III. Innovációs Nap Miskolcon
A programot a Miskolci Egyetem Vállalati Kapcsolatok és Innovációs Igazgatósága, valamint a Konfuciusz Intézet közösen szervezte: Kínai ipari beruházások és beruházók Észak-Magyarországon címmel. A program keretében több helyszínen, több eseményre került sor.
A találkozón hangsúlyosan esett szó az észak-magyarországi térségbe települt kínai beruházókról, továbbá az egyetem és a cégek közötti kutatási együttműködésről. Az innovációs napon értékelték a tízmillió forintos összdíjazású hallgatói ötletversenyre beérkezett pályázatokat.
A Miskolci Egyetem innovációs ökoszisztémája alapvetően hozzájárul az észak-magyarországi térség fenntartható fejlődéséhez. Lényege a közös érdekek alapján megfogalmazott együttműködés, az oktatási-kutatási-fejlesztési tevékenység összefonódása azzal a vállalati, állami és önkormányzati szférával, amelyet az egyetem tudásvagyonával támogatni tud – hangsúlyozta a III. Innovációs Nap zárórendezvényén Horváth Zita, az egyetem rektora. Az intézmény és a gazdasági szereplők kölcsönösen előnyös kapcsolataira példaként említette a régió vezető vegyipari gyárával, a kínai tulajdonban lévő Wanhua–BorsodChemmel évek óta fennálló stratégiai partnerséget, amelynek köszönhetően vegyipari mérnökképzéssel bővült az egyetem oktatási palettája.
A 2019-1.2.1-EGYETEMI-ÖKO-2019-00003 Tudástól az üzletig – Tudásvagyon hasznosítása a Miskolci Egyetemen című pályázat keretében megrendezett PoC (Proof of Concept) versenyen mérették meg ötleteiket a hallgatók és a fiatal oktatók. A tízmillió forint összdíjazású verseny zsűrije érdeklődéssel és megannyi hasznos gondolattal támogatta a kilenc csapatot.
Az ötletek közül négyet emelt ki és jutalmazott a zsűri:
Palla Péter, a Gépész és Informatikai Kar II. éves MSc-hallgatója Easy Ferment című ötletét. A hallgatót szenvedélyes, és a házi sörfőzés rejtelmeibe bevezető prezentációja alapján 3 millió forintos díjazásban részesítette. Az automatizált fermentációs rendszer műszaki kidolgozásával a felhasználók hatékonyabban és jobb minőségben tudnak sört főzni. A prototípus a piaci felmérések és tapasztalatok alapján elkészült, ezután következik a tesztelés.
Csernák Lili, az Anyagtudományi és Vegyészmérnöki Kar III. éves hallgatója a Bioremediáció című projekttel pályázott. Érdekesség, hogy Csernák Lili az elmúlt tanév versenyének abszolút győztese volt, és a mostani versenyre újabb ötlettel pályázott, mellyel ismét meggyőzte a zsűrit felkészültségéről és ötlete piacképességéről. A 3 millió forint támogatás a versenyen bemutatott prototípus továbbfejlesztésére fordítható.
Somogyi Dominik Martin, a Gazdaságtudományi Kar Marketing mesterszakos hallgatója az ECO POOL ötlettel versenyzett. Az ő ötletét is 3 millió forinttal jutalmazta a zsűri. Gazdaságos légkondicionáló rendszer projektjének ötletét a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalát képviselő zsűritag javasolta szellemitulajdon-védelemre.
Különdíjban részesült Pásztor István tanszéki mérnök (Gépészmérnöki és Informatikai Kar) az 5D Industries ötletével; ő az 5D esztergáláshoz fejlesztett billenő körasztalt.
Az ötletek kidolgozásában a Miskolci Egyetem a pályázókat továbbra is segíti.
A vállalkozói készségek fejlesztése és a startup vállalkozások indításának támogatása kiemelt cél az Egyetemi innovációs ökoszisztéma pályázatban, valamint a Miskolci Egyetem innovációs stratégiájában.•