Mitől hiteles a blokk­lánc-technológia?

A folyamatosan emelkedő kibertámadások elleni lépésként egyre több üzleti szereplő, államigazgatási szerv és az Európai Unió is a blokklánc-technológiát veszi igénybe, ugyanis a láncba fűzött adattárolás jóvoltá­ból az abban található információkat lehe­tetlen megváltoztatni vagy manipulálni.


Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a kiberbűnözők egy-egy támadás esetében átlagosan 200 napig tartózkodnak a vállalati rendszerekben, és ez idő alatt nemcsak hogy ellopnak mindent, de annak is utánanéznek, milyen adatok megváltoztatásával tudnak még nagyobb kárt okozni.

Kép: Depositphotos/everythingposs

A szakértők szerint a gyorsan fejlődő kvantumtechnológiának köszönhetően – hamarosan már könnyedén feltörhető hagyományos titkosításokkal és digitális aláírással szemben – a blokklánc hosszú távon is értékálló védelmet nyújt, ráadásul költséghatékony, és kisebb szervereken is elfut. 

A cégek sa­ját igényeikre szabhatják az adathitelesítési megoldáso­kat, nyers vagy titkosított információkat is tárolhatnak a blokklánc­adatbázisban, de van már olyan technológiai megoldás is, mint a DaTaOnX rendszer, amely megfelel a GDPR-szabályozás­nak, és az MI-modellek átláthatóságát is biztosítja. 

A szakértők egyetértenek abban, hogy nem feltétlenül szükséges minden információt ilyen szinten biztosítani, de a kulcsadatokat mindenképpen érdemes védeni, ahogy az ellátási láncokban és a kapcsolódó mesterségesintelligencia-alapú alkalmazások tervezésekor is fontos számolni vele.•

Címlapkép: Depositphotos/everythingposs


 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka