Neutronok keltése lézerrel
A nukleáris hulladék kezelésében speciális kihívást jelent a hosszú felezési idejű komponensek tárolása. A problémára az egyik megoldás a hulladék különböző komponenseinek szétválasztása, majd a hosszú felezési idejűek mesterséges transzmutációval történő átalakítása olyan elemekké, melyek felezési ideje jelentősen rövidebb. (A transzmutáció kifejezés magátalakulást jelent, ami természetes úton is létrejöhet, például radioaktív bomlással vagy a csillagokban lejátszódó nukleoszintézis során.) A mesterséges transzmutációval az anyagot gamma- vagy részecskesugárzásnak teszik ki. A lézeres úton előállított neutronokon alapuló, úgynevezett sóolvadékos transzmutátor létrehozására Toshiki Tajima és Gerard Mourou professzorok 2018-ban nemzetközi tudományos konzorcium alakítását kezdeményezték.
A magyar kormány 2019-ben, az ELI-ALPS Lézeres Kutatóintézet kihasználtságának növelése érdekében hozta létre először Szabó Gábor professzor szakmai vezetésével a kiégett nukleáris fűtőelemek lézeres kezelési projektjét, melyet egy háromtagú nemzetközi konzorcium támogat. A Szegedi Tudományegyetemen megalakult Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium munkáját segíti a párizsi École Polytechnique, amelynek professzora a Nobel-díjas francia Gerard Mourou, valamint a kaliforniai székhelyű TAE vállalat, amelynek tudományos igazgatója Toshiki Tajima professzor. Az első alapvető feladat annak meghatározása, hogy lézeres úton előállítható-e annyi neutron másodpercenként, amennyivel egy szubkritikus, sóolvadék-alapú reaktorban transzmutáció hozható létre.
„Projektünkben lézerrel szeretnénk neutronokat létrehozni. Az eljárással nagyobb hatásfokkal és kisebb területen állíthatnánk elő a transzmutációhoz szükséges neutronokat” – tudtuk meg Osvay Károlytól, a Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium vezetőjétől.
Az ELI-ALPS-ban 2021. december első három hetében került sor az eddigi legfontosabb mérési sorozatra. A SEA lézer 20 milijoule-os impulzusaival deuterizált polietilénből készült ultravékony (~150 nanométer) fóliákra lőttek, egyes lövéssel. A másodlagos target egy dPET-ből készült tabletta volt a deuteronforrás mögött, attól ~15 centiméterre. A deuteronforrást előrefelé elhagyó ionokat egy Thomson-ionspektrométerrel mértük.
Az ATOMKI nemzetközi együttműködésekben edződött kiváló kutatócsoportjai három, egymástól független detektorrendszert telepítettek a mérések idejére. A detektorok különböző szögeket zártak be a másodlagos céltárggyal.
„Az egylövéses üzemmódban végzett kísérletsorozatban a beállítást követően napi 100-130 lövést tettünk meg, összességében több mint 500 lövésből származó ionokat és neutronokat mértünk meg” – mondta a laborvezető.
Az eredmények kiértékelése még zajlik. Ami már most megállapítható, hogy lövésenként legalább 1500 fúziós, azaz 2,6 megaelektronvolt energiájú neutront sikerült kelteni. Ez többszörösen felülmúlja a hasonlóan kis energiájú lézerimpulzusok alkalmazásával, 2018-ban a Michigan Universityn keltett eddigi neutronszámot.
Mivel az NLTL jelenleg finanszírozott projektjében a neutronok keltése az elsődleges cél, ezért ez a kísérlet igen fontos mérföldkő a projekt menetében.
A következő időszakban kísérletet tesznek a lövésenkénti neutronszám további optimalizálására, és az egylövéses üzemmódról az 1 hertz–1 kilohertz ismétlési frekvenciát célozzák meg. „A neutronkeltési projekt 2023-ra tervezett végére célunk így másodpercenként 107–108 neutron generálása. Fontos megjegyezni, hogy mind az elsődlegesen lézerrel gyorsított deutériumionok, mind pedig a keltett neutronok impulzusai időben igen rövid idejűek, néhány pikoszekundumig (a másodperc egybilliomod részének egybilliomod része) tartanak mindössze, ezért a részecsék időegységre eső fluxusa közel esik a csillagokban található ion- és neutronfluxushoz. Valószínűsíthető, hogy ilyen körülmények közt új (mag)fizikai folyamatokat is meg lehet majd figyelni” – jegyezte meg Osvay Károly.•
A kutatást az Innovációs és Technológiai Minisztérium, valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatja a Nemzeti Lézeres Transzmutációs Laboratórium keretében.