Rézsűvédelem háromdimenziós gyapjúhálóval
Az útépítésekhez, vasútépítésekhez, illetve a gátrendszereknél veszélyeztetett rézsűk védelmére kifejlesztett háromdimenziós gyapjúháló természetbarát, a környezetben káros mellékhatások nélkül lebomló anyagok felhasználásával készült.
Az innovatív technológiák alkalmazása a természet fokozott védelme érdekében nem számít újdonságnak a Temaforg Kft. gyakorlatában. A gyapjúhálóhoz kiválasztott alapanyag mellé is egy korszerű, új technológiát, illetve egy bontó-fonatoló gépsort vásárolt a cég a GINOP-2.1.2-8.1.4-16 K+F+I pályázat keretében. Sokféle természetbarát alapanyag kipróbálása, illetve a belőlük készült termékek tesztelése után döntöttek a gyapjú mellett, mert messzemenőkig környezetbarát, továbbá jó minőségű és kiváló szilárdsági jellemzőkkel rendelkező termék állítható elő belőle.
Fontos szempont volt tehát a természetben lebomló komponensek használata az új termék kifejlesztésénél, mely sík, illetve rézsűs felületek takarására, rekultiválására kiválóan alkalmas. Gyorsabbá és egyszerűbbé teszi a telepítést, hogy a háromdimenziós hálószerkezet megtartja a feltöltésre használt termőföldet, komposztot vagy fűmagkeveréket tartalmazó kompozitot, mely egyrészt biztosítja az erózió elleni védelmet, másrészt elősegíti a vegetáció kialakulását.
A gyapjúháló két-három év alatt lebomlik, ez éppen elegendő idő arra, hogy a kifejlődött növényzet önfenntartóvá váljon. A lebomlást követően pedig semmilyen környezetbe nem illő anyag nem marad a területen. Nagy előnye továbbá, hogy a sík, illetve legfeljebb tízfokos lejtésű területeken a telepítésnél nem kell külön rögzíteni a hálószerkezetet, mert a saját tömege, valamint a beépített termőföld megfelelően a helyén tartja a rendszert. Azonban száz négyzetméternél nagyobb telepítés esetén a szélein, valamint a tíz foknál nagyobb dőlésszögű területeken mindenképpen rögzíteni kell a hálót. A cég által elvégzett kísérletek alapján tíz négyzetméterenként hat rögzítést kell beépíteni, és harmincöt foknál nagyobb dőlésszög esetén egy záró hálót kell kialakítani a rögzítések összekötésével.
A kunszentmiklósi vállalat, mely a többi között az építőipar számára gyárt geotextíliákat, kárpitos bútorokhoz filceket és párnázóanyagokat, valamint lakásfelújításhoz a padozat takarására csúszásmentes fóliára laminált tűnemezelt bundát, kertészeti szivatószöveteket, továbbá a profilukba beillő minta utáni gyártást is vállal, legutóbb környezetbarát, háromdimenziós gyapjúhálóval bővítette a termékpalettáját.•