A Juice elindult a Jupiterhez
Az ESA Juice nevű űrszondája távérzékelési és geofizikai eszközökkel részletes megfigyeléseket végez az óriás gázbolygóról és annak három nagy, óceánt hordozó – Ganymede, Callisto és Europa nevű – holdjáról. A küldetés során a Juice ezeket a holdakat bolygóobjektumokként és lehetséges élőhelyekként is jellemezni fogja, mélyrehatóan feltárja a Jupiter összetett környezetét, és tanulmányozza a tágabb Jupiter-rendszert. Az űrszondán az elmúlt években 23 ország szakemberei dolgoztak, köztük magyarok is, a küldetésre nagyjából 1,6 milliárd eurót fordítottak.
A Juice két elemének fejlesztésében is fontos szerepet játszottak magyar kutatók. Az egyik egy töltöttrészecske-detektor, amelynek néhány egységét az Energiatudományi Kutatóközpont (EK) munkatársai fejlesztették és gyártották le. A másik a PRIDE-kísérlet, amelynek lényege, hogy a szonda pozícióját távoli kvazárokhoz viszonyítva hallatlanul pontosan adják meg.
A Juice április közepén indult egy Ariane–5 rakéta segítségével a francia guyanai Kourou városban található európai űrkikötőből. A hét-nyolc éves út után – a Föld és a Vénusz gravitációs mezejének segítségével – 2031-ben áll a Jupiter körüli pályára.•