinek változtatásával szabályozni a keletkező termék összetételét és termikus tulajdonságait.
Magyarországon nagy mennyiségben keletkezik lignocellulóz-alapú biomassza az élelmiszeriparban. Ennek hasznosítására kidolgozták egy integrált biofinomító eljárás koncepcióját, amely búzakorpa, kukoricarost vagy sörtörköly alapanyagból kiindulva xilit, arabinóz és energia előállítását teszi lehetővé.
Ligninből és különböző polimerekből olyan hibrid kompozitokat hoztak létre, amelyek merevsége, szakítószilárdsága és ütésállósága az ipari alkalmazáshoz is megfelelő, a természetes társítóanyagok akár 50-70 százalékos mennyisége mellett is.
Heterogén katalitikus eljárásokat fejlesztettek oxigéntartalmú poliszacharid-származékok előállítására: etanol, levulinsav, valamint ligninszármazékok értéknövelt termékekké, például butanollá, butadiénné, cikloalkánokká és aromásokká alakítására. Elsősorban fémoxid katalizátorokat szintetizáltak, például módosított alumínium-oxidot (Al2O3), magnézium-oxid–szilícium-dioxid (MgO–SiO2) vegyes oxidokat és azok dehidrogénező aktivitását gallium-oxid (Ga2O3), indium-oxid (In2O3) és cink-oxid (ZnO) bevitelével növelték.
A biomassza-eredetű hajtóanyagokat felhasználó motorok tervezésének egyik alapvető eszköze a számítógépes szimuláció. Ennek alapja az üzemanyag komponenseinek oxidációja folyamán lejátszódó reakciókat tartalmazó összetett kémiai modell. E célra kidolgozták a nagy mennyiségben gyártott aceton-butanol-etanol elegy két komponense, az aceton és a butanol oxidációjának eddigi legmegbízhatóbb reakciókinetikai modelljét az összes, az irodalomban elérhető kísérleti adat és reakciómodell kiértékelése alapján.
A projekt másik kutatási területén az energia kémiai és elektrokémiai formában történő tárolására folytattak alapkutatást, továbbá módszereket fejlesztettek az így tárolt energia szabályozott felszabadítására.
Biomassza-eredetű, tengeri algákból kivonható alginátok felhasználásával nagy hőkapacitású mikrokapszulákat állítottak elő. A kapszulákban elhelyezett fázisváltó anyagok az olvadáshő felvételével és leadásával képesek épületek és hűtött élelmiszerek hőmérséklet-változásának moderálására.
A molekuláris hidrogénből mint környezetkímélő energiahordozóból szabályozható körülmények közt hatékonyan szabadítható fel energia elektrokatalitikus folyamatokban polimer-elektrolit membrán tüzelőanyag-cellák (PEM TC-k) segítségével. A PEM TC-k egyik kritikus alkotórésze a katalizátor, a másik a membrán. A projektben molibdénnel adalékolt titán-dioxid (TiO2) és szén kompozitjából ígéretes új hordozót készítettek a PEM TC-k elektrokatalizátoraihoz, amely a rá leválasztott platinának igen jó stabilitást és egyedülálló szén-monoxid-tűrőképességet biztosít. Tökéletesítették a TiO2 (rutil) alapú Ti0,8M0,2O2–C többfunkciós kompozit hordozók előállítási módszerét különböző szénanyagok esetére. Eljárást dolgoztak ki rezorcin – formaldehid, illetve tengeri biomasszából kivont karragén hidrogélekből kiindulva nagy fajlagos felületű nanostrukturált szén aerogélek előállítására, amelyek lehetővé teszik a katalitikus aktivitás széles skálájú hangolását.
Tüzelőanyag-cellákhoz újfajta protonvezető polimer membránanyagok kifejlesztése céljából különböző láncszerkezetű, kén- és foszfortartalmú savas funkciós csoportokkal ellátott makromolekulákat állítottak elő és jellemeztek. Kutatásaik során több, ígéretesnek tűnő polimercsaládot is azonosítottak, amelyek további fejlesztések kiindulópontjául szolgálhatnak.
Előnyös tulajdonságú tüzelőanyag-cellák konstruálhatók szilárd oxid elektrolitokkal is. E berendezések előnye, hogy hatásfokuk elérheti a 70 százalékot, üzemanyag-rugalmasak, és nincs folyadékfázisú összetevőjük; hátrányuk viszont, hogy magas hőmérsékleten üzemelnek. A projekt keretében olyan, szabályozható összetételű és kristályszerkezetű, dópolt cirkónium-dioxid (ZrO2) nanorészecskékből álló elektródanyagot állítottak elő, amely alkalmas lehet alacsonyabb hőmérsékleten működő TC-k kialakítására.
Mérőmódszert fejlesztettek, amely alkalmas elektrokémiai energiatároló eszközök (akkumulátorok) üzemállapotának követésére. Mérőberendezést építettek a módszer, a dinamikus elektrokémiai impedanciaspektroszkópia (dEIS) alkalmazásához. Megalkották a dEIS-eredmények értelmezésére szolgáló átfogó elméletcsalád magját: a levezetések elektródfelületeken végbemenő töltésátmenet tömör, egzakt kinetikai egyenleteit eredményezték. Ezek az egyenletek a mérési körülményektől függetlenek, csak a mért rendszer tulajdonságait jellemzik.
Ígéretes új kinonszármazékokat állítottak elő folyadékáramlásos akkumulátorokhoz.