Lézer robbantotta nanofúziós kráterek
A magyar fizikai kutatások rég értek el olyan nagy sikert, mint néhány héttel ezelőtt, hiszen Krausz Ferenc megosztva elnyerte a fizikai Nobel-díjat az attoszekundumos lézer atomfizikai kísérletekben való felhasználásáért. Hogyan kapcsolódnak a Nanoplazmonikus Lézeres Fúzió Kutatólaboratórium vizsgálatai ehhez az eredményhez?
– Kutatóprogramunk egyik ága a femtoszekundumos lézerimpulzusok használata (1 femtoszekundum = 1000 attoszekundum – a szerk.), vagyis hasonló körülményeket teremtünk a kísérleteink során, mint a Nobel-díjjal jutalmazott kutatásokban. Ezek az impulzusok hihetetlenül rövidek, és azért van erre szükségünk, mert így nincs idő a plazmainstabilitások megjelenésére. Az instabilitások ugyanis a laboratóriumi magfúzió előidézésének jelentős akadályát jelentik. A kutatásaink fő célja a magfúzió lehetőségeinek tanulmányozása. E folyamat közben energia szabadul fel, így a nukleáris fúzió néhány évtized múlva tiszta, nagy mennyiségben és folyamatosan hozzáférhető energiával láthatja el az emberiséget. Addig azonban még számos akadályt le kell küzdenünk. Ilyen akadály a sokszor elengedhetetlen nagy nyomás. Az általunk alkalmazott lézerimpulzusok azonban elvileg lehetővé teszik, hogy nagyon nagy nyomás nélkül is beinduljon a fúzió.
De nem csak az idei fizikai Nobel-díjjal rokoníthatók a kutatásaik.
– Valóban, hiszen a kémiai díjat a legkisebb nanorészecskék, a kvantumpontok felfedezéséért és előállításáért ítélték oda. Az általunk vizsgált plazmonok számos tekintetben összefüggenek a kvantumpontokkal. Plazmonoknak nevezzük a fémek felületén megjelenő kollektív elektronmozgásokat, amelyeket esetünkben a lézerimpulzusok energiája hoz létre. Az energiaátadást pedig mi is nanorészecskékkel, konkrétan aranyból álló nanorudacskákkal segítjük. Ezek a nanorészecskék az adott hullámhosszú lézerre rezonánsan reagálnak. Így fel tudjuk erősíteni a térerősséget, illetve az energiasűrűséget a fém felületének közelében. Vagyis itt a modern fizika két élvonalbeli területét: a nanoplazmonikát és az extrém rövid lézerimpulzusokat kombináltuk egymással. Így elérhető, hogy kisebb lézerteljesítmény hatására is beindulhassanak a nukleáris fúziós folyamatok.
Csak egyféle magfúziót lehet esetleg energiatermelésre használni?
– A világ kutatócsoportjai többféle fúziót vizsgálnak. Sok intézet kutatja a deutérium és a trícium fúzióját (ezt a mechanizmust használják a hidrogénbombában is). Ez nagy nyomás nélkül nem működőképes, ráadásul nagyon energiadús neutronok keletkeznek a fúzió közben, amelyeket igen nehéz kordában tartani, emiatt veszélyt jelentenek a kezelőszemélyzetre és a berendezésre egyaránt. Ezért kezdtek el másfajta fúziós folyamatokat is kutatni, amelyek nem termelnek neutronokat. Ezek közül manapság a proton-bóratommag ütközése a legnépszerűbb. Ilyenkor nem keletkezik neutron, csak három alfarészecske, vagyis héliumatommag. Mi is vizsgáljuk ezt a fúziót.
Milyen haladást értek el a kutatásaikban az elmúlt évben?
– Olyan céltárgyakat, úgynevezett targeteket kezdtünk gyártani, amelyekbe bórt is helyezünk. Ezekkel vizsgáljuk azt, hogy a lézerrel és a nanoplazmonokkal felgyorsított protonjainknak vajon elegendő energiájuk van-e a proton-bór reakcióhoz. Felmerülhet, hogy honnan tudhatjuk, hogy történt-e nanofúzió, és ha igen, milyen tömegben fuzionáltak az atommagok. Ehhez pontos detekcióra van szükség. Két jellegzetességet kell alapvetően detektálnunk: a céltárgy által elnyert és onnan visszaverődő energiát (a bemenő energiát a lézer erősségének beállításával mi határozzuk meg). Ezeket a jelenségeket minden lépésben pontosan ki kell mérni, ami több hónapos kísérletsorozatot igényel.
Mi a pontos szerepe a kísérletekben a lézernek, illetve a nanorészecskéknek?
– A lézer állítja elő az energiaimpulzust. Ahhoz, hogy ez az impulzus elegendően rövid és nagy energiájú legyen, különleges és drága lézerekre van szükség. A kísérleteink legköltségesebb része a kellően pontos lézeroptika beszerzése. Az intézetünkben rendelkezésre álló Hydra lézer körülbelül 30 millijoule energiát képes egy impulzusba sűríteni. Ezt az impulzust fókuszáljuk a targetre. A fókusz pontosságát úgy ellenőrizzük, hogy a targetet előre-hátra mozgatjuk, és akkor találjuk meg a fókuszpontot, amikor a visszavert fény intenzitása minimális lesz. Ennek az az oka, hogy a fókuszban olyan erős a céltárgyra ható teljesítménysűrűség, hogy lecsökken a fényvisszaverődés.
Miért van szükség nanotechnológiára a céltárgyak előkészítéséhez?
– Az arany nanorudakat megvásároljuk, majd folyadékállapotban eloszlatjuk őket a térben. Csakhogy a belövésükhöz és a vizsgálatukhoz szilárd halmazállapot szükséges. E probléma megoldására született az az ötlet, hogy használjunk olyan anyagot, amely először folyékony, majd megszilárdítható. Ez olyan polimer, amelyet a fogászok is használnak a fogtöméshez, és UV-fényre szilárdul meg. A kísérleteinkben különböző sűrűségű fém nanorészecskét keverünk ebbe a polimerbe, majd a lézerbelövés hatását vizsgáljuk benne. Ezekhez a kísérletekhez és az eredmények elemzéséhez többféle műszerre és kutatói csapatra van szükség. Az eredmények legmarkánsabban az utólagos mikroszkópos felvételeken látszanak, amelyeken megvizsgáljuk, hogy a lövés milyen mély krátert fúrt ebbe az anyagba.
Milyen eredményt kaptak?
– Azt találtuk, hogy – azonos erejű lézerrel lőve – a nanorészecskéket tartalmazó anyagban ötször-hétszer akkorák a kráterek, mint amikor nincsenek jelen a nanorészecskék. Vagyis ebből az következik, hogy nanorészecskék jelenlétében valamilyen forrásból többletenergia termelődött. Erre nincs más magyarázat, mint hogy ez az energia a magfúzióból származott. Két év alatt jutottunk el eddig az eredményig, és ezen az úton haladunk tovább. Az amerikai kutatók bejelentették, hogy ők a besugárzásnál másfélszer több energiát nyertek ki a fúziós rendszerükből. A mi kísérleteinkben hat-hétszeres kijövő energiát mértünk. Ez bizonyítja, hogy jó úton járunk. A gyakorlati alkalmazáshoz természetesen még nagyobb faktort kell elérni. Ezért az elméleti (számítógépes szimulációs) és kísérletes kutatásainkat folytatva tovább vizsgáljuk, hogy milyen nanorészecskék lehetnek a legjobbak, és mi lehet az ideális elrendezésük az effektus fokozása érdekében.•
Címlapkép forrása: Wigner FK