Együtt a klímaváltozás ellen – az éghajlatváltozás hatásaihoz való közös adaptációt segíti a LIFE-Climcoop projekt
Mit tehetnek az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében a közösségek?
– Erről szól tulajdonképpen a LIFE-Climcoop projektünk. Elősegítettük a kis léptékű alkalmazkodási módszerek bevezetését egy vállalat (a BorsodChem Zrt.) és egy önkormányzat (Kazincbarcika Város Önkormányzata) együttműködése révén. Hiszen akár az egyén, akár a közösség szintjén nézzük, az adaptáció legjobb módja az együttműködés. Minél inkább megosztjuk az erőforrásainkat, annál nagyobb előnyt érhetünk el.
Milyen újítások segítették elő a kazincbarcikai klíma-együttműködést?
– Létrejött Kazincbarcikán a Klíma Platform, amelynek tagja a BorsodChem Zrt., a város, a Miskolci Egyetem, illetve a további konzorciumi partnereink. Mi, az egyetem kutatói javaslatokat, tanácsokat adunk a Platform működéséhez. A Platformhoz létrehoztak a partnerek egy pénzalapot, amely a kis léptékű klímaadaptációs változásokat finanszírozza. Ennek segítségével rendszeresen zajlanak szemléletformáló erőfeszítések Kazincbarcikán. A lakosság számára vízgyűjtő tartályokat osztunk, és azt kérjük a háztulajdonosoktól, csak jegyezzék fel, mennyi esővízzel locsolnak, illetve mennyi ivóvizet spórolnak meg ezzel a módszerrel. Az önkormányzat párakapukat helyezett el Kazincbarcikán, illetve rendszeresen felülvizsgálják a hőségriadó tervét. Teljes klímaalkalmazkodási stratégiai terv készült el a projekt keretében.
Hogyan segítheti az alkalmazkodást a városi növényzet?
– A zöldfelületek hatalmas segítséget jelentenek a város és a vállalatok életében egyaránt. Ennek érdekében Kazincbarcikán elkészült a város teljes fakatasztere. Vagyis számba vettük azokat a fákat, amelyek árnyékot adhatnak. A BorsodChem Zrt. nagyjából 1800 fát ültetett azzal a hosszú távú céllal, hogy a vállalat területén az árnyék növelésével csökkenjen a hőszigetképződés.
Mely megvalósult beavatkozásokat tartja a legfontosabbnak?
– Egyértelműen a víz és a vízzel kapcsolatos problémák a legjelentősebbek. A projekt egyik kulcselemeként elindítottunk egy pilotprojektet, amelyben kis méretű víztisztítóval közvetlenül a vállalati és a kommunális szennyvízből készítettünk a BorsodChem Zrt. számára használható szürkevizet. Kiderült, hogy bizonyos esetekben a saját vállalati szennyvíz visszaforgatása olcsóbb, mint kivenni a Sajóból a természetes vizet. Nagyjából húsz százalékkal fog csökkenni a Sajóból történő vízkivétel.
Mi a projekt fő hozadéka?
– Az, hogy szinte automatikussá vált a vállalat és az önkormányzat közötti kommunikáció a klímaváltozással kapcsolatos kérdésekben, ami jelentősen elősegíti a klímaváltozáshoz való alkalmazkodást.•
Címlapkép: Miskolci Egyetem