Nehézbeton magyar ötlettel
A közel harmincéves múltra visszatekintő, világszerte ismert Mirrotron Kft. az elmúlt évtizedekben neutronkutatóknak készített kísérleti berendezéseket, eszközöket. Néhány éve döntött úgy a cég, hogy – bővítve portfólióját – neutronforrásokat fejleszt. Az első, saját ötleten alapuló neutronforrás hamarosan Martonvásáron kezdi meg működését, míg egy másik a tatabányai ipari parkba kerülhet. A profilbővülés újabb lépéseként a neutronforrások védelmét biztosító elemeket fejlesztenek, építenek. Ehhez nagyon jó lehetőséget kínált a svédországi Lundban hárommilliárd euróból épülő ESS (European Spallation Source; Európai Neutronkutató Központ), amelynek kivitelezésében hazánk is részt vesz.
„A Mirrotron nem elégedett meg azzal, hogy berendezéseket szállít az épülő központnak, hanem elindult egy különleges pályázaton: nehézbetonból kell kialakítani a központi neutronforrás körüli védelmi rendszert, lényegében egy bunkert. Kétezer köbméternyi, nyolcezer tonna betont kell szállítani, ami nem egy tömbből álló szilárd anyagot jelent, hanem 1092 különféle méretű és formájú darabot, amelyek között húsztonnásak is akadnak. A tavaly nyár végi pályázati kiírás több tucat érdeklődőt vonzott, de amikor szembesültek a feladattal, a többség visszalépett. A Mirrotron is jelentkezett, úgy, hogy ilyet korábban nem csinált, de egy kutató-fejlesztő cég, ha komolyan veszi magát, beleáll az ilyen kihívásba” – nyilatkozta magazinunknak Pétermann Csaba, a Mirrotron Kft. cégvezetője, aki elmondta, nemcsak különleges betont kell gyártani, hanem speciális acél tartószerkezet elkészítése is a kiírás része volt. Ráadásul a magyarok extra szolgáltatást ígértek: a nehézbeton egyik felületét bór-karbidot tartalmazó betonréteggel vonják be, ami plusz védelmet biztosít. A döntnököket meggyőzte a magyar ajánlat, nyolcmillió euróért elnyerték a megrendelést – ami a cég életében a legnagyobb volumenű megbízás. Pétermann Csaba bízik benne, hogy a sikeres szereplés, a vállaltak teljesítése újabb piacot nyithat. Például itthon, egészen pontosan az épülő újabb két paksi blokknál is szerepet kaphat a különleges biztonsági igényeknek megfelelő nehézbeton. Ez új helyzetet teremtene a cég életében, hiszen eddig szinte valamennyi terméküket külföldön értékesítették.
Az egyedi nehézbeton azért nehézbeton, mert sűrűsége közel kétszerese a hagyományos betonénak. Ezt úgy érik el, hogy sóder helyett őrölt vastartalmú kőzetet, magnetitet kevernek össze cementtel és más adalékanyagokkal. (A magnetitalapú nehézbetonnak 3,8 tonna/köbméter sűrűségűnek kell lennie.) Szintén előírás volt, hogy a bunker valamennyi elemében (tartószerkezet és az acélkeretbe épített vasbeton elemek) nem lehet több a kobalttartalom 0,025 százaléknál, a nikkelé pedig 1,25 százaléknál. Azt is a pályázat kiírója határozta meg, hogy a nehézbetonban magnetitnek kell lennie, amit svéd bányákból nyernek ki. Ezer tonna teherbírású hajókon érkezik az alapanyag a betont legyártó alvállalkozó, a dunaújvárosi Ferrobeton Zrt. telephelyére. A betont a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem professzora, dr. Salem Georges Nehme fejlesztette ki többek között dr. Mezei Ferenc fizikus-akadémikus szabadalma alapján. Néhány elemet előre elkészítettek a magyarok, így bizonyítva az ESS-nek, hogy valamennyi legyártására alkalmasak. Idén augusztusban a svédek a saját szemükkel győződhettek meg arról, hogy a próbaelemek tökéletesen megfelelnek a kiírásban szereplő paramétereknek.
„A szögvas kerettel körbevett betontömböket plusz-mínusz öt milliméteres pontossággal kell elkészíteni. A betonelemekbe különféle szerelvények, elemek kerülnek” – tájékoztatta magazinunkat Hajdú Zoltán projektvezető. A szögvas keretre azért van szükség, hogy a szállítás során ne csorbuljanak az élek, illetve az egymáshoz illesztéskor se sérüljenek az elemek. Ráadásul ezeket az elemeket időnként szétszedik, hogy a betonbunker közepén elhelyezett berendezéseket kicserélhessék, javíthassák. Egyenként többtonnás egységekről beszélünk, amelyek mozgatása bonyolult feladat. A kiírás másik szakértelmet próbára tévő kihívása, hogy első ránézésre betonból kivitelezhetetlen formákat kell legyártani. Például az egyik oldalon három dudor, a másikon két mélyedés – és ez még az egyszerű feladatok közé tartozik.
A közel 1100 elem elkészítése nem lesz egyszerű, hiszen 330 különböző formájú tömböt várnak tőlük. Van, amelyikből egyetlen darab készül, illetve olyan forma nincs, amit tíznél többször kellene megalkotni. Az egyes elemeket egyedi jelzésekkel látják el, hogy a svédországi beépítésnél a skandináv szakemberek tudják, melyiknek hol a helye. A precíziós munka azért követelmény, mert a nehézbeton nem faragható, ha valamit elrontanak, ismét le kell gyártani. Ezért van nagy jelentősége az egyedi vaskeretnek, amely a különleges beton kiöntésekor is garantálja a kívánt geometriát.
A betonelemeket tartó acélszerkezet gyártására konzorciumi partnerükkel, a hódmezővásárhelyi Csomiép Enter Kft.-vel szerződtek.
Az első darabok idén decemberben indulnak teherautókon Lundba, az utolsó 2022 januárjában érkezik meg a svédországi nagyvárosba. (Azért kell közúton szállítani az elemeket, mert nincs megfelelő teherpályaudvar a település közelében.) A lundi beruházáshoz tehát svéd alapanyagot használnak, itthon elkészítik a betonelemeket, majd elviszik Svédországba. A megrendelőnek így is megérte a magyarokkal szerződni, mert a bór-karbidos réteggel verhetetlen hozzáadott értéket produkáltak – a többi pályázónál alacsonyabb áron.•