Rovarölő a nagyító alatt

A rovarirtó szerek fontos szerepet töltenek be a gyomok, a kártevők és a kórokozók elleni küzdelemben, azonban egyre több negatív hatásukra derül fény.


A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének (ATK NÖVI) a Scientific Reports folyóiratban megjelent kutatása rámutat arra, hogy a korábban már jóváhagyott és régóta széles körben használt rovarirtó szerek a számunkra hasznos rovarfajokra is hatással lehetnek.

Az egyik vizsgált földiposzméh-kolónia (Bombus terrestris) részlete. (Kép: ATK NÖVI)

Egy az Európai Unióban is engedélyezett neonikotinoid rovarirtó hatóanyag, az acetamiprid hatásait vizsgálva a laboratóriumi kísérlet során kiderült, hogy bár a szer nem befolyásolta a poszméhek (Bombus terrestris) perifériás illatanyag-érzékelését, ám fontos változásokat okozott a táplálékkereső viselkedésükben: többen közülük később kezdtek el táplálékot keresni, és kisebb valószínűséggel találták meg a virágillatot, mint kezeletlen társaik. Ebből arra lehet következtetni, hogy az acetamipridet tartalmazó rovarirtó megzavarhatja a poszméhek táplálékkeresési aktivitását, orientációját, és a hatása a különböző neurofiziológiai és endokrin mechanizmusokon keresztül is érvényesülhet, ami közvetett módon csökkenti az egyedek és kolóniáik sikerességét.

A kutatók szerint e hatás mértékéről és súlyosságáról nem áll rendelkezésre elegendő információ, ezért további vizsgálatokra van szükség a rovarölő szerek hosszú távú hatásainak megértéséhez.•

Címlapkép: ATK NÖVI


 
Archívum
 2011  2012  2013  2014  2015  2016  2017  2018  2019  2020  2021  2022  2023  2024
Címkék

Innotéka