Vízágyban fekve a tehén jobban tejel
A mezőgazdaság ágazatai közül az állattenyésztésnek van jelenleg egyértelműen a legkevésbé jó sajtója. A hírek jelentős része negatív tartalmú, és arról szólnak, hogy az állatok – különösen a szarvasmarhák és a sertések – tartása rendkívül energiapazarló. Takarmányukat pedig hatalmas, a természettől elhódított földterületeken kell megtermelni. A takarmány emésztése során a szarvasmarhák metánt termelnek, amely még a szén-dioxidnál is erősebb üvegházhatású gáz.
A közkeletű vélekedés szerint ráadásul az állatok komfortja sem megfelelő, szabályosan szenvednek a lélektelennek tűnő nagyüzemi tartási körülményektől. Az állattartók tömik őket gyógyszerekkel, antibiotikumokkal, hozamfokozó készítményekkel, emiatt a húsukat, tejüket elfogyasztó ember egészsége is veszélyben lehet. Ez tehát az egyik legelterjedtebb vélemény a nagyüzemi állattartásról. Ám attól, hogy sokan ugyanazt gondolják, az még nem lesz igaz. Az előítéletek szorításában nagyon nehéz elkülöníteni a tényeket a fikciótól. Ha a népszerű szólamok szerint nézzük az állattenyésztést, úgy tűnhet, hogy ez a gazdálkodási terület megrekedt valahol a múltban, amikor a termelők sem az állatok jóllétével, sem az élelmiszer-biztonsággal nem törődtek, ami persze már akkor sem volt így.
De vajon ez a valóság? Szükség van-e egyáltalán technológiai fejlesztésre az állattenyésztésben, amikor a régi időkben az alpesi legelőkön tartott tehenek voltak a „legboldogabbak”. Az élelmiszertermelés azonban létfontosságú ágazat, így döntéseinket, értékítéletünket sem alapozhatjuk holmi mendemondákra, csakis a bizonyított tudományos tényekre. Az állattenyésztési kutatóknak, szakembereknek egyszerre számos, egymásnak alkalmanként látszólag ellentmondó kényszernek kell megfelelniük.
Etető- és fejőrobotok
Párhuzamosan kell a termelékenységet emelniük (hiszen egyre több ember élelmezését kell egyre kisebb területen biztosítani), a termelés ökológiai lábnyomát csökkenteniük, és megfelelni az állatjólléti követelményeknek. Ám ezek a szempontok a valóságban nem is mondanak annyira ellent egymásnak.
„Most éppen a nagy változások idejét éljük a mezőgazdaságban, annak minden területén. Igazi ipari forradalom megy végbe az agráriumban, jelenleg és az elkövetkező években olyan alapvető átalakulásoknak lehetünk majd tanúi, amire az elmúlt három-négy évtizedben nem volt példa – mondja Húth Balázs. – Megjelent az állattenyésztésben és a növénytermesztésben is a digitalizáció, drónokat, chipeket használunk adatgyűjtésre, teljesen vagy félig automatizált technológiákat használunk megannyi területen. A hadiipar után a mezőgazdaság az innovatív technológiák egyik legnagyobb felhasználója.”
A szántóföldeken high-tech traktorok GPS-koordináták alapján, illetve a talaj fizikai és kémiai jellegzetességeit figyelembe véve végzik a talajmunkát, a tápanyag-utánpótlást – szinte teljesen autonóm módon. Az állattenyésztésben is élvonalbeli elektronikus berendezésekkel dolgoznak. Sok gazdaságban már robotok etetik, fejik a teheneket, az egyedekbe chipet ültetnek, bendő bóluszt (lenyelhető kerámia kapszulát, amely elektronikus jeladót tartalmaz) helyeznek, ezek valós idejű adatokat szolgáltatnak az állat aktuális biofizikai paramétereiről.
Mindezek az adatok (amelyek feldolgozásához a legmodernebb számítási kapacitásra van szükség) alapvetően két célt szolgálnak. Egyrészt az állattartó üzem gazdaságos működéséhez elengedhetetlen racionális döntéseket lehet a segítségükkel meghozni, másrészt élelmiszer-biztonsági célokat szolgál a termelési folyamat egésze során. Ha a szakemberek azonnal értesülnek egy-egy egyed esetében a nemkívánatos, megváltozott élettani folyamatokról, a betegségeket hatékonyabban megelőzhetik. Ezzel elkerülhetők a súlyos, akár járványos betegségek az állományban.
Húth Balázs szerint így kevésbé van szükség gyógyszerekre és antibiotikumra, és ha ezek nem kerülnek bele az élelmiszerláncba, az egyértelműen előnyös valamennyi szereplőre, különösen a fogyasztókra nézve. Vagyis a precíziós technológiák az állatitermék-előállítás hatékonyságának növelése mellett élelmiszer-biztonsági célokat is szolgálnak.
Az állattenyésztésben alkalmazott korszerű fajták és hibridek csúcstermelésre képesek, ugyanakkor minél nagyobb teljesítményre képes az állat, a szervezete annál inkább „kispannolt”, egyre érzékenyebb a tartás- és takarmányozástechnológiára. A legkisebb hiba a termelés csökkenéséhez vagy akár betegséghez vezet. Az állatok betegségeinek gyógyszeres kezelése az állattenyésztést érő egyik legsúlyosabb kritika. A tanszékvezető szerint az Európai Unió tagállamai közül Magyarországon nem kiugró az állattenyésztésben alkalmazott gyógyszerezés, de további tartástechnológiai innovációval, valamint rezisztencianemesítéssel a gyógyszerhasználatot még tovább lehetne csökkenteni.
Műszaki-biológiai-gazdasági egyensúly
Nyilvánvaló, hogy a koncentrált, intenzív tartástechnológiai környezetben az egyedek hajlamosabbak a betegségekre, mint az extenzív tartásban élő állatok. Magyarországon európai viszonylatban is nagy létszámú telepeken folyik a tejtermelés, a gazdaságok átlagos mérete meghaladja az 500 tehenet (és nem ritkák az 1500-2000-es állományú telepek sem). Az állománykoncentráció a műszaki-technológiai fejlődés természetes velejárója a tejtermelésben, hiszen a befektetett erőforrások megtérülése, a termelés hatékonysága így javítható. Ahogy a szaknyelvben megfogalmazzák: egyensúlyt kell fenntartani a műszaki, a biológiai és az ökonómiai szempontok között.
A leglátványosabb állattenyésztési innovációk egyértelműen a robotizáció területén valósulnak meg. Ennek oka a berendezések nagy és szembetűnő volta, illetve az, hogy a robotizált állattartási technológiák különböznek leginkább a laikusok számára a klasszikus módszerektől. Akik nincsenek közeli kapcsolatban a haszonállattartással, és annak módszereit csak filmekből ismerik, azt hihetik, hogy az alkalmazott technológiák száz éve alig változtak. Ez persze koránt sincs így, de az automatizált tartás még így is teljesen átalakítja az állattartás korábbi technológiai folyamatait. Hamarosan már szinte minden nagy állattartó telepen az lehet a napi gyakorlat, hogy például a tejelő tehenek napi ellátása megoldható úgy, hogy csak hébe-hóba látnak embert. Robot eteti és feji őket, a szakemberek pedig a kapott adatok alapján hozzák meg a legmegfelelőbb döntést.
A digitalizáció és a robotizáció fémjelezte új ipari forradalmat egyrészt a hatékonyságnövelés okán dicsérik, másrészt a munkaerő-leépítés miatt átkozzák. Az állattenyésztésben hasonló trendek érvényesülnek, a robotizált farmok működtetéséhez kevesebb emberre van szükség. Csakhogy ez inkább a krónikus munkaerőhiányt orvosolja, semmint alkalmazottak tömegeit teszi munkanélkülivé.
„Ha sorban állnának a dolgozni vágyó emberek, hogy ők az állattenyésztésben akarnak munkát vállalni, akkor ezeket a kritikákat még el is tudnám fogadni. A helyzet ezzel szemben az, hogy a mezőgazdaságba, és ezen belül az állattenyésztésbe lepkehálóval kell fogdosni az embereket – magyarázza Húth Balázs. – És itt nemcsak a minőségi munkaerőről beszélünk, hanem bárkiről, aki hajlandó bemenni az állatok közé. A minőségi munkaerő hiánya pedig kockáztatja a biztonságos élelmiszer-termelést. Tudomásul kell venni, hogy itt rendkívül bonyolult és összetett biológiai rendszerekkel dolgozunk, és minden munkavállalónak, dolgozzon akár az alsóbb, akár a vezetői szinteken, rátermett szakembernek kell lennie. Az automatizálás is azt a célt szolgálja, hogy a termelés biztonsága biztosított legyen, a humánerőforrásból eredő kockázati faktort a minimálisra csökkentsük.”
Messzire vezető kérdés, hogy miért akarnak kevesen a mezőgazdaságban elhelyezkedni. Ez a helyzet igen sok tényezőből tevődik össze. Nyilván nem a mezőgazdaságban vannak a legmagasabb fizetések, bár a tanszékvezető szerint az elmúlt időszakban jelentős volt a bérszínvonal-emelkedés az ágazatban. Ez a jelenség összefügg a technikai innovációval, hiszen az egyre fejlettebb berendezéseket és egyre érzékenyebb eljárásokat csak egyre kvalifikáltabb munkaerő képes működtetni. A profit meg egyértelműen összefügg az alkalmazottak szakmai képességeivel (a magasan képzett dolgozó pedig drágább).
Belegumicsizmásodás
Ezzel együtt továbbra is igaz, hogy az állattenyésztési szakmának nincs túl nagy becsülete a társadalomban, és ezt a közép- és felsőfokú agrároktatásba jelentkezők száma is alátámasztja. „Nekünk mindenképpen meg kell mutatnunk a leendő állattenyésztési szakembereknek, hogy ma már az ágazat nem azt jelenti, hogy trágyás gumicsizmában szaladgálunk az istállóban. Mondani is szoktuk, hogy nem szabad belegumicsizmásodnunk a szakmába” – fogalmaz Húth Balázs. A szakképzett állattenyésztő ma már több okostelefont, tabletet, laptopot lát, mint gumicsizmát.
A Szent István Egyetem Kaposvári Campusának tangazdasága is a legmodernebb digitális eszközökkel van felszerelve, és ez érthetően sokkal vonzóbb a pályaválasztás előtt álló diákok számára, mint a vasvilla és a trágyás talicska. Az egyetemi tangazdaságban például egy teljesen automatizált tejtermelő istállót építenek, ahol a tehenek fejését, takarmányozását, valamint a trágya eltávolítását és kezelését is robotok végzik.
A tanszékvezető szerint ezek a rendszerek jószerével teljes mértékben kiválthatják az emberi munkaerőt. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ezekben az istállókban már nincs egyáltalán szakember. Vannak alkalmazottak – bár kevesebben –, de ők más típusú munkát végeznek. Inkább a gyűjtött adatokat elemzik, döntéseket hoznak, és a berendezések helyes működését biztosítják.
A takarmánykiosztó robot automatikusan keveri a takarmányt, igazodva az egyedek eltérő tejtermeléséhez, és a fejőrobot is a munka minden fázisát képes elvégezni a tőgy előkészítésétől, fertőtlenítésétől kezdve a fejésig – emberi beavatkozás nélkül. Egy robot 60-80 tehenet képes ellátni. A berendezéseket az istállók jól megtervezett pontjain helyezik el, a tehenek pedig akkor mennek oda, és veszik igénybe a robot szolgáltatásait, amikor úgy érzik, hogy jólesne nekik a fejés. Ezt önkéntes fejésnek hívják, és azért vált népszerűvé, mert kiderült, hogy a tehén pontosan tudja, hogy mikor termelődött már elég teje ahhoz, hogy azt hatékonyan le lehessen fejni, és ezzel enyhüljön a tőgye feszülése.
Vagyis a fejési intervallum a tehén saját biológiai ritmusához igazodik, és nem okoz stresszt az állatnak, hanem éppen ellenkezőleg, jól érzi magát a fejőállásban. Emiatt – és az emberi jelenlét csökkentett volta miatt – az automatizált istállók lényegesen nyugodtabb környezetet biztosítanak az állatoknak. A napi munkaszervezési rutinnal járó zavaró tényezők jelentős része kiküszöbölhető. Az automatizált istállókba a munkagépek bejárása is korlátozott, hiszen valamennyi technológiai folyamat automatizált. Az istálló klímájáról, hőmérsékletéről és páratartalmáról ugyancsak vezérlőautomatika gondoskodik.
„Próbálunk a tejelő teheneknek olyan kényelmes környezetet teremteni, ahol a genetikai képességeiket maximálisan ki tudjuk aknázni. Így érhető el, hogy egy mai tejelő tehén akár 12-13 ezer liter tejet is termelhet egy laktációs, vagyis tejtermelő periódus alatt, ami nagyjából 10-11 hónapig tart – mondja Húth Balázs. – Vannak tehenek, amelyek akár napi 70-80 liter tejet termelnek. Egyértelmű, hogy ezeknek az állatoknak már teljesen más a bioritmusuk, mint a harminc-negyven évvel ezelőtt élt, feleennyi tejet termelő teheneknek. Ezzel pedig az alkalmazott technológiának is lépést kell tartania.”
Ez a termelési színvonal egyben azt is jelenti, hogy az állatok „csúcsra vannak járatva”, és így érzékenyebbek a környezeti hatásokra. Folyamatosan finomhangolni kell a takarmányozást, az istálló hőmérsékletét és még sok más tényezőt, hogy a tehenek genetikai teljesítményét minél jobban ki lehessen használni. A kaposvári campuson épülő automatizált istállóban például a tehenek vízágyas matracokon pihenhetnek majd. Erre azért van szükség, mert a tehenek akkor termelik a tejet, amikor pihennek. Vagyis az állattartónak az az érdeke, hogy a tehén minél többet pihenjen, hiszen ekkor termeli a profitot a gazdaságnak.
A vízágy talán meglepő lehet, de valószínűtlen, hogy a zöldellő alpesi rétekkel felveheti a versenyt, ha arról van szó, hogy a laikusok melyik tartási módot tartják a legjobbnak a teheneknek. Csakhogy a valóságban a kutató szerint már az alpesi legelőket sem tejelő tehenek legelik, hanem növendék állatok és húshasznú anyatehenek. A nagy többségüket Ausztriában vagy Svájcban is istállókban tartják, aminek racionális okai vannak. „A mezőgazdaság is üzleti tevékenység, számos szempontnak kell megfelelni. A lakosságot élelemmel kell ellátni, teljesíteni kell a klímavédelmi célkitűzéseket, és profitot kell termelni. E faktorok eredőjeként a nyugat-európai üzemek is koncentrálódnak” – érvel Húth Balázs. A 20-30 tehenes alpesi gazdaságok már ritkaságszámba mennek.
Ökológiai patanyom
E tekintetben elválik egymástól a tejtermelés és a húsmarhatartás. Az előbbi ma már alapvetően intenzív technológiai rendszerekben zajlik, míg a húsmarhákat extenzíven tartják és a vegetációs időszakban legeltetik. A szakember szerint nem szabad álmokat és illúziókat kergetnünk, amikor az idilli természeti környezetben éldegélő, legelésző tehenekről van szó. Ennél jóval fontosabb szempont, hogy a termelt élelmiszer (vagyis a tej) egészséges-e, és lehet-e belőle kiváló minőségű tejtermékeket gyártani.
„Egyetlen állattenyésztőnek sem lehet az az érdeke, hogy az állatok biológiai igényét ne elégítse ki maximálisan, hiszen akkor nem termelnek genetikai képességüknek megfelelően, a gazdaság pedig tönkremegy.” Amint láttuk, a tejtermelő üzemek ma már rendkívül fejlett és érzékeny elektronikai berendezésekkel vannak felszerelve. Mindezt az infrastruktúrát extenzíven tartott tehenekkel nem lehetne megbízhatóan és gazdaságosan működtetni.
Az állatjólléti aggályok mellett az utóbbi években legalább ilyen hangsúlyos kritika az állattenyésztéssel, különösen a szarvasmarhatartással szemben, hogy hatalmas az ökológiai lábnyoma. Nagyon sok energiát, földterületet, vizet igényel, hogy az állat egy kiló húst vagy egy liter tejet „termeljen”. Húth Balázs nem tagadja, hogy e kritika részben megalapozott, ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a mezőgazdaságnál vannak sokkal kevésbé fontos iparágak is (például a távolsági közlekedés és a turizmus), amelyek ugyancsak jelentős mértékben szennyezik a környezetet. Miközben a Föld népessége folyamatosan növekszik, ezzel párhuzamosan egyre csökken a mezőgazdaságilag művelhető földterületek nagysága. Vagyis kisebb területen kell elegendő élelmet termelni több embernek. Ez az elvárás pedig csak innovációval, intenzív technológiákkal és fajtákkal lehetséges.
Azt senki sem tagadja, hogy az állattenyésztésnek is van szénlábnyoma, és ez nemcsak az állatok tartására, de a nekik szánt takarmány megtermelésére, a takarmánynövények öntözésére, szállítására is vonatkozik. Az állattenyésztési kutatások nagy hányada fókuszál arra, hogy az állati termékek előállításakor a környezeti terhelést csökkenteni lehessen. A takarmányadagok összetételének megváltoztatásával, illetve speciális takarmánykiegészítők alkalmazásával, a trágyakezelési technológia fejlesztésével jelentősen csökkenthető az emésztés során termelődő üvegházhatású metán mennyisége.
A hústermelési céllal tartott szarvasmarhafajták rosszabb hatásfokkal alakítják a takarmányt hússá, mint a tejelő tehén tejjé. Vagyis egy kiló hús előállításához több takarmányt kell megetetni a marhával, mint egy kiló tej termeléséhez. Ez természetesen annak árában is jelentkezik. A hús minőségét alapvetően a fajta és a tartási körülmények határozzák meg. Húth Balázs szerint a tartás helyének kisebb a jelentősége. Annál mindenképpen kisebb, mint ami indokolná mondjuk az argentin és a magyar marhahús árkülönbségét. Itthon is elérhetők azok a fajták, illetve alkalmazzák azokat a húsipari eljárásokat (például az érlelést), amelyeket a nagy és divatos steaktermelő nemzetek. Így objektív szempontok szerint nem igazán lehet az azonos fajtájú és korcsoportú marhák által termelt húsok közötti minőségi sorrendet felállítani a tartás helye szerint.
Kérdés, hogy meddig fokozható az állattenyésztés, azon belül is a szarvasmarhatartás hatékonysága. Húth Balázs elmondta, hogy amióta ő elkezdett a szakmában dolgozni, harmadával emelkedett a tehenek átlagos tejtermelése. Ezt együttesen határozzák meg a nemesítés eredményei (azaz a genetikai tényezők), továbbá a tartás- és takarmányozástechnológiai innovációk. A tanszékvezető véleménye szerint a teljesítményben mutatkozó genetikai előrehaladás a jövőben csökkenni fog, vagyis valószínűleg közelítünk a tehén biológiai teljesítőképességének felső határához. De hogy pontosan hol lesz ez a határ, azt ma még senki sem tudja megmondani.•