Kutatás-fejlesztés és szolgáltatás egymás mellett
A Nanofágterápiás Központ azonban szolgáltat is. Roche referencialaboratóriumként nagy tapasztalattal rendelkezik DNS szekvenálási és egyéb molekuláris biológiai feladatok megoldásában. Két nukleinsav-izoláló robot (Roche MagNa Pure LC2.0, Roche MagNA Pure96) segítségével gyorsan és hatékonyan képesek nukleinsavat kivonni nagyszámú mintából. Az intézet DNS szekvenáló berendezése (Roche 454 Junior), hosszú readjeinek köszönhetően, kiválóan alkalmas kisebb genomok (vírusok, baktériumok) de novo szekvenálására, amplikonok szekvenálására, továbbá metagenom-analízisre. (Read: a szekvenáló berendezés által megszakítás nélkül leolvasott DNS-sorrend). A felsorolt területeken az Enviroinvest Zrt. impozáns referencialistával rendelkezik, mert a mérsékelt árak tartalmazzák a kapcsolódó bioinformatikai szolgáltatást is.
A DNS-szekvenálás a legkülönfélébb területeken alkalmazható, ezek közül kiemeljük a mezőgazdaságot, az élelmiszeripart, a humán egészségügyet, valamint a környezetvédelmet, mivel ezek nyújtják jelenleg e technológia számára a legtágabb alkalmazási lehetőségeket. A nukleinsav-szekvenálás alkalmas az állattenyésztésben fajtaazonosításra, élelmiszerek eredetvizsgálatára, továbbá végezhetünk segítségével GMO-vizsgálatot is. A humán gyógyászatban azonosíthatjuk az adott mintából az ismeretlen kórokozót még akkor is, ha laboratóriumi körülmények között nem tenyészthető, vizsgálhatjuk betegségek genetikai hátterét vagy öröklődő betegségek meglétét (mutáció-, SNP-analízis). Vírusok genotipizálásával több esetben megjósolható, hogy az alkalmazni kívánt gyógyszerek hatásosak lehetnek-e. Egy további ígéretes alkalmazási terület a környezetvédelem. Az Enviroinvest Zrt., az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjával közösen, a közelmúltban nyert támogatást a Norvég Alap Zöldipari Innováció programján egy kutatás-fejlesztési projekt végrehajtására, melynek célja egy komplex molekuláris biológiai szolgáltatás kidolgozása a bioremediáció támogatására. A szolgáltatás egyik eleme lesz a metagenom-szekvenálás, mellyel egy adott környezeti minta „mikroorganizmus-összetétele” határozható meg faj vagy genus szinten. A technológia különösen fontos, mivel a környezeti mintákban jelen lévő baktériumok 99 százaléka nem tenyészthető laboratóriumi körülmények között, viszont a metagenom-analízis e fajokról is információt nyújt. A vizsgálat célja, hogy meghatározzuk a kármentesítendő területen jelen lévő mikroorganizmus-összetételt, mely alapján el tudjuk dönteni, hogy szükség van-e „külső” baktérium inokulum injektálására a bioremediácó sikeres elvégzéséhez.
A Nanofágterápiás Központ a DNS-szekvenáláson kívül is képes további molekuláris biológiai szolgáltatások nyújtására, ezek közül a real-time PCR alapú kimutatást és az ELISA-t emeljük ki.
A kutatóintézetnek két Sartorius fermentora van. A kisebb, 4 liter munkatérfogatú kutatófermentor fermentációs folyamatok optimalizálására, továbbá kisebb fermentációs feladatok megoldására szolgál. A nagyobb, 200 liter munkatérfogatú Sartorius Cultibag fermentor egyszer használatos zsákos rendszerű, alkalmas eukarióta sejtek fermentálására is (antitestek fermentálása vagy például növényi sejtekkel gyógyszerhatóanyagok termeltetése).
Az Enviroinvest Zrt. Nanofágterápiás Központja esetében a kutatás-fejlesztési munkák és a szolgáltatások egymás mellett, de mégis egymástól szervezetileg elkülönülten folynak, a cég ISO 9001 tanúsítványának köszönhetően.•