Az atomenergia biztonságos alkalmazásának felügyelete a pandémia idején
Az OAH, az egészségügyi helyzet alakulását időben felismerve, 2020 szeptemberétől olyan védekezési intézkedéseket hozott, melyek biztosították a Hivatal folyamatos feladatellátását. A home office bevezetése, a kontaktusok csökkentése, találkozók elhalasztása mind ugyanazt a célt szolgálta: megóvni az OAH munkatársainak és családjaik egészségét, hogy az atomenergia biztonságos alkalmazásának felügyeletét ugyanolyan magas színvonalon tudják ellátni, mint a pandémia előtt.
Az elmúlt egy év tapasztalatai azt mutatják, hogy kisebb áldozatok árán, de a Hivatal zavartalanul tud működni ilyen körülmények között is. Egyik ilyen „áldozat” az „atomenergia biztonságos alkalmazásának hatósági felügyeletét szolgáló műszaki megalapozó tevékenység (MMT)” elnevezésű program keretében megrendezett éves TSO-szeminárium. Az 1996 óta működő MMT-program egyik célja az OAH szakmai tevékenységének műszaki-tudományos megalapozása és a hatósági munka szakmai támogatása. Az iparági, nemzetközi és kormányközi szervezetekben, valamint a hazai intézményrendszerben bekövetkezett változásoknak való megfelelés érdekében elengedhetetlen, hogy az MMT-program irányításában olyan célok legyenek kitűzve, amelyek érvényesítésével az a legnagyobb hatékonysággal állítható a hatóság felügyeleti munkájának szolgálatába. Ennek érdekében az OAH négy évre szóló politikát dolgoz ki, mely meghatározza a közeljövő kutatási területeinek prioritásait, igazodva az iparági folyamatok és a tudomány fejlődéséhez, továbbá a hatóság előtt álló feladatokhoz. Az elmúlt években az MMT-program témáinak középpontjában egyre nagyobb mértékben az új blokkokhoz kapcsolódó megalapozó elemzések, tanulmányok álltak, ahogy az OAH felkészült az új blokkok engedélyezésére.
Az OAH helyi szakismeretének, szakértelmének fejlesztése mellett az MMT-program közvetett célja a hazai műszaki háttérintézmények (Technical Support Organizations – TSO) szakismeretének fenntartása, fejlesztése, a szakmakultúra hosszú távú biztosítása. A kutatási eredmények és a szakterületek fejlődési irányainak széles körű bemutatására jött létre a „TSO-szeminárium”. Az immár hagyományos, kétnapos szakmai konferencia idén került volna 15. alkalommal megrendezésre, ám a kialakult egészségügyi helyzetre tekintettel várhatóan elmarad.
2020-ban a Paks II. Zrt. benyújtotta az új atomerőművi blokkokra vonatkozó létesítésiengedély-kérelmet az OAH-hoz, melynek elbírálására 12 + 3 hónap áll a hatóság rendelkezésére. A létesítésiengedély-kérelem értékeléséhez az Országos Atomenergia Hivatal külső szakértők véleményét is felhasználja. A több tízezer oldalnyi dokumentáció feldolgozására elkészített munkaprogram alapjaiban határozza meg a hatóság munkáját és az MMT-program irányát is. Az engedélykérelemhez kapcsolódó elemzések, tanulmányok, értékelések készítésében csaknem a teljes hazai TSO-hálózat részt vesz.
Ezen felül az OAH felkérte a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget (NAÜ) az úgynevezett „Technical Safety Review” misszió lefolytatására, melynek keretében egy független nemzetközi szakértő csoport is értékeli a létesítésiengedély-kérelem alapját képező Előzetes Biztonsági Jelentést.
Az atomenergia alkalmazásának felügyelete mellett az OAH látja el azokat a nukleáris balesetekkel kapcsolatos gyors értesítési, kapcsolattartási és hatósági feladatokat is, amelyek Magyarország európai uniós tagságából, valamint a NAÜ keretében létrejött, és egyéb nemzetközi megállapodásokból erednek, emellett a hazai létesítmények jogszabályban előírt balesetelhárítási felkészültségét is rendszeresen ellenőrzi.
A járványügyi helyzet a balesetelhárítási felkészültség és gyakorlatok ellenőrzése és szervezése terén is új helyzetet teremtett. A „social distancing” jegyében az OAH online szervezte meg és felügyelte a balesetelhárítási gyakorlatokat, így a szakmai felkészültség ellenőrzésén kívül a kommunikációs csatornák és eljárásrendek végrehajthatóságának ellenőrzése is elsődleges szempont volt. A gyakorlatok ilyen irányú tapasztalatai is hozzájárulnak az OAH és az engedélyesek balesetelhárítási felkészültségi szintjének fejlesztéséhez.
A nemzetközi ajánlások, európai uniós irányelvek előírják a tagállamok számára a nemzeti rendszereik és hatáskörrel rendelkező szabályozó hatóságaik önellenőrzését, valamint azt, hogy a hatóságok nemzetközi szakértői értékelést kérjenek a nukleáris biztonság folyamatos javítása céljából. Az eredeti tervek szerint 2020 második felében került volna sor a NAÜ nukleárisveszélyhelyzet-kezelési rendszert átvilágító missziójára, valamint 2021 elején a kiégett kazetták és radioaktív hulladékok kezelésének rendszerét felülvizsgáló NAÜ-misszióra. A missziók elhalasztásától függetlenül a felkészülés a fogadó és a felülvizsgáló fél részéről is folyamatos, így egy mélyebb, átfogóbb értékelés készülhet a hazai gyakorlatokról.
Közel egy év távlatából látszik, hogy az OAH védekezési intézkedései hatásosak és előremutatóak voltak. A jelenlegi egészségügyi körülmények között is zavartalan működés biztosítása azért is kiemelkedő teljesítmény, mert az OAH több mint 4000 engedélyes tevékenységét felügyeli, köztük egészségügyi intézményekét, melyek folyamatos működése elengedhetetlen a pandémiás helyzet következményeinek csökkentéséhez, illetve mielőbbi megszüntetéséhez.•