Modern fémöntők – folyamatos fejlődés, bővülő termékkínálat, környezetbarát szemlélet
A megnövekedett piaci igények hatására az évtized elején indított termelésbővítési program újabb mérföldkövéhez érkezett 2023-ban, amikor a vállalat egy új gyártósorral, egy ABB robotcellával, valamint egy daruval bővítette gépparkját. „A második automata gépsor hozzáadásával tovább növeltük termékportfóliónkat és gyártási rugalmasságunkat, ezzel lehetővé téve a különböző huzalátmérők egyidejű gyártását” – részletezte a fejlesztés eredményeit Soós Gábor, aki azt is elmondta, hogy a fémösszetételek és a huzalátmérők egyaránt gyorsan és megbízhatóan állíthatók elő a magas minőségi előírásaik betartása mellett. A huzalok 2 millimétertől egészen 10 milliméterig készülnek, legfeljebb 6 százalék antimontartalommal. „Minden huzalt az ügyfelek specifikációi alapján gyártunk le, és minden megrendelést minőségi tanúsítvány kísér, amely garantálja az anyagösszetétel minőségét” – hangsúlyozta. Az új gyártósorok bevezetésével ráadásul nem kell hosszú órákat sem az üstök tisztítására, sem más anyagok átállására várni.
A fejlesztésekkel nemcsak a termelési kapacitások bővítése volt a cél, hanem a dolgozók fizikai terhelésének csökkentése is. Soós Gábor kiemelte, szemléletük szerint az embereket nem lehet teljesen helyettesíteni ebben a szakmában, azonban a munkakörülményeiken lehet javítani. Volt is min, ugyanis a Metalloglobus munkásainak 40-50 kilogramm súlyú ólomtömböket kellett korábban az üstökbe helyezniük, a kész orsók leszedése pedig műszakonként további mintegy két tonna súly mozgatását jelentette. Az ABB robotcella az olvasztóüstök megrakásának, míg a daru a kész orsók leszedésének folyamatát egyszerűsítette.
A fejlesztések másik számottevő eredménye a cég kapacitásának növekedése lett: a termékbővítési program előtti 1200 tonnás termelési érték ma már maximális kihasználtság mellett elérheti az 5000 tonnát. A kereskedelmi igazgató emlékeztetett arra is, hogy a korábban felavatott új laboratóriumukban a fémelemző spektrométerek területén piacvezetőnek számító vadonatúj SPECTRO spektrométert is munkába állítottak, ami biztosítja a magas minőségű termékek zavartalan előállítását. A vállalat további beruházásokat is tervez, a következő lépésük egy ipari méretű elszívórendszer telepítése lesz.
Tavaly a Metalloglobus Fémöntő és Kereskedelmi Kft. megszerezte a környezetirányítási rendszerek világszerte elismert szabványát, az ISO 14001: 2015 minősítést is, ami szilárd keretet biztosít a vállalat számára, hogy fokozza környezeti teljesítményét, megfeleljen a szabályozási követelményeknek, és elérje környezettudatos céljait. „A tanúsítvány megszerzése a Metalloglobus elkötelezettségét bizonyítja a fenntartható gyakorlatok megvalósítása iránt” – értékelte a fejleményeket Soós Gábor, aki szerint ez az eredmény nemcsak a vállalat hírnevét erősíti, hanem az iparág többi szereplőjének is egyfajta mércét jelent. Magyarázatképpen hozzátette, olyan környezetbarát gyakorlatok integrálásában járnak élen, mint például a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, az erőforrás-felhasználás optimalizálása és a fejlett hulladékkezelési technikák bevezetése. Mint fogalmazott, a vállalat elkötelezte magát környezetgazdálkodási gyakorlatának folyamatos fejlesztése mellett, ezzel pozitívan járul hozzá a globális fenntarthatósági törekvésekhez.
A vállalat az elmúlt évtizedekben széles körű partnerségre tett szert a hazai felsőoktatás szereplőivel. Az egyik legrégebbi kapcsolatuk a Miskolci Egyetemmel épült ki, az együttműködés során különböző fémipari kutatásokat végeztek, és kifejlesztettek egy modern fémötvözetet is. A BME Elektrotechnikai Tanszékével az elmúlt években vált igazán szorossá a munka, néhány éve egy pályázat keretében forraszokat fejlesztettek közösen, idén májusban pedig az egyetemmel közös szervezésben rendezték meg nagy érdeklődés mellett a SolderRace kéziforrasztó versenyt. A versenyzők feladata adott alkatrészek beforrasztása az elektronikai technológia vonatkozó szabványainak megfelelően, amire, nehezítésként, igen rövid idő állt rendelkezésre. Soós Gábor szerint ezek az aktivitások a „márkaépítés” szempontjából is hasznosak, hiszen a jövő szakemberei az egyetemen is találkozhatnak az évszázados hagyományokkal büszkélkedő fémöntöde nevével.
A Metalloglobus termékeivel a hazai piac mellett Litvániában, Romániában és Szlovéniában volt jelen, de az új gyártósorok bevezetésével a többletkapacitásokat új országokban tudták kamatoztatni. Versenyképes árajánlataiknak köszönhetően előbb a cseh piacra léptek be, jelenleg pedig előrehaladott tárgyalásokat folytatnak egy japán vegyipari céggel Malajziában. Ezzel kapcsolatban Soós Gábor arra hívta fel a figyelmet, hogy ez az együttműködés még csak most indult el óntermékek terén, de a japán cég előrejelzései alapján az ősz elejére fel fog futni. A nagy távolság logisztikai kihívások elé is állítja őket, de a kereskedelmi igazgató szerint az ilyen helyzetek csak erősítik a céget, mert a kollégák is új dolgokat tanulhatnak, és javíthatnak a folyamatok hatékonyságán is.
Soós Gábor kereskedelmi igazgató kitért arra is, hogy a nemzetközi piacon a kisebb hozzáadott értékű termékek esetében hatalmas a verseny, ezért a magas minőség mellett az ár továbbra is döntő tényező, ezért is rendkívül hasznosak az egyetemi kapcsolataik, ahonnan többlettudás és szakmai támogatás érkezik a fejlesztéseikhez.•
Címlapkép: Metalloglobus