Európa-szerte hódít a FUX távvezetéke
A világ iparának egyre dinamikusabb ütemű fejlődése – új berendezések, gyártósorok és üzemek megjelenése – gyors villamosteljesítmény-igény-növekedéssel jár. Ezt a kihívást hazánkban is megtapasztalhatjuk, hiszen a villamos hálózatok sok helyen nincsenek felkészülve a folyamatosan növekvő kapacitás kielégítésére. A kábelgyártásban európai hírű FUX Zrt. szakemberei folyamatosan figyelik ezeket a nemzetközi trendeket, és gyártói oldalon keresik az új, versenyképes megoldásokat.
Hivatalos európai gyártók
Közép- és Kelet-Európában egyedül a FUX Zrt. gyárt szénszálas erősítésű távvezetéksodronyt – mondta érdeklődésünkre dr. Barkóczi István, akitől azt is megtudtuk, hogy az Európában egyre népszerűbb, innovatív termék története több mint fél évtizeddel ezelőtt kezdődött. A FUX szakemberei ekkor vették fel a kapcsolatot az amerikai CTC Global fejlesztőcsapatával. A tengerentúli mérnökök felismerték, hogy ha az acélerősítést karbonszál-erősítésű kompozit anyagra cserélik, egy közel azonos szilárdságú, de jóval könnyebb távvezetéket lehet gyártani, és ez versenyképes szerkezeti anyagnak bizonyulhat a piacon. További előny, hogy a hagyományosan használt vezetékekhez képest sokkal kisebb mértékben terheli a környezetet. A CTC Global azonban csak a karbonszál-erősítésű kompozit anyagot készíti, távvezetéket nem gyárt, és itt jött a képbe a miskolci vállalkozás.
„A FUX Zrt. az ACCC vezetékek hivatalos európai gyártója, a projekt amerikai–magyar együttműködés keretében valósul meg, ami azért is különleges, mert Közép- és Kelet-Európában egyedül mi rendelkezünk a szabadalommal védett termék gyártásához szükséges tanúsítvánnyal” – avatott be a részletekbe az igazgatótanács elnöke.
Vezetékcsere 1774 kilométeren
Magyarországon először 2019 augusztusában helyeztek üzembe FUX által gyártott szénszálas, magasfeszültségű hálózatra tervezett vezetéket. A Mavir üzemeltetésében működő hálózati szakasz Gödöt köti össze a szlovákiai Lévával. Ugyancsak a FUX szénszálas szabadvezetéke szállítja az áramot egy 21 kilométeres portugáliai szakaszon, amely az országban zajló hálózatkorszerűsítés részeként készült el 2020-ban.
A vezeték 2022-ben, a hazai hálózatkorszerűsítéseknek köszönhetően folytatta térhódítását. Felújítás alatt lévő vonalak: Sajószöged–Detk (459 km vezeték); Detk–Zugló (559 km vezeték); Kisvárda–Sajószöged (300 km vezeték); Tiszalök–Sajószöged (99 km vezeték) és Sajószöged–Szolnok (357 km vezeték).
Dr. Barkóczi István kiemelte, hogy erre az összesen több mint 1700 kilométerre a FUX Zrt. gyártja a vezetéket. A szóban forgó hálózati szakaszok korszerűsítésén öt vállalat dolgozik folyamatosan, a befejezés 2025-ben várható.
A második fejezet
A FUX Zrt. a közelmúltban bejelentette az ACCC vezetékcsalád egy újabb típusának, az InfoCore rendszernek a gyártását. Ennek az „okosvezetéknek” az egyediségét az adja, hogy az infravörös fény alkalmazásának, a vezetékmagot alkotó speciális kompozit szálaknak és egy rendkívül hatékony adatrögzítési módszernek köszönhetően képes a kábel felhúzását követően, perceken belül megbízhatóan visszaigazolni a vezeték állapotát és működőképességét. Ez az újdonság a tervek szerint a jövő év első negyedévében már elérhető lesz a társaság vevői számára.•
Címlapkép forrása: Fux Zrt.