Hol vannak a magyar sorozatvállalkozók?
A pandémia és az év elején kirobbant orosz–ukrán háború mennyire befolyásolta a kockázatitőke-befektetők fókuszát?
– Egyrészt önmagában az a tény, hogy az ellátási láncok bedőlése és a just in time rendszerek tarthatatlansága számos szektorban okozott komoly károkat – hiszen a világ másik végéről pontos időre várt, az összeszereléshez szükséges elemek olykor hetekkel, hónapokkal később érkeztek meg –, a befektetőket egyértelműen arra ösztönözte, hogy újragondolják a globális piac évtizedek óta egyébként megbízhatóan működő rendszereit. Viccesen azt szoktam mondani, hogy a VC/PE (kockázati tőke/magántőke) befektetőcsapatok a vállalatfinanszírozás „gyors reagálású egységei”, ez most is így volt, a pandémia felértékelte az internetes kommunikációhoz kapcsolódó befektetési célpontokat, a háború pedig jelentős hangsúlyt adott az energia- és az élelmiszertémáknak.
Mindkét eseménysor egyes területek felértékelődését, míg a háborúban álló, közvetlenül érintett országok átmeneti visszaesését eredményezte. Általánosságban azt látom, hogy a koronavírus megjelenése ellenére a közép-európai kockázati- és magántőkealapok folyamatosan növekvő mértékben hajtottak végre cross border – határon túli – invesztmenteket is. Az Invest Europe statisztikáit látva a szektor aktivitása folyamatosan növekedett. Remélem, a háborúnak mielőbb vége lesz, és ugyan nem látjuk milyen új világrend keretei között jön létre a legújabb európai egyensúly, de biztos, hogy a háborúnak előbb-utóbb vége lesz. Ukrajnát újjá kell majd építeni, és ez a folyamat, látva az Európai Unió és az USA hozzáállását, vélhetőleg sok euroatlanti pénzzel fog megvalósulni. És ez csak egy a háború jól látható következményei közül, de ha tényleg így lesz, akkor rengeteg építőipari technológiára és kapacitásra lesz szükség Ukrajnában, ami újabb fókuszkorrekciót jelenthet a VC/PE-alapok számára.
Vannak persze a kockázati- és magántőkealap-kezelői csapatok működését, mindennapjait érintő következmények is, például
a szakmában talán a legnagyobb változás a tőkegyűjtés gyakorlatában történt.
Míg korábban kizárólag személyes találkozók során zajlott a „fund raising”, a vírus megjelenése után egyes alapkezelői teamek és partnerek az online térre helyezték át ezt a tevékenységüket is. Személyesen is ismerek olyan kollégát, aki fél év alatt több mint 100 millió eurót gyűjtött össze egyetlen személyes találkozás nélkül, ez pedig korábban elképzelhetetlen lett volna. Ugyanakkor a pandémia és a háború mellett továbbra is „tarol” a „zöldítés”, létezik egy folyamatosan növekvő szubkultúra a befektetői körben, ez pedig a „no fly policy”. Azaz a zöld gondolkodásmód alapján sosem szállnak repülőre, és kizárólag olyan helyekre mennek üzletet kötni, ahová vonattal is „megéri” elutazni. Egyelőre ez a szemlélet ugyan még nem számottevő, azonban hosszabb távon hatással lehet a befektetési fókuszra is.
Milyen szegmensekben van nagyobb igény startupfejlesztésekre jelenleg?
– A piac mindig minden új helyzetre rendkívül gyorsan reagál, ezért a koronavírus megjelenése számos szektorban előre sosem gondolt következményekkel járt. Természetesen az egészségügyi és IT-platformokhoz kapcsolódó szolgáltatások az egész világon hasítottak, az e-kereskedelem soha nem látott csúcsokat ért el, arra azonban senki sem számított, hogy az Amerikai Egyesült Államokban 2021-ben több kerékpárt adnak el majd, mint autót. Ahogy arra sem, hogy Németországban Hessen tartomány válik a leggazdagabbá, miután a BionTech biotechnológiai vállalat a Pfizer-vakcináknak köszönhetően egyedül annyi vállalati adót fizetett be, mint mindösszesen az azt megelőző tíz évben. A háború kitörése Európában elsősorban a biztonsági és energia-önellátáshoz kapcsolódó beruházásokra volt hatással, de az élelmiszeripari fejlesztéseknek is komoly lökést adott. Olyan smart farm projektek kaptak nagyobb lendületet, melyek különböző okosmegoldások mellett az öntözési technológia átalakításával arra tesznek kísérletet, hogy bizonyos növényekből egy évben akár több alkalommal is be lehessen takarítani a termést. Személyes tapasztalatom alapján maga a kockázati- és magántőkeszektor is jelentősen erősödött, ami a magántőkealapok számában és az odaáramló pénz mértékében is egyértelműen tetten érhető. De ne feledkezzünk meg arról sem, hogy voltak vesztesei is ennek az évtizednek: a turizmus mellett megszenvedte az elmúlt éveket a teljes szórakoztató- és vendéglátóipar. És hogy egy érdekes konkrét példát is mondjak, az USA-ban a pandémia abszolút tönkretette a szabadulószoba-iparágat, olyannyira, hogy a vírus visszaszorulása után sem tért vissza a hagyományos keretei közé, hanem itt is egyfajta online térbe költözést tapasztalunk.
Milyen helyzetben van a hazai startup-ökoszisztéma forrás szempontjából?
– Alapvetően forrásbőség van Magyarországon, és ez
a stabil anyagi háttér a teljes vállalkozói ökoszisztémát jellemzi, azaz az ötletfázistól a magvető életszakaszon át egészen a nagyvállalatokig mindenki számára elérhetőek bizonyos konstrukciók.
Még az uniós átlagot figyelembe véve is kifejezetten magas az állami és EU-s források aránya, hiszen kinek lenne fontosabb a korai fázisú vállalkozások finanszírozása, mint az állami félnek, amely számára a kis- és középvállalkozói (kkv) szektor növekedése az adóbevételek szempontjából elengedhetetlen. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal az elmúlt időszakban számos akcelerátorpályázatot írt ki, és ugyancsak jelentős forrás a Széchenyi Alapok tízmilliárd forintos programja. Ebben a folyamatban játszik hatalmas szerepet a magyar mikro- és kisvállalkozások fejlődésének legaktívabb tőkebefektető partnere, a Hiventures is. Közép-Európa egyik legnagyobb tőkebefektető társasága fantasztikus értéket teremtett azzal, hogy rengeteg forrást biztosított a hazai korai fázisú startupok és kkv-k számára, ugyanis a vállalkozóvá válás folyamatában rendkívül fontos lépés, hogy meg kell tanulni okosan felhasználni egy vállalkozás növekedéséhez a pénzt. Márpedig ennek a folyamatát tankönyvekből nem lehet elsajátítani, ehhez személyesen kell megtapasztalni mindent. Az elmúlt néhány évben számos új magán- és kockázatitőke-alap jött létre Magyarországon, így a finanszírozási oldal az előttünk álló időszakban is biztosítottnak látszik. Mindeközben nem szabad elfelejteni, hogy a nagy technológiai papírok az elmúlt fél évben mélyrepülésben voltak, ami szükségszerűen magával hozza a startup cégek értékelésének korrekcióját is. Ezek a folyamatok sokszor ellentmondásosak, és pontosan olyan zavarodottságra utalnak, mint amilyen zavarodottak mi európaiak voltunk akár a járvány kezdetén, akár a háború kitörésekor.
Sehol egy gyenge láncszem?
– Tapasztalataim szerint a magvető fázis előtt álló vállalkozások vagy a jelentős kutatás-fejlesztési forrásokat igénylő mikrovállalkozások még mindig kissé mostohagyerekek maradtak. Nem véletlenül. Ebben a szakaszban még rendkívül magasak a kockázatok, a befektetőnek érzelmi alapon is közel kell állnia az ötlethez ahhoz, hogy anyagilag is támogassa. A gyógyszerfejlesztés kiváló példája ennek, hiszen nemcsak rengeteg pénz kell az ilyen típusú projektekhez, de egy-egy készítmény piacra jutása is sok-sok évig tart. A forrásbőség egy picit kényelmessé is tette a hazai vállalkozói szférát, ugyanakkor hiszem, a tőke mindig inspiratív elem marad, ráadásul a befektetők is szeretnék minél hamarabb látni a sikert. Aminek mindenképpen fontos fejlődnie Magyarországon, az a vállalkozási kultúra, és szükségünk lenne néhány újabb nemzetközi szinten is sikereket elérő startupra.
Mint például amilyen a Prezi, a LogMeIn és a Ustream?
– Pontosan. A 2007-ben alapított Ustream videóstream oldal alig néhány év alatt a semmiből nőtte ki magát egy több mint kétszáz fős céggé, több tízmillió dolláros árbevétellel. A Prezi a prezentációs iparágat újította meg, ezért a Szilícium-völgy egyik nagy technológiai befektetője, az Accel Partners szállt be a cégbe 14 millió dollárral. Míg a távmunka-technológiában nagyot robbantó LogMeIn-t néhány éve nem kevesebb mint 4,3 milliárd dollárért vásárolta fel két amerikai befektető, az Elliott Management egyik leánya, az Evergreen Coast és a Francisco Partners. Ilyen kezdet után valóban lehet némi hiányérzet az emberben, és örülnék, ha lenne két-három unikornisunk – unikornisnak azokat a privát, azaz tőzsdén egyelőre nem megtalálható cégeket nevezik, amelyeknek a cégértékelése eléri az egymilliárd dollár értéket – annak ellenére, hogy vannak újabb sikereink is. A világ egyik leginnovatívabbnak tartott állami cége, a Svájci Posta tavaly többségi tulajdont szerzett a magyar alapítású IT-biztonsági vállalatban, a Tresoritban. De nem szabad megfeledkezni az adatelemzéssel foglalkozó Starschemáról vagy a Samsung Catalyst Fundtól 11 millió dollár tőkét kapott Commsigniáról sem.
Akkor lennék igazán boldog, ha azok a magyar vállalkozók, akik az előbb említett ötleteket világszinten sikeressé tették, új vállalkozásba kezdenének. Az Egyesült Államokban komoly hagyományai vannak az úgynevezett sorozatvállalkozóknak, akik a saját vállalkozásaik eladása után máris a következőbe vágnak bele. Ez a folyamat egyelőre kevésbé látható Magyarországon.
Tapasztalataim szerint a hazai sikeres startupperek közül néhányan angyalbefektetőkké váltak, ami abszolút nem baj, hiszen a vállalkozóvá válás folyamatához hozzátartozik, hogy folyamatosan új tapasztalatokat szerezzenek, de mégis az lenne a legjobb, ha új ötletek megvalósítására koncentrálnának.
Sokan arra hivatkoznak, hogy tízmillió magyarból nehezebb annyi jó startupötletet kihozni, mint például a harmincmilliós Lengyelországból. Vagy hogy más országokban több a befektető. Valóban csak ezen múlna?
– Véleményem szerint ez nem pénz kérdése, hanem szellemi kapacitásé. Követendő példa ezen a területen Izrael, mert ez az ország a saját nagyságához képest sokszoros méretű magán- és kockázatitőke-befektetési iparággal rendelkezik, őrületes mennyiségű tranzakciót hajtanak végre évről évre, és szivacsként vonzzák magukhoz a vállalkozókat és a tőkét. Nálunk is vannak jó kezdeményezések, ahogy említettem is korábban, jók a szabályozási és a forrásszerzési feltételek is, egyelőre azonban nem értük el a kritikus tömeget.
Mire lehet akkor még szükség?
– Saját missziómnak tekintem, hogy a HVCA (Hungarian Venture Capital and Private Equity Association, azaz: Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület – a szerk.) és a THBE (Társadalmi Hasznosságú Befektetők Egyesülete – a szerk.) tagjaival együtt minél több olyan külföldi forrást hozzunk Magyarországra, ami képes hozzáadott értéket teremteni. Egy nemzetközi befektető ugyanis nem szimplán a pénzét hozza ide, hanem a kapcsolatrendszerét is. Ezzel párhuzamosan ugyancsak lényegesnek tartom a „kifektetések” gyarapodását is. A Kárpát-medencében és a Balkánon úgy vélem jó esélyeink vannak, ráadásul a kifektetésekkel bizalmi kapcsolatot is tudunk építeni az adott országokban, ami újabb és újabb üzleteket eredményezhet hosszabb távon.
Milyen feltételek szükségesek ahhoz, hogy Magyarországról komoly, a nemzetközi piacon is jegyzett céget lehessen felépíteni?
– Azt hiszem, egy hazai vállalkozás nemzetközi sikerességének hasonló alapfeltételei vannak, mint egy kockázatitőke-alapkezelő sikerességének, méghozzá az, hogy az analitikus és az intuitív vállalkozásvezetési képességek és erőforrások megfelelő arányban legyenek jelen. Emellett következetes és szisztematikus kapcsolattartás mind a termékértékesítésben, mind pedig a külföldi befektetői kapcsolatok építésében. Mostanában elengedhetetlennek tartom, hogy a legmodernebb és leghatékonyabb IT- és kommunikációs eszközökkel és megoldásokkal tegyük gyorsabbá és rugalmasabbá a működést.
Hogy hol bukik el egy startup leginkább? Elsősorban ott, hogy nem képes vagy nem akar megfelelő dinamikával és könnyedséggel alkalmazkodni a piac változásaihoz. A „pivot” – amikor egy startup „pivotol”, akkor jellemzően egy az eddigitől eltérő célra kezdi használni a meglévő technológiát, esetleg azt is jelentheti, hogy egy új szegmensben kezd tevékenykedni – az nem hiba, hanem a sikeresség záloga. Mint ahogy a bukás sokkal inkább tapasztalatforrás és nem szégyenfolt. Vagyis az, hogy irányt kell változtatni, az nem katasztrófa, hanem eggyel kevesebb hibalehetőség a jövőben.
Érdekes tapasztalat volt számomra, amikor egy akcelerátoron keresztül fektettünk korai magvető fázisban lévő csapatokba, hogy a csapat, a cél és a pénz hármasságának egyensúlya mennyire kritikus. Az is rossz, ha valamiből túl sok van „idő előtt”, és az is káros, ha egy vállalkozás e három összetevő valamelyikéből folyamatosan hiányt szenved.
A nemzetközi térben gondolkozó magyar startupok és kkv-k döntően Európában és az amerikai kontinensben gondolkoznak. A Távol-Kelet miért számít tabunak?
– Tizenöt évvel ezelőtt valóban ez volt jellemző, ma ennél sokkal színesebb a kép. Sok olyan magyar társaságot látok, amely Kínában vagy a távol-keleti térség más országaiban, esetleg Afrikában értékesít. Hozzáteszem, ezekben az országokban a szabályozási környezet, a joggyakorlat és leginkább a kulturális környezet gyökeresen más, mint az euroatlanti országokban. Bár hosszú távon működő, sikeres európai céggé válni sem sétagalopp, de minél távolabb megyünk a megszokott környezettől, annál több erőforrást igényel a biztonságos beilleszkedés és működés.
Hogyan látja a hazai startup-ökoszisztéma jövőjét?
– Szerintem akkor járunk helyes úton, ha minden erőnkkel ennek a szektornak a nemzetközi beágyazottságát segítjük elő. Mindig azon a véleményen voltam,
hogy magas hozzáadott szellemi értékkel létrejövő termékek és szolgáltatások exportjából tud egy kis ország pozitív export-import mérleget létrehozni.
A Covid mint globális „élmény” és a háború, mint a 21. század régi-új szomorú realitása is azt erősíti, hogy több és még több olyan startupra van szükség, amelyek a hazai szellemi kapacitást sok pénzért képesek értékesíteni külföldön.•