Az M3-as metró felújítása
Az északi szakasz munkái
Összességében 17 hónap alatt újult meg az M3-as metró északi szakasza. A Swietelsky Vasúttechnika Kft. kivitelezésében megvalósult az érintett állomásokon a teljes távközlési rendszer cseréje, a diszpécserközpontok kiépítése a hozzájuk tartozó távközlési és ÁDI (állomási diszpécseri – a szerk.) szerelvényszobákkal. Megépült mintegy 7 km tűzivíz-vezeték és kb. 10 km bebetonozott hosszcsatornás vízelvezetés is. Lecseréltük mind a 11 kitérőt is a pályabetonnal, a hozzá tartozó váltóhajtóművekkel együtt. A biztosítóberendezés felújítása során több mint 100 jelfogó egységet újítottunk meg. A Swietelsky Vasúttechnika Kft. kollégái elbontottak-feldaraboltak és elszállítottak több mint 22 km-nyi sínt, illetve ugyanennyi 108 m hosszú sínszálat szállítottak be, majd a cég szakipara által gyártott alátámasztó művek, illetve a Hilti céggel közösen fejlesztett fúrókocsik segítségével be is építették ezeket – sorolta a kivitelezési munkákat Hernádi Péter. És a feladatok lajstromának koránt sincs vége. „Csapatunk beépített több mint 12 km harmadik sínt, és több mint ezer lámpatestet szereltünk fel. Túl vagyunk több száz km különböző típusú és méretű kábel fektetésén, számos kamera, segélykérő, utastájékoztató, illetve tükör célú monitor beépítésén, valamint több ezer hangszóró és tűzjelző berendezés elhelyezésén is” – tette hozzá a projektvezető.
Tapasztalatok
Hernádi Péter elmondta: mint minden vasútépítési munkánál, az M3-as metró északi szakaszának rekonstrukciója során is jócskán akadtak meglepetések. Ezek a tapasztalatok ugyanakkor nagyban segítik majd a teljes vonal megújításának későbbi ütemeit. „Számos olyan kérdésben kellett megoldást találni, ami az előkészítési, tervezési szakaszban nem sikerült, ennek hatalmas időigénye volt. Úgy érzem, sikerült kialakítanunk azokat az eljárásmódokat, amelyekkel az esetleg felmerülő újabb problémákat hatékonyabban tudjuk majd megoldani. Az északi szakaszon bevált technológiákat, anyagokat és erőforrásokat pedig szinte változatlanul tudjuk alkalmazni a jövőben is” – magyarázta a projektvezető.
Déli szakasz – valami régi, valami új
Az április elején indult kivitelezési munkák a Nagyvárad tér és Kőbánya-Kispest állomások közti szakaszt érintik. És noha továbbra is az M3-as metró vonalán haladunk, az északi részhez képest akadnak újdonságok. „A déli szakasz építésével kapcsolatban a legnagyobb változás, hogy minden este és minden reggel 3-3 óra időtartamra feszültség alá kell helyeznünk az egyik oldali pályát, hogy a metrószerelvényeken előírt kötelező karbantartásokat a Kőér utcai járműtelepen el tudják végezni. Ez igen precíz szervezést igényel nap mint nap, hiszen a feszültség alá helyezés előtt egy órával mindenkinek el kell hagynia a területet, illetve ellenőrizni és felelősséggel jelenteni kell, hogy a metrószerelvények biztonságos közlekedésének feltételei teljes mértékben teljesülnek. Elég egy harmadik sín közelében felejtett fémdarab a feszültség alá helyezés meghiúsulásához” – magyarázta Hernádi Péter. A projektvezető elmondta: a korábbi szakaszhoz képest jelentős könnyebbség mind a szállítások szervezésében, mind a menetrendiségében, hogy a déli részen jószerével egész nap folyamatos vágánykapcsolatuk van a kivitelezőknek a járműteleppel, ahova az építési anyagok be- és kiszállítása közúton, illetve vasúton is zavartalan. Ugyanakkor a déli szakaszon van a metróvonalnak egy állomásköznyi felszíni szakasza, amelynek építési munkái a többi szakasztól eltérően időjárásfüggők.
Feladatok az idei évre
Amellett, hogy az érintett szakaszon az egyik vágány komplett bontása és építése megtörténik, az év során üzembe is kell helyezniük a kivitelezőknek. Év végén pedig át kell állniuk a járműcseréknek a jelenleg jobb pályáról a balra. Emellett – szintén az időjárásfüggés miatt – az idei év feladata a felszíni szakasz munkáinak majdnem komplett lebonyolítása. Ez a már említett felépítménycsere mellett az összesen mintegy 3 km hosszú felszíni vágányhálózat cseréjét, a teljes vasbeton lemezes pálya javítását és szigetelését, a meglévő betonpadkák elbontását, ezután pedig a ragasztott zúzottköves padkák építését is tartalmazza, amely alatt padkaszivárgót is kialakítanak – sorolta a tervezett munkákat Hernádi Péter. Bár még az őszi feladatoknál tartanak, a tapasztalt projektvezetőnek már a téli időszakra is kész tervei vannak. „Bízunk benne, hogy az érintett hónapokban ki tudjuk használni a föld alatti munkavégzés legnagyobb előnyét, és foglalkoztatni tudjuk majd mind a saját, mind az alvállalkozói kapacitásokat, hogy tavaszra a vasútépítési munka a középső szakaszhoz kapcsolódó Nagyvárad téri kitérőkörzet kivételével teljes egészében elkészülhessen” – tette hozzá Hernádi Péter.
Azbesztmentesítés
A bontási munkák közben idén nyáron váratlan meglepetés érte a kivitelezőket: valamennyi érintett megállóhelyen azbeszttartalmú szigetelést találtak. Az egészségre veszélyes anyagról korábban sem az üzemeltető, sem a többi érintett nem tudott. Az állomási munkálatok kivitelezőjének az azbeszt elbontására szakosodott, megfelelő felszereléssel és engedélyekkel rendelkező szakcég munkáját kellett igénybe vennie. Ez a fordulat azt is jelentette, hogy a kivitelezőknek – együttműködve a megrendelővel, társvállalkozóval, a mérnökökkel és az üzemeltetővel – az azbesztmentesítési zónák által érintett munkákat részben át kellett ütemezniük, részben pedig reorganizálniuk úgy, hogy ez a pluszmunka ne okozza a legkisebb zavart és késedelmet a beruházás szempontjából. „Sikerült elérni, hogy az azbeszt észlelését követő rövid időszakban a szükségszerű munkavégzés leállításán kívül folyamatosan tudtunk dolgozni a munkaterületen. Az azbesztmentesítés ugyanakkor még most is folyik, így a déli szakasz teljes megvalósulására gyakorolt hatását még elemzik a szakemberek” – mondta a kialakult helyzetről a projektvezető.
Kihívások
A déli szakasz munkái között is jócskán van olyan, ami az igen tapasztalt és nagy szakmai tudású kivitelezőket is próbára teszi. Az egyik ilyen kihívás a vasbeton pályalemez átépítése zúzottköves pályára. De hasonlóan komoly fejtörést okoz a kivitelezőknek és az üzemeltetőnek is a Nagyvárad téri kitérőkörzet. Erre a részre mind a középső szakasz, mind a déli szakasz járműfordításához szükség van, így gyakorlatilag működés közben kellene átépíteni. Ráadásul eredetileg ez volt az M3-as metróvonal föld alatti végállomása, később innen folytatták az építést, emiatt számos olyan megoldás maradt fenn, amit annak idején csak az építéshez vagy az ideiglenes üzemeltetéshez használtak. Az említett két problémakörnél is nagyobb kihívás lehet majd a metróvonal középső szakasza rekonstrukciójának az előkészítése. „Ugyanakkor még a középső szakasz lezárása előtt szükség van az alagútszerkezet szigetelésének javítására, hogy a sínleerősítés kivitelezéséhez a meglévő pályabeton a szükséges víztartalom alatt legyen” – magyarázta Hernádi Péter.•