Chip-technológiával a születendő gyermekért
A PTE-n a reprodukció széles összefogásban megvalósuló kutatását sokoldalú tudományos együttműködések előzték meg. A PTE egyik tudományos publikációja kapta 2015-ben a Laboratóriumi Medicina Európai Szövetsége díját, amellyel a klinikai döntéshozatalt leginkább elősegítő kutatási eredményeket ismerik el. TÁMOP, MTA–PTE Kutatócsoport, illetve OTKA-pályázatok segítségével a kutatók folyamatosan részt vesznek a tudományos munkában. A kutatási projektek célja a mesterséges megtermékenyítési technikák hatásfokának jelentős javítása.
A GINOP-projekt szakmai vezetője Prof. dr. Kovács L. Gábor akadémikus, vezető kutatói Prof. dr. Bódis József, Prof. dr. Szekeres Júlia, dr. Várnagy Ákos és dr. Márk László. A támogatás összege 1 975 947 500 forint, a támogatás intenzitása 100 százalék. A szakmai megvalósításban a PTE Szentágothai János Kutatóközpontja, illetve a PTE három karának nyolc klinikája/intézete érintett (ÁOK-KK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, ÁOK-KK Laboratóriumi Medicina Intézet, ÁOK Orvosi Biológiai Intézet, ÁOK Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézet, ÁOK Biokémiai és Orvosi Kémiai Intézet, ÁOK KK Immunológiai és Biotechnológiai Intézet, GYTK Gyógyszerészi Biológia Tanszék és TTK Fizikai Intézet). Együttműködő partnerek voltak: a 77 Elektronika Kft. (Budapest), az Energiatudományi Kutatóközpont, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, a Budapesti Mű-szaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a Semmelweis Egyetem. A projekt megvalósításában közel 100 fő vett részt.
Célunk olyan biomarkerek azonosítása, amelyek az egészséges embriót jellemzik, és előre jelezhetik a sikeres és egészséges terhességet. Az eredmények alapján lehetőség nyílik arra, hogy egyes biomarkerek előfordulása és mennyisége szerint osztályozhatók lesznek az embriók. A cél, hogy a kifejlesztésre kerülő lab-on-chip módszer alkalmas legyen az embrió megtapadásának és életképességének prognosztizálására.
A projekt eredményeképpen 25 tudományos publikáció jelent meg, legnagyobb részük Q1 minősítésű, nemzetközileg elismert folyóiratokban.
A projekt rendkívül sikeresnek mondható a létrejött innovatív eredmények tekintetében is. Összesen öt darab szellemi alkotást azonosítottunk, amelyek újdonságát a 18 országban megadott szabadalmak bizonyítják. Ezen túl további hat szabadalmi eljárás lezárását várjuk a tengerentúlon és Ausztráliában. A projekt legjelentősebb innovációs hozadéka, hogy TRL-5 fejlesztési szintű chip-diagnosztikai berendezést sikerült kifejlesztenünk az embrionális életképesség eredményesebb megítélésére.
Mindezen közös kutatási munkák alapozták meg a továbblépést is; a PTE az elmúlt hetekben elnyerte a kormányzattól a Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium program pályázatot, amely 2020 és 2023 között fogja biztosítani a kutatásokat és az innovatív eredmények termékirányú továbbfejlesztését.•