Kutatólaboratórium a biogazdaság támogatására
A laboratórium a biogazdaságot oly módon segíti, hogy a célcsoportokat kémiai információval látja el a szlovák–magyar határ menti régióban előforduló megújuló hulladék és melléktermék bioanyagokról. Az ismeretek a bioanyagok szerkezetére, kémiai tulajdonságaira és vegyi termékké alakításuk lehetséges eljárásaira vonatkoznak. A laboratóriumi infrastruktúra beszerzése az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) támogatásából valósult meg.
A fenntarthatóság záloga a természeti erőforrásokkal megvalósított körforgásos gazdaság kiterjesztése minden technológiára. A biogazdaság vagy bioökonómia (nem összetévesztendő a biogazdálkodással) nem más, mint bioanyagokkal megvalósított körforgásos gazdálkodás. A szerves anyagokat termelő, feldolgozó, hasznosító és újrahasznosító technológiák sorának végén elkerülhetetlenül ott van, hogy a szerves anyag lebomlik, és végső soron lényegében szén-dioxiddá, vízzé és energiává alalakul. A biogazdaság nem karbonmentes, de karbonsemleges, mert a keletkező szén-dioxidot a fotoszintézis visszaalakítja szerves anyaggá, ami az anyagforgás körét bezárja.
A klímavédelem szempontjából a körforgásos biogazdaság előnyös vonása, hogy képes a természeti eredetű szenet hosszabb ideig hasznos és kötött formában, élelmiszerben, vegyipari termékben, például üzemanyagban, gyógyszerben, kozmetikumban vagy polimerben megőrizni. (Megoldható, hogy a szenet hosszú ideig tároljuk, például szénként, karbonátként vagy föld alatti tárolóban szén-dioxidként, hogy ne kerüljön üvegházhatású szén-dioxid a légkörbe, de ezek a kötött karbonformák nem tekinthetők hasznosnak.) A bioanyagokat hasznosító technológiák karbonsemlegesen elégítenek ki emberi szükségleteket, miközben késleltetik a bioszén szén-dioxiddá alakulását és visszakerülését a légkörbe. Nyilvánvaló, hogy a biogazdaság megteremtésében fontos szerepe van a kémiának, az olyan technológiáknak, melyeket bio- és/vagy kemotechnológiai műveletek alkotnak. Itt említjük meg a cukorpolimerek kémiai vagy enzimes hidrolízisét, amelyet a cukrok fermentációja követhet, például aceton-butanol-etanol (ABE) eleggyé vagy etanollá, és mely fermentációs termékek alapanyagai lehetnek további kémiai szintéziseknek, üzemanyagok és vegyi anyagok előállításának.
A természetben legnagyobb tömegben újratermelődő bioanyag a lignocellulóz, amely kétféle cukorpolimert, cellulózt és hemicellulózt, valamint egy aromás alkoholszármazék „monomerekből”, lignolokból felépülő polimert, lignint tartalmazó biopolimer kompozit anyag. A szlovák–magyar közös laboratóriumban a TTK a növényi eredet által meghatározott, sajátos struktúrájú lignocellulóz anyagokat polimer és kémiai összetételükkel jellemez, valamint olyan kémiai, elsősorban katalitikus technológiák tudományos megalapozásával foglalkozik, melyekkel a lignocellulózból értékesebb vegyi anyagokat lehet előállítani.
Az eredet és az összetétel összefüggésének feltárásához az együttműködő partnerek mezőgazdasági hulladékokból és melléktermékekből egy úgynevezett „biobankot” hoztak létre. A biobankban tárolt anyagok vizsgálata hosszú időre munkát ad a közös laboratóriumnak. A TTK munkáját a ligninben dús papíripari melléktermék jellemzésére és feldolgozására is kiterjesztette. A kémiai feldolgozás első lépése a biopolimer komponensek elkülönítése és depolimerizálása. A polimer egyik legfontosabb jellemzője a polimer molekulatömeg-eloszlása. A TTK Anyag- és Környezetkémiai Intézete egy korszerű gélpermeációs kromatográfot (Advanced Polymer Chromatograph, APC) szerzett be a közös laboratórium számára, és üzemeltet biopolimerek molekulatömeg-eloszlásának meghatározásához. A berendezés ultranagy hatékonyságú/nyomású folyadékkromatográf (UHPLC) üzemmódban is használható összetett biotermékelegyek szétválasztására és összetételének meghatározására.
A keményítő is cukorpolimer. Hidrolizálásával (depolimerizálásával) és fermentálásával már ma is nagy tömegben állítanak elő etanolt, amelyet elsősorban üzemanyag-komponensként alkalmaznak.
A táplálékként is fogyasztható, keményítőben gazdag termények üzemanyaggá konvertálása az élelmiszerhiánnyal küzdő világban már rövid időtávlatban is fenntarthatatlan technológia. A TTK kutatásának egyik célja cseppfolyós üzemanyag-komponensek és vegyi anyagok előállításának kutatása-fejlesztése bio-, kemo- és termokémiai eljárásokkal cellulózból, hemicellulózból, valamint ligninből előállítható intermedierekből.
A lignocellulóz élelmiszernek alkalmatlan cukorpolimerjeiből tömegtermékként lehet előállítani levulinsavat és úgynevezett második generációs bioetanolt. A lignocellulóz nyersanyagon alapuló technológiák gazdaságosságát meghatározó tényező a lignin komponens hasznosítása. A lignin termokémiai vagy kémiai depolimerizálásával oxigéntartalmú vegyületek, fenolszármazékok és aromás szénhidrogének állíthatók elő.
A levulinsav, bioetanol és a lignin depolimerizációs termékek értéknövelő átalakítására alkalmas, hatékony és gazdaságos konverziós technológiákat kell fejleszteni, melyekre környezetbarát, fenntartható biofinomítót lehet alapozni, melynek termékei képesek kiváltani a kőolaj-finomítói termékek jelentős részét.
A TTK-ban heterogén katalitikus eljárást kutatnak és fejlesztenek levulinsav gamma-valerolaktonná (GVL) alakítására. A GVL lehet üzemanyag-komponens, kiváló oldószer és platformvegyület további vegyi anyagok előállításához. A bioetanolból előállítható számtalan termék közül a biobutanol és a biobutadién előállításának vizsgálatára fókuszálnak.
A biobutanol az etanolnál kedvezőbb tulajdonságú motorhajtóanyag, a butadién pedig az egyik legfontosabb polimerizációs monomer. Tanulmányozzák a lignineredetű fenolok hidrodeoxigénezési reakcióit, mely reakciókkal fontos petrolkémiai alapanyagokat tudnak előállítani, például benzolt, ciklohexént, ciklohexánt és ezek alkilszármazékait.
A szlovák–magyar közös laboratóriumot az Interreg V A – Szlovákia–Magyarország Együttműködési Program támogatja. A támogatott projektről és a TTK-ban folyó munkáról részletesebben a http://www.ttk.hu/palyazatok/bioeconomy honlapon lehet tájékozódni.•