Ötvenéves a Szegedi Biológiai Kutatóközpont
Az SZBK első laboratóriumai 1971-ben kezdték meg működésüket, majd 1973-ban – szegedi kötődésű Nobel-díjasunk, Szent-Györgyi Albert jelenlétében – került sor a teljesen elkészült létesítmény ünnepélyes felavatására. Az SZBK létrehozásával a Magyar Tudományos Akadémia és az alapítók célja egy olyan kutatási környezet kialakítása volt, amely lehetővé teszi az élettudományi alapkutatások nemzetközileg is versenyképes szintre emelését. Az SZBK küldetéséből eredő multidiszciplináris jellegű kutatómunka jelenleg négy független intézet keretein belül folyik.
Biofizikai Intézet
A Biofizikai Intézet működésének alapja a biológiai rendszerek és alapfolyamatok fizikai megközelítésű megismerése a molekuláris szinttől a sejtek és szövetek szintjéig, valamint modern fizikai módszerek kifejlesztése és alkalmazása a biológiai rendszerek vizsgálatára. Kutatóink nemzetközi hírnévre tettek szert a bioenergetika területén, ezen belül kiemelten a mikrobiális retinálfehérjék működésének megismerése és a fehérjék elektromos válaszjelének felfedezése terén. Különösen nagy visszhangot kiváltó eredményeket értek el az optikai mikrofabrikáció és mikromanipuláció fejlesztésében és biofizikai alkalmazásában, ami a mikrofluidikával kombinálva a jövőben is az egyik legígéretesebb téma mind a felfedező, mind az alkalmazott kutatásban. A hetvenes években kutatóink a világon elsőként dolgozták ki az agyi kapillárisok izolálásának módszerét, elindítva ezzel az intézetben azóta is nagy sikerrel folytatott kutatásokat a vér-agy gát és a biológiai barrierek működésével kapcsolatban. Az Intézet jelene és jövője egyre hangsúlyosabban az orvosbiológiai kutatásokon alapul, kiegészülve chiplaboratóriumi, biofotonikai és bioelektronikai technológiák alkalmazásával.
Biokémiai Intézet
A Biokémiai Intézet már az 1970-es években nemzetközi hírnevet szerzett a DNS sebészi pontosságú vágását lehetővé tevő restrikciós-modifikációs rendszerek, illetve a lipidek biológiai szerepének vizsgálatával. A klasszikus biokémia területére sorolható fehérje-ligand kölcsönhatás-vizsgálatok szintén a kezdetektől zajlanak, és számos opioid és kannabinoid típusú farmakoterápiás szer felfedezéséhez vezettek. A receptor-ligand vizsgálatok napjainkban új tumor-immunterápiás stratégiák kidolgozását célozzák. A kétezres években az intézet fontos profilszélesítésen ment át, kutatási eszköztárába emelve a szintetikus biológiát, az evolúcióbiológiát és a rendszerbiológiát. Az új rendszerbiológiai megközelítés a többi között az antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek kialakulásának, valamint a növénypatogén gombák kölcsönhatásainak vizsgálatával nemzetközileg kiemelkedő eredményeket hozott. Az Intézetben folyó munka legújabb, innovatív húzóereje a számítógépes mélytanulás alkalmazása, amely lehetővé teszi automatizált sejt- és szövettani diagnosztikai eljárások fejlesztését és egysejt-vizsgálatokra (membránpotenciál, transzkriptomika, proteomika stb.) alkalmas, robotizált rendszerek kialakítását.
Genetikai Intézet
A Genetikai Intézet kutatócsoportjai molekuláris genetikai módszerekkel vizsgálják a sejtműködés, az egyedfejlődés és a magasabb rendűek immunrendszerének biológiáját. Kutatóink nemzetközi hírnévre tettek szert a világelső mesterséges emlős kromoszóma létrehozásával, a biológiai nitrogénkötés alapjainak tisztázásával, valamint a génszintézis módszerének korai alkalmazásával. Jelentős eredményeket értek el a DNS-hiba-javítás és az autofágia területén is. Magyarországon elsőként intézetünkben indultak archeogenetikai kutatások. Az Intézet jelenlegi tudományos élete az egyedfejlődés genetikája és az őssejtkutatás, a genomstabilitás és a rákképződés, valamint a molekuláris immunológiai kutatások köré szerveződik. A felfedező kutatások eredményeit sikerrel alkalmazzuk egyebek között új gyógyszercélpontok azonosítására, rákterápiás és analitikai módszerek kifejlesztésére, mRNS-alapú technológiák elterjesztésére, génterápiás eljárások kidolgozására. Célunk, hogy az ötvenéves hagyományokra alapozó, innovatív, tudományos környezet biztosításával a jövőben is az elődök eredményeihez méltó kutatási és fejlesztési eredményeket érjünk el.
Növénybiológiai Intézetben
A Növénybiológiai Intézetben folyó kutatások a kezdetektől a fényérzékelést, a fényenergia-hasznosítást, a növényi egyedfejlődést, a stresszválaszokat és a szimbiotikus kölcsönhatásokat meghatározó gének és molekuláris mechanizmusok feltárására, hasznosítására irányultak. Kutatóink nemzetközi szinten kiemelkedő eredményeket értek el transzgenikus növények létrehozására alkalmas módszerek fejlesztése és alkalmazása, a növényi sejtciklus-szabályozás elemeinek feltárása, a növényi cirkadián óra és a fényérzékelés, továbbá a növényi stresszválaszok mechanizmusainak megismerése területén. Jelentős nemzetközi figyelmet keltettek a fotoszintetikus apparátus szerkezetének, elektrontranszport-folyamatainak és a környezeti stresszhatások okozta károsodásainak tisztázásában elért eredmények. Nagy visszhangot váltott ki a szimbiotikus nitrogénkötésben kulcsszerepet játszó gümőspecifikus NCR-peptidek antimikrobiális hatásának felfedezése. Jelenlegi és jövőbeli kutatásaink fókusza a fotoszintetikus fényenergia-átalakítás hasznosítása, hatékony baktérium-alga-növény rendszerek kifejlesztése biológiai nitrogénkötésre és megújuló energiatermelésre, valamint új generációs genomszerkesztési módszerek alkalmazása stressztűrő növényi és mikroalga-vonalak előállítására.
A kutatómunka mellett mindig kiemelt hangsúlyt fektettünk az SZBK-ban folyó szakemberképzésre, így nem meglepő, hogy tucatnyi, ma már nemzetközileg vezető kutatóról – köztük az orvosi-élettani Nobel-díjjal idén kitüntetett Karikó Katalinról – közismert, hogy tudományos pályáját az SZBK laboratóriumaiban kezdte. A kiválóságra való, megalkuvás nélküli törekvés hatékony együttműködésekkel párosul. Legfontosabb stratégiai partnereink a Szegedi Tudományegyetem, az ELI-ALPS Lézerközpont és a Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ, amely reményeink szerint biztosítani fogja, hogy Szeged már a közeljövőben Kelet-Közép-Európa meghatározó tudományos központjává váljon.•