Jó hír a Lyme-kóros betegeknek
Édesapja, dr. Bózsik Béla Pál a Lyme-kór kutatásában eltöltött több évtizedes munkájának eredményeként sikerült kifejleszteni a DualDur technológiát. Hogyan működik?
– Nagy érzékenységgel képes közvetlenül a kórokozót kimutatni a vérből. A módszerünk lényege, hogy a vérben lévő baktériumnak segítünk életben maradni a vizsgálat elvégzéséig, ehhez kifejlesztettünk egy speciális táptalajt, amelyen nem pusztul el, de nem is szaporodik a kórokozó. Ez egy kulcsfontosságú lépés ahhoz, hogy a közvetlen vizsgálatokat el tudjuk végezni, mivel a Borrelia nagyon érzékeny baktérium, amely egyébként könnyen elpusztul. A második lépés a kórokozó koncentrációjának a növelése. Egy különleges eljárással négy milliliternyi vérből egyetlen, 30-50 mikroliternyi cseppbe sűrítjük össze a Borrelia baktériumot, és ezt a mintát már lehet mikroszkóp alatt vizsgálni.
Az új módszerrel milyen betegeken tudnak majd segíteni?
– A jelenleg használt szerológiai vizsgálat a kórokozónak az emberi immunrendszeren hagyott nyomát mutatja ki. Azonban a Borrelia képes leállítani a szervezet védekezését, ezért nem mindig alakul ki megfelelő immunválasz. Azt tudjuk, hogy a kórokozó már a fertőzés egészen korai szakaszában jelen van szinte az egész szervezetben, még mielőtt az immunválasz kialakulna. Már akár négy órával a kullancscsípést követően is megjelenhet a vérben, és a betegség teljes folyamán – kisebb-nagyobb koncentrációban – jelen is marad. Ezért az új vizsgálattal már a korai szakaszban is fogunk tudni segíteni a betegeknek.
Dr. Bózsik Béla Pál szerint a fertőzöttek éveken, akár évtizedeken keresztül együtt élhetnek a Lyme borreliosis betegséggel anélkül, hogy tudnának róla. Rajtuk is tudnak majd segíteni?
– Igen, ez a másik nagyon fontos csoport. Számos olyan krónikus tünetekkel rendelkező Lyme-kóros betegről tudunk, akiknek a kullancscsípés után elvégzett szerológiai vizsgálati eredménye negatív lett. Viszont e betegek nagy része Lyme-kezelésre jobbulást tapasztal. Az ő esetükben is ki lehet mutatni a vérükből a kórokozót. Van értelme tehát a szűrővizsgálatnak.
A Horizon 2020 SME Instrument (magyarul: kkv-eszköz) forrásból nyertek 3,5 millió eurós támogatást. Milyen fejlesztéseket valósítottak meg a projekt során?
– Nagyon büszke vagyok rá, hogy a csapatunknak egy rendkívül erős versenyben sikerült elnyernie ezt a támogatást, különösen, hogy az összeg nagysága is magasabb a szokásosnál. Ezáltal lehetőségünk nyílt egy előre megtervezett, több országban zajló klinikai kutatásra. Jelenleg folyik az adatok elemzése, és egyelőre nem találtunk nagy különbségeket a földrajzi térségek között, így ezzel a széles körű vizsgálattal valószínűleg sikerül bebizonyítanunk, hogy mindenhol alkalmazható a módszerünk. Célunk volt egy modern klinikai elvárásokat teljesíteni képes eszköz fejlesztése is. Fontos követelmény volt, hogy egy általánosan alkalmazható, különleges tudást nem igénylő, egyszerű és gyors eljárást fejlesszünk, ahol, a minta előkészítését leszámítva, labormunkatárs részvétele nélkül, teljesen automatikusan történik a képek rögzítése és elemzése. Felkészültünk a piaci bevezetésre is, van üzleti tervünk, a teljes dokumentáció rendelkezésre áll, és hamarosan a piaci bevezetéshez szükséges regisztráció is elkészül, így megfelelő információkkal tudunk szolgálni a jelentkező befektetőknek.
Nemrég érkezett a hír, hogy az Európai Parlament – miután határozatban ismerte el a Lyme-kór témájának fontosságát és méltatta az ebben végzett munkánkat is – most minket választott ki arra, hogy a kór ellen indított kampány arcai legyünk.•