A búza különös hőstresszérzékenysége
A meiózis az ivaros szaporodás egyik kiindulópontja. Ennek a speciális osztódásnak köszönhetően jönnek létre az ivarsejtek, valamint megtörténik a szülőktől származó genetikai örökség újrarendezése, ezzel biztosítva az utódok kívánatos genetikai változatosságát. Régóta ismert, hogy a meiózis során elszenvedett hőstressz az ivarsejtek számának csökkenéséhez, emiatt pedig terméskieséshez vezet. Az érzékenység hátterének kiderítésére a kutatók egy hőségtűrő és egy érzékeny őszi búzafajta egyedeit tették ki rövid, 24 órás hőstressznek a meiózis kezdetén.
A HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Mezőgazdasági Intézete Genetikai Variabilitás Kutatócsoportjának munkatársai kimutatták, hogy már egy rövid ideig ható stressz is károsíthatja a sejt vázfehérjéit és életciklusát, ennek következtében pedig tartós elváltozásokat okozhat a pollen fejlődésében, ami csökkenti a termékenyülést és ezáltal a termésmennyiséget.
Hőstresszre toleráns, illetve érzékeny búzafajták génkifejeződési mintázatának vizsgálatával a kutatók feltárták a meiózishoz és a pollenfejlődéshez köthető kulcsgének szerepét az érzékenység kialakulásában, ami remélhetőleg segítséget nyújt a jövő nemesítői számára a hőhullámokat jobban tűrő fajták létrehozásában. Az eredményeket ismertető tanulmány a rangos Frontiers in Plant Science nemzetközi tudományos lapban jelent meg.•
Címlapkép forrása: HUN-REN ATK