Az európaiak egészsége érdekében
Az EASAC jelentése rámutat a klímaváltozás következtében kialakuló egészségkárosodásokra, valamint a fosszilis tüzelőanyagok gyors kivonásának előnyeire, továbbá felhívja a figyelmet az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére tett azonnali intézkedésekre az éghajlat stabilizálása érdekében.
De melyek a várható egészségügyi következményei a klímaváltozásnak Európában? A szélsőségesebb időjárás, az egyre gyakoribb hőhullámok okozta negatív hatások elsősorban az időseket, a gyermekeket, a betegeket, különösen a szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket érintik. Ám mindannyiunkra nézve súlyosbodó egészségügyi kockázatot jelent, ha az üvegházgáz-kibocsátás a jövőben a mai trendek szerint alakul, mivel akkor az évszázad végére várhatóan több mint 3 Celsius-fokkal lenne magasabb az átlaghőmérséklet, mint amennyi az iparosodás előtt volt. Az emberiség körülbelül 30 százaléka már most is olyan vidékeken él, ahol a napi felszíni hőmérséklet és a relatív nedvesség növeli a halálozási rátát, és az előrejelzések szerint még akkor is 48 százalékra nő 2100-ra az ilyen kedvezőtlen környezetben élők aránya, ha sikerül jelentősen csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, áll a jelentésben.
A legfontosabb a klíma stabilizálása és az üvegházgáz-kibocsátás korlátozása; a testület szerint mindehhez politikai akaratra van szükség. Az EASAC javaslatai között szerepel a „szénmentes” gazdaság megvalósítása, melynek előnyét abban látják a kutatók, hogy a dekarbonizáció egyszerre segítené a klíma védelmét és a közegészségügyi célok elérését, amivel több százezer olyan korai halálozás lenne elkerülhető, amelyek mögött a légszennyezés áll. Több zöldség és gyümölcs fogyasztását is javasolják, mert úgy gondolják, hogy ez csökkentené a vörös hússal kapcsolatba hozott szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát.
A jelentés kitér arra is, hogy a melegedő klíma miatt Európában új betegséghordozók jelennek meg, mint például az ázsiai tigrisszúnyog, amely számos vírus: az agyvelőgyulladás, a Chikungunya-láz, a dengue-láz, a nyugat-nílusi láz, a sárgaláz és a Zika-vírus hordozója.
A klímaváltozás a gyakoribb villámárvizek, áradások miatt fokozza az élelmiszer- és ivóvízfertőzések kockázatát is. A klímavédelem ezért a fertőző betegségek terjedésének korlátozását is jelentené egyben. A jelentés megállapítja továbbá, hogy a klímaváltozás közegészségügyi hatásai nem igazán jelennek meg az uniós szakpolitikákban. Az EASAC szerint fontos fellépni a klímaváltozás okairól és következményeiről keringő téves információk ellen is, mert a hamis hírek aláássák a klímavédelmi intézkedések mögötti politikai akaratot. Ezért vélekedik úgy a testület, hogy gyors klímavédelmi intézkedésekre van szükséges a kontinensünkön élők egészségének védelme érdekében.•