Kis élőhelyfoltok jelentős szerepe
Az Alföldön számos erdőssztyepp-folt és kunhalom védi szigetként a hajdani élővilágot. Az ELKH Ökológiai Kutatóközpontban (ÖK) működő Lendület Táj- és Természetvédelmi Ökológiai Kutatócsoport munkatársai mostani kutatásukban e két, csak kis foltokban létező élőhelytípust vizsgálták. Harminc-harminc erdőssztyepp-foltot és kunhalmot választottak ki, és felmérték, hogy milyen növények és ízeltlábúak – pókok, poloskák, méhek és darazsak – élnek ott.
A kutatók általános tapasztalata szerint mindkét vizsgált élőhelytípusban nagy a fajgazdagság, a kis méretű erdőssztyepp-foltokban például akár 150 pókfaj is él. Az egyik foltban olyan fajt is azonosítottak, amelyet több mint száz évvel ezelőtt fedeztek fel, és azóta sem mutatták ki sehol, most viszont húsz egyedet is gyűjtöttek belőle. A kutatók olyan fajt is találtak, amelyet eddig senki sem írt le.
A rangos Basic and Applied Ecology szakfolyóiratban megjelent eredmények bizonyították, hogy e kis méretű és meglehetősen elszigetelt elhelyezkedésű élőhelyfoltok is jelentős biodiverzitást képesek megőrizni, ezért kiemelt természetvédelmi értékekként kell őket kezelni. Hatékony védelmüket azonban hátráltatja, hogy ezek a foltok nagyon kicsik és szétszórtan találhatók, miközben ezekben a térségekben folyamatosan intenzív emberi hatás éri őket.•