Galaktikus régészet a Normafán
A torinói születésű fizikus, Maria Lugaro Ausztráliából költözött Magyarországra, s hozta létre az MTA AGB Nukleáris Asztrofizika és Csillagpor Kutatócsoportot 2014-ben. Ennek a csoportnak lett a tagja 2017-ben Benoit Côté, aki a közelmúltban a CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet tudományos tanácsadója lett. A fiatal szakember azon külföldi kutatók számát gyarapítja, akik magyar kutatóintézetben képzelik el szakmai jövőjüket.
A csillebérci intézetben működő Lendület csoport a csillagok fúziós folyamatait kutatja. Azt szeretnék megérteni, hogy a csillagok belsejében zajló folyamatok során miként képződnek a bolygókat és bennünket, embereket felépítő elemek. Azt tudjuk, hogy a nehezebb atomok a csillagok belsejében jöttek létre, ahol kellően nagy a forróság ahhoz, hogy a kisebb atommagokból nagyobbak keletkezzenek. Az eredményeknek köszönhetően a Maria Lugaro vezette csoport támogatást nyert az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) pályázatán. A Radiostar névre hallgató ERC-csoport tagjai 2018 óta radioaktív atommagok keletkezését vizsgálják és modellezik különféle típusú csillagban.
A vasnál nehezebb stabil elemek kétféleképpen képződhetnek. Az egyik az úgynevezett asztrofizikai s-folyamat, amelynek lényege, hogy a csillagban található szabad neutronok befogásával stabil atommagból eggyel nagyobb tömegszámú instabil mag keletkezik, amely béta-bomlás során eggyel nagyobb rendszámú stabil atommagba alakul át. Az s betű az angol slow, azaz lassú szóra utal, ami azt jelzi, hogy a folyamat viszonylag lassú, mert a neutronok sűrűsége a kisebb és közepes tömegű csillagokban nagyságrendekkel kisebb, mint a nagyobb tömegű csillagok életének végét jelző szupernóva-robbanásokban. Az utóbbi esetben a nagy neutronsűrűség miatt a gyors neutronbefogás jellemzi az eseményeket, ezért r-folyamatról (r – rapid, azaz gyors) beszélnek. Benoit Côté az r-folyamatot elemezve azt szeretné kideríteni, hogyan keletkezik az arany, a platina, az urán, a plutónium és egyéb nehéz elem – ez ugyanis a mai napig kevéssé tisztázott folyamat. (A csapat kutatásáról a fizikus a Canadian Astronomical Society idén júniusban, Montrealban megrendezett találkozóján számolt be, eredményeit a The Astrophysical Journal folyóirat 2018-ban és 2019-ben is közölte.)
„Nem sokkal az ősrobbanás után, 13,7 milliárd évvel ezelőtt, ezek az elemek nem léteztek. Azt tudjuk, hogy zömmel a gyors neutronelfogási folyamatnak (r-folyamat) nevezett nukleáris reakció útján jöttek létre. Azt azonban nem ismerjük, hogy az Univerzum mely pontján és mikor keletkeztek” – nyilatkozta magazinunknak Benoit Côté, aki saját csoportot épít, miközben nemzetközi együttműködésekben – USA, Németország, Kanada, Olaszország, Nagy-Britannia – vesz részt. A gravitációs hullámok felfedezése erre a kérdésre is részleges választ adott. Az Albert Einstein által több mint száz évvel ezelőtt megjósolt gravitációs hullámokat kimutató két nemzetközi (LIGO és Virgo) együttműködés 2017 augusztusában igazolta, hogy ezek a hullámok nemcsak fekete lyukak, hanem neutroncsillagok egybeolvadásával is keletkeznek. Az egyesülés során jönnek létre a nehézelemek de vajon csak ilyen csillagászati folyamat termelhet aranyat és platinát?
A kérdés megválaszolására Benoit Côté és munkatársai szimulációk segítségével elemezte az elemek fejlődését az Univerzumban az ősrobbanástól napjainkig. Arra kerestek választ, hogy a neutroncsillagok fúziójának gyakorisága változott-e az eltelt évmilliárdok alatt? A múltban gyakoribbak voltak ezek az egyesülések, vagy ellenkezőleg, ritkábban következtek be? Az előrelépés érdekében a csoport a Tejútrendszer csillagainak felszínéről érkező látható fény és más hullámhosszúságú elektromágneses sugárzást, azaz a teljes elektromágneses spektrumot elemezte. Az adott csillagra jellemző, kémiai ujjlenyomatként emlegetett spektrum egyedi kép. A felszínén található elemek különböző aránya igen sok információt tartalmaz a csillag koráról, összetételéről. „A csillagok ablakok a múltra” – mondta Côté, hiszen a felületükön észlelt elemek a kozmikus gáz kémiai összetételét mutatják különböző időpontokban. A LIGO/Virgo a jelenről szól, míg a csillagok spektrumai a múltról „mesélnek”.
A neutroncsillagok egyesülését magyarázó szimulációival a csoport rekonstruálta az európium nevű fém létrejöttének történetét, amely az r-folyamat kiváló megtestesítője, hiszen könnyen detektálható a csillagok spektrumában, egyszerűen mérhető a mennyisége. Az eredményeket összehasonlították a csillagokban megfigyelt kémiai lenyomatokkal. A gravitációs hullámjelek és a csillagok megfigyelésének kombinálása először adott átfogó képet a neutroncsillagok kozmikus időbeli egyesülésének szerepéről.
A csapat úgy találta, hogy a neutroncsillagok egyesülése önmagában nem magyarázza az európium teljes mennyiségét. Valami más is szerepet játszott a fém létrejöttében, ám ennek a titokzatos forrásnak még nem jutottak a nyomára. Annyit megállapítottak, hogy a ma már kimutathatatlan misztikus forrás a világegyetem első milliárd évében volt aktív. Ez azt jelenti, hogy a neutroncsillagok fontos szerepet játszanak a nehézelemek létrejöttében, de szerepük az ősrobbanás után néhány milliárd évvel lett meghatározó.
Az előrelépés érdekében a csillagászok a világegyetem legősibb csillagait keresik, hogy megértsék ennek az első milliárd évnek a folyamatait. Azt remélik, hogy megismerik a különféle csillagászati objektumok természetét, amelyek Univerzumunk legkorábbi szakaszaiban alakíthatták a már említett r-folyamatot. A galaktikus régészetként emlegetett új tudományágtól számos kérdésre remélnek választ a szakemberek.•