Káros mutációk előnyei
A folyamatosan felbukkanó mutációk többsége káros, de vajon hozzájárulhatnak-e ezek a káros mutációk az élőlények változatosságához? Elsőre azt gondolhatnánk, hogy nem, hiszen ha egy káros mutáció meg is változtat bizonyos tulajdonságokat, káros természetéből fakadóan nem terjed el. A legtöbb káros mutációnak valóban ez a sorsa, ugyanakkor ismerünk olyan eseteket, amikor mégsem tűnik el, hanem egy másik, a káros hatást ellensúlyozó mutáció révén fennmarad.
Az ELKH Szegedi Biológiai Kutatóközpont Biokémiai Intézetének Papp Balázs, Pál Csaba és Horváth Péter vezette három kutatócsoportja a pékélesztőgombában végzett kísérleteikkel kimutatta, hogy ökológiailag és klinikailag fontos új tulajdonságok alakulhatnak ki egy káros mutáció és annak ártalmas hatásait csillapító másodlagos mutációk melléktermékeként. Eredményeikről a Nature Ecology & Evolution folyóiratban számoltak be.
A szegediek elsőként mutatták ki, hogy a káros mutációk és a kompenzáló evolúció együttese fontos tulajdonságok megjelenéséhez vezethet. Felfedezésük új evolúciós képet is sugall, miszerint az evolúció nem pusztán egyenes vonalú „diadalmenet”, a káros mutációk ugyanis fontos kezdeti lépést jelentenek az evolúciós alkalmazkodásban. Ennek a felfedezésnek az a gyakorlati jelentősége, hogy a mutációkat kombinálva minőségileg új enzimeket lehet létrehozni.•