Online elérhető Széchenyi István levelezése
Széchenyi István hatalmas irathagyatékának jelentős részét a levelezése teszi ki. A gróf által írott mintegy 4800–5000 (jelenleg ismert) levél nagy része főként az 1830–1840-es években, alkotótevékenysége legaktívabb időszakában, közéleti tevékenységével összefüggésben keletkezett.

A Széchenyi-levelezés kiadásának különleges nehézségét jelenti a nyelvi tarkaság: a levelek németül, magyarul, franciául és angolul íródtak, sőt olykor akár egy levélen belül is keveredik a nyelvhasználat. A korabeli írásmódot és az adott nyelvet kitűnően ismerő szakembereket is nehezen megoldható feladat elé állítja Széchenyi kézírása, illetve sajátos nyelvhasználata, amelyben felfedezhetők a délnémet nyelvjárás sajátosságai, továbbá néhány, az irodalmi német nyelvre kevésbé jellemző köznyelvi szó és kifejezés is. A gyakori félreolvasások, a jegyzetek szórványos volta vagy hiánya miatt is el kell végezni a kritikai kiadások összes szokásos feladatát. A levelek átírásánál szöveghűségre törekszenek a kutatók.

A szechenyilevelezes.abtk.hu honlapon online olvasható 549 levél közül Széchenyi a legtöbbet szüleinek, majd 1814-től nevelőjének, Liebenberg Jánosnak írta, a címzettek között ugyanakkor Wesselényi Miklós, Felsőbüki Nagy Pál, József főherceg vagy Metternich birodalmi kancellár is megtalálható.•