Természeti értékeink térképen
Magyarország Ökoszisztéma-alaptérképének elsődleges funkciója a hazai ökoszisztémák térbeli elterjedésének bemutatása háromszintes kategóriarendszerrel rendelkező, tematikus raszteres állomány formájában. Az alaptérkép teljes térbeli lefedettséget biztosít az országra, s bár cél volt az agrár- és városi ökoszisztémák térképezése is, a legfőbb célpontokat a természetközelibb területek jelentették.
Az alaptérkép elkészítésénél „alulról építkező” térképezési modell valósult meg, mely egyrészt a valós állapotot minél jobban tükröző, már meglévő tematikus adatbázisokra támaszkodik, másrészt a távérzékelés módszereire alapozva kiegészíti és pontosítja ezeket. A szakemberek számára fontos szempont volt rendszeresen frissülő adatbázisok használata, így teremtve meg a térkép aktualizálásának lehetőségét a későbbiekben. A bázisév 2015, de a felhasznált adatok tartalmazzák a 2017-re vonatkozó Sentinel optikai és radarűrfelvételeket is. A térképezés eredménye további négy, függetlenül kezelhető, tematikus adatréteggel egészíthető ki nyilvános felhasználás céljából, melyek a böngészőben nézegethetők, vagy térinformatikai eszközökkel kezelhető formátumban letölthetők.
Az Ökoszisztéma-alaptérkép „A közösségi jelentőségű természeti értékek hosszú távú megőrzését és fejlesztését, valamint az EU Biológiai Sokféleség Stratégia 2020 célkitűzéseinek hazai szintű megvalósítását megalapozó stratégiai vizsgálatok” című projekt keretében készült.•