Visszaadni a látás élményét
A környezetünkből származó ingerek jelentős részét (nagyjából nyolcvan százalékát) képi stimulusok formájában érzékeljük látórendszerünkkel. Az érzékelés folyamatának első lépése a szemünkben található ideghártya, a retina segítségével zajlik, ami miatt a retinát a fényképezőgépek fényérzékeny chipjeihez szokás hasonlítani.
A retina idegsejtjeinek hálózata azonban lényegesen több feladatot lát el, mint a fényerő képpontonkénti (pixelenkénti) változásának érzékelése. A felfogott és az idegsejtek számára értelmezhető jelsorrá alakított információt elsődlegesen feldolgozza, analizálja, mielőtt a látórendszer felsőbb idegi központjaiba küldené. A szem és ezzel együtt a retina működése könnyen tanulmányozható, egyedülálló, koponyán kívüli elhelyezkedése miatt. Ugyanez a tulajdonság ugyanakkor hátrány is, mivel a legtöbb látórendszert érintő patológiás elváltozás a kitettsége miatt elsősorban a szemben, a retina működésében következik be.
„A veleszületett és progresszív retinális betegségek (diabéteszes retinopátia, időskori makuláris degeneráció – AMD, retinitis pigmentosa – RP) világszerte emberek millióit akadályozzák mindennapi életvitelük során. Vakságot okoznak, de közvetett módon anyagi és pszichés terhet rónak az egész társadalomra. A WHO 2019-es jelentése szerint világszerte legalább 2,2 milliárd ember látássérült. A látás akár primitívebb formájának visszaadása a vakok, gyengénlátók számára az életminőség drasztikus javulását jelenthetné” – nyilatkozta magazinunknak Völgyi Béla neurobiológus, a Pécsi Tudományegyetem kutatója, az MTA–NAP2 Retinális Elektromos Szinapszisok Kutatócsoport vezetője. Ugyanakkor a vakság legtöbb formájának gyógyítása rövid távon a betegek zöménél nem kivitelezhető. A beteg idegszövet implantátummal történő helyettesítése áthidaló megoldás lehet, amennyiben a retinális idegsejthálózat működése részleteiben ismert – a NAP 2.0 által támogatott Völgyi-labor munkatársai éppen ezeknek az idegsejthálózatoknak a kapcsolatrendszereit térképezik fel.
A retina fényérzékeny fotoreceptorai által felfogott információt a bipoláris sejtek juttatják a kimeneti dúcsejtekhez, a vertikális információs csatorna működését a horizontális és amakrinsejtek gátló kapcsolatai, valamint a dúcsejt elektromos szinapszisok jelentősen befolyásolják. Ez utóbbi kapcsolatoknak döntő szerepük van abban, hogy a különböző típusú dúcsejtek ugyanennyi képi aspektust (kontraszt, irány, laterális, közeledő- és háttérmozgás stb.) kódolnak, és párhuzamos információs csatornákon küldenek az agy felé. Ismert ugyanis, hogy a retinánkban található 30-40 dúcsejttípus mindegyike egyenként egy-egy olyan lecsupaszított filmet hoz létre, amely a látott kép egyetlen aspektusának változásait rögzíti. A 30-40 különböző dúcsejt ezeket a filmeket ugyanennyi párhuzamos pályán szállítja a felsőbb látóközpontok felé, ahol végül a látott kép (film) látásérzetté alakul.
Ugyan az elektromos szinapszisok (gap junction) jelenléte közismert minden központi idegrendszeri régióban, jelentőségük mégis jórészt alulbecsült. A Völgyi-labor munkatársai is megfigyeltek munkájuk során több dúcsejt-dúcsejt és dúcsejt-amakrinsejt elektromos szinaptikus kapcsolatot, amelyek a dúcsejtek aktivitásának szinkronizációját, az úgynevezett populációs kód kialakítását végzik. A kutatók azt vizsgálják, hogy a populációs és a klasszikus egysejtkódolási mechanizmus hogyan működik közre, hogy számunkra a látás élményét létrehozzák.
A közelmúltban a labor munkatársai bebizonyították, hogy a párhuzamos retinális csatornákon haladó információ típusspecifikus eltéréseket mutat a fényválaszok időbeli gyorsaságában és lefutásában. Már egy egyszerű homogén fénystimulus ki- és bekapcsolására is egyes dúcsejtek gyorsan (50-60 milliszekundum), mások relatíve nagy időkéséssel (> 200 milliszekundum) válaszolnak.
A kutatók azt is bizonyították, hogy egy sejttípus esetében az időbeli paraméterek a fényinger típusától (homogén/mintázat, álló/mozgó) és egyéb paramétereitől (fényerő, szín stb.) változatosságot mutatnak. Megfigyelték, hogy a válaszkésések finomhangolásához a retinális pályák aktív részvétele szükséges, különös tekintettel az oldalirányú GABA – a többnyire gátló hatású neurotranszmitter – által közvetített gátló, valamint az elektromos szinapszisok általi serkentő kapcsolatokra.
„Azt feltételezzük, hogy ezzel a válaszkésési finomhangolással a látórendszer súlyozza a szállított információ hatásfokát, vagyis azt, hogy az mennyire lesz meghatározó a látásérzetben. Az eredmények egy részét kollaborációs munka keretében egy számítógépes retina algoritmus segítségével is reprodukáltuk, amely előrevetíti az eredmények lehetséges jövőbeni technológiai felhasználását” – összegez Völgyi Béla, akitől megtudtuk, hogy a kutatócsoport a kísérletes munka nagy részét speciálisan erre a célra tenyésztett, genetikailag módosított (GMO) egereken végezte.
Ugyanakkor az emberi retina szövetében is sikerült kimutatni ugyanazokat a dúcsejt elektromos szinaptikus kapcsolatokat, amelyeknek a szerepét az egérretinán tisztázták. Ez utóbbi valószínűsíti azt a tényt, hogy a munkacsoport felfedezései nem az egérretina sajátságai, hanem olyan folyamatokról árulkodnak, amelyek saját látásunkat, képi világunkat is nagyban meghatározzák.
A retina pontos kódolási mechanizmusainak megfejtése révén a jelenleg használatos retinális implantátumok algoritmusainak tökéletesítésére nyílik majd lehetőség.
A Völgyi-labor eredményei nívós nemzetközi lapokban, mint a PLoS One, Frontiers in Cellular Neuroscience, Brain Structure and Function jelentek és jelennek meg.•