Energiahatékony okosszivattyúk
Miben érhető tetten a Wilo termékek prémium minősége?
– A több mint 150 éves Wilo márka egyértelműen a csúcstechnológiát képviseli a szivattyúiparban. Berendezéseink gyártása világszerte számos gyártóműben történik. A központi gyár Dortmundban van, az évtized elején átadott karbonsemleges üzemben a gyártáshoz szükséges villamos energiát napelemek állítják elő, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével is hozzájárulva a természet védelméhez. Évtizedek óta a szektor digitális úttörőjének számítunk, a digitalizáció számos olyan új funkciót és alkalmazási lehetőséget kínál, melyek még a közelmúltban is elképzelhetetlennek tűntek. Ezt a szemléletet tükrözi a vállalat szlogenje – Pioneering for you – is. A termékfejlesztés fókuszában az egyszerűen beszerelhető, egyszerűen üzemeltethető megoldások állnak, a legmodernebb technológiákkal ötvözve. Napjainkban elsősorban az elektronikai újítások dominálnak, ugyanis a hidraulika hatásfokának további javítása már elméleti akadályokba ütközik. A Wilo az összetett technológiákat nemcsak felhasználóbaráttá, de egyben energiahatékonnyá is teszi.
A 2022-ben egész Európát sújtó energiaválság ismeretében az energiahatékonyság meghatározó kérdés lett. Milyen megoldásokkal léptek a piacra ezen a területen?
– Kevesen vannak tisztában azzal, hogy az Európában megtermelt villamos energiának közel ötöde a szivattyúk fogyasztását szolgálja ki. Ez egy hatalmas szám, de nem véletlenül ekkora, mert az ipari felhasználás mellett a lakosság is egyre nagyobb mértékben választja ezeket a berendezéseket. A szivattyúk jelen vannak szinte minden háztartás fűtési, keringtető- és vízrendszereiben, ezért nem elhanyagolható tényező, hogy milyen technológiával működnek, és mennyit fogyasztanak a használatban lévő modellek. A legújabb sorozatok fogyasztása akár 50-60 százalékkal kevesebb lehet, mint az évezred elején készült daraboké. A fűtési-hűtési körökben egyaránt alkalmazható, a legmagasabb műszaki követelményeknek megfelelő Stratos MAXO nedvestengelyű és Stratos GIGA2.0 száraztengelyű keringtető szivattyúcsaládok esetében a rendszer érzékeli, ha nincsen fogyasztás, és az előzetesen meghatározott térfogatáram-határ alá esnek az értékek, abban az esetben stand-by állapotba kapcsol. A berendezés ötpercenként ellenőrzi a rendszer fogyasztását, és igény esetén azonnal vissza tud térni a normál üzemmódba. Ezeknek a szivattyúknak a másik nagy előnye a Wilo-szabványos adatkommunikációs csatorna, amellyel a szivattyúk összekapcsolhatók. A csoportvezérlés segítségével a primer és szekunder szivattyúk kommunikálnak egymással, működésük összehangolható, ezzel pedig az áramfogyasztás csökkenthető. A szivattyúknak a felvett villamos teljesítménye a fordulatszám köbével arányos, azaz minimális fordulatszám-csökkentéssel komoly energiamegtakarítást lehet elérni. Az adatok a Wilo-gateway-en keresztül a Wilo-felhőbe kerülnek. Mindezek mellett a szivattyú térfogatáram-felhasználását limitálni is lehet: a Q-limit minimum az üzembiztonság megtartásához szükséges, míg a Q-limit maximum a többletfogyasztás kiküszöbölését segíti elő.
A korábban említett Stratos MAXO volt a világ első okosszivattyúja. De pontosan mitől minősülnek okosnak a Wilo okosszivattyúi?
– A programozható, intelligens elektronika egyrészt egyszerű kezelést biztosít, másrészt pedig a rendszer rugalmasságának köszönhetően olyan szabályozási módokat lehet általa megvalósítani, ami további lehetőséget ad a tervezők, üzemeltetők kezébe. A Wilo Assistant segítségével ingyenesen letölthető mobil applikációval rá lehet kapcsolódni a szivattyúra, és a főbb beállításokat képesek vagyunk rögzíteni, ezenfelül a szivattyú alapvető üzemi paraméterei is leolvashatók. Be van építve egy hőmennyiségmérő funkció is, ami lehetővé teszi a különböző fűtési és hűtési körök energiafogyasztásának mérését. Meghibásodás esetén a szivattyú jelentést küld a felügyeleti rendszernek, és a hibakóddal segíti a probléma felkutatásának folyamatát. Az okosszivattyúk képesek arra, hogy egy modul segítségével magas szintű kommunikációt hozzanak létre különböző épületautomatizálási rendszerekkel is, így az összes paraméterhez kívülről is hozzá lehet férni. Ugyancsak hasznos újítás, hogy mindenféle külső elektronikai eszköz nélkül a szivattyú egy PT1000-es félvezetős hőmérséklet-érzékelő bekötésével alkalmassá válik a hőmérséklet vagy hőmérséklet-különbség szabályozására is. Ennek eredményeként a szivattyúkat olyan rendszerekbe is lehet integrálni, ahol korábban nem volt mód a nyomáskülönbség-szabályozásra.
Mennyiben BIM-kompatibilisek (Building Information Modelling) a Wilo-termékek?
– A BIM az építőiparban használt tervezői módszer, amely virtuális 3D-s modellel jeleníti meg az építmény technikai és funkcionális tulajdonságait. Vállalatunk 2020-ban hozta létre, és azóta folyamatosan fejleszti az ezzel kapcsolatos weboldalunkat, amelyen a BIM-modellek az összes ETIM-tagország (Electro-Technical Information Model) nyelvén tartalmazzák a metaadatsorokat, azaz a beszerezni kívánt szivattyút közvetlenül az ETIM-jellemzők alapján választhatja ki a megrendelő. Az ETIM-osztályozással a műszaki és nyelvi félreértelmezések is elkerülhetők, és lehetővé teszi a tervező számára a konkurenciával való objektív összehasonlítást.
Modelljeik közül melyek a legnépszerűbbek?
– Az eladási számok alapján továbbra is a középkategóriás darabok a legnépszerűbbek, de folyamatosan nő az érdeklődés az okosszivattyúk iránt is. Ez azonban egy hosszú folyamat, ugyanis első lépésként a tervezők számára kell nyilvánvalóvá válnia, mire képesek és mennyivel jobbak az új típusok. A prémiumkategóriás okosszivattyúk beszerzési ára ugyan magasabb, csakhogy a teljes életciklusra vetített költségek az energiahatékonysági fejlesztéseknek köszönhetően akár alacsonyabbak is lehetnek. Aki ezt felismeri, tisztában lesz azzal, hogy hosszú távon a még működőképes, de régebbi modellek cseréje is költségmegtakarítást eredményez.•