Másodnyersanyagok kutatása az SZTE vezetésével
Az Innotéka 2019. májusi számában adtunk hírt négy magyar egyetem – Szeged, Miskolc, Pécs és Sopron felsőoktatási intézményei – elsősorban a másodnyersanyagok kutatásával foglalkozó együttműködéséről. A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) által vezetett közös kutatások legfontosabb eredményei közül fontos kiemelni a következőket.
A szennyvíz és szennyvíziszap kezelésében, hasznosításában, újrahasznosításában:
- Kombinált megközelítés (ultrahang, Fenton-oxidáció, ózon) a membránszűrések hatékonyságának növelésére és költségeinek csökkentésére.
- Új, öntisztító nanokompozit membránok kifejlesztése.
- A gyógyszer-intermedierek lebontására képes Unique törzs izolálása, jellemzése és alkalmazása az ipari szennyvíz tisztítására.
- Mikrobakultúrától függő és független, biostimulációs, bioaugmentációs stratégiák tervezése és alkalmazása az olajos szennyezők intenzívebb eltávolítására.
- Dízelolaj-szennyezések megszüntetési tervének kidolgozása egy katonai bázis felszín alatti vízbázisában.
- Különféle biomasszaforrások, például paradicsom- és fahulladékok, fűz, mikroalga-biomassza, algákkal kezelt szennyvíz felhasználásával biogáz előállítása.
- Együttműködéssel került kifejlesztésre egy szénmentes fenntartható eljárás a fotobiohidrogén vízből történő folyamatos, de ciklikus előállítására.
- Igazolást nyert, hogy a talajnedvesség és a hőmérséklet-változás sokkal erőteljesebben hat a CO2 légzésére, mint az alacsony dózisú szennyvíziszap-kezelések.
Goniométeres mérés
Projektmunka megbeszélés az Újvidéki Egyetemmel
Laborlátogatás a Miskolci Egyetemen
Indiai együttműködés indítása
Eredmények disszeminálása egy nemzetközi konferencián
A Szegedi Tudományegyetem egységei 18 új kutatót, valamint 14 magas rangú tudományos szakértőt vontak be a projektbe, több mint 35 előadást tartottak a témából magyar és nemzetközi konferenciákon, a projekt eredményeit pedig több mint 100 nívós folyóirat-közleményben tették közzé.•