Kire bízza a fiókáit a kakukk?
A kakukk a költésparazita fajok legismertebb képviselője hazánkban. Tojásait más madárfajok fészkébe tojja, ezzel áthárítva a fészekrakás és a fiókanevelés terhét a nevelőszülőkre, az úgynevezett gazdákra. Minden kakukk tojó csupán egy vagy csak néhány gazda tojásmintáját képes utánozni, ezért csak ezeket tudja sikeresen parazitálni. Az azonban kevésbé volt világos, hogy a kakukk miként ismeri fel a megfelelő gazdafaját, és hogyan találja meg azok jól elrejtett fészkét.

A Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszéke, valamint az MTA–ELTE–MTM Ökológiai Kutatócsoport munkatársai hazánk egyik leggyakrabban parazitált gazdafaját, a nádasok szélén költő nádirigót vizsgálták. Az elmúlt harminc év kutatási eredményei egyértelművé tették, hogy a kakukk a nádasok melletti fákról és villanyvezetékekről leselkedve szemeli ki újabb és újabb áldozatai fészkét.
A viselkedésökológusok új eredménye szerint a gazdák riasztóhangja fontos információforrás a kakukknak a fészek megtalálásában. Az amúgy a gazda számára előnyös fészekvédelmezés felfedheti a gazda fészkének hollétét a közelben hallgatózó fészekparaziták előtt.•