Wieland – szakértelem a nyomásos öntészetben is
Korunk globális kihívásaira válaszul termékeiket, szolgáltatásaikat és technológiáikat úgy alakítják ki, hogy fenntartható és innovatív megoldásokat kínáljanak.
A vevői igények folyamatos figyelemmel kísérése a legfontosabb szempont. A fém a Wieland számára több mint anyag. A rézötvözetek és a félkész termékek gyártásának alapos ismeretére támaszkodva az anyagtulajdonságokkal és a minőségi elvárásokkal szemben támasztott növekvő követelményekre állandó fejlesztésekkel mindig tud megoldásokat kínálni.
Komplett rendszert kínál a nyomásos öntödék számára a kamrától a dugattyúszáron és a dugattyúkon át a kamrakenéssel, továbbá a hozzá tartozó vezérléssel együtt, mellyel az öntési folyamatok stabilabbá válhatnak, és hosszú élettartamuknak köszönhetően biztosítják a gazdaságosabb üzemeltetést. A célzottan hűtött dugattyúfejek a gyors pogácsahűtéssel lerövidíthetik a ciklusidőt is.
A CAROLUB® kamrakenés a dugattyúszáron keresztül a dugattyú hátramenete közben lokálisan szabályozható, milliliter pontosan adagolható mennyiséggel úgy biztosít kenést, hogy a felületet nem terheli hősokk, és az öntvénybe sem kerül kenőanyag.
A CARO® nyomásos öntődugattyú-rendszer az egyes öntészeti folyamatokhoz igazodva kínál megoldásokat. Minden alkatrész cserélhető, így – csak a kopó alkatrészek cseréjével – költséghatékonyan biztosítható az egyébként is hosszú élettartam.
A Wieland eTraction Systems által kifejlesztett ZPR® eljárás a porozitásmentes rotoröntvények előállítására
A környezettudatos gondolkodás, a magas üzemanyagárak egyre inkább a robbanómotorokat helyettesítő megoldások felé terelik a gépjárműgyártókat.
Ennek egyik megoldása az elektromos meghajtású autók alkalmazása, amelyek iránt jelentősen nőtt az érdeklődés.
A motorokban található forgórészekkel szemben a gépjárműgyártók magas igényeket támasztanak. Lehetőség szerint porozitásmentes, méretpontos, megfelelő elektromos tulajdonságokkal rendelkező termékeket várnak el az öntödéktől, ahol a forgórészeket állítják elő.
A forgórészek nyomásos öntési technológiával gyárthatók. Az öntvények előállításánál nagy kihívást jelent a jelentős falvastagság-változás, valamint a kis keresztmetszet.
Az ipar különböző beömlőrendszereket alkalmaz a forgórészek gyártásánál, viszont mindegyik eljárásnál a következő hibák fordulhatnak elő:
- nagymértékű levegőbezáródások,
- jelentős zsugorodási üregek kialakulása,
- nem teljes keresztmetszetben kiöntött hornyok.Hagyományos technológiával öntött rotor porozitása
A Wieland eTraction Systems, többéves kutatómunkájának köszönhetően, olyan innovatív eljárást fejlesztett ki, melynek alkalmazásával a fenti problémák a gyártott rotorokban nem jelentkeznek.
Az újfajta beömlőrendszer segítségével a rotor hornyai egyenletesen töltődnek, ezáltal megszüntethetők az olvadék áramlása során kialakuló levegőbezáródások.
A technológiai fejlesztés egy másik eredménye, hogy azokon a helyeken, ahol a megszilárdulás során az öntvényrész utántáplálása az öntődugattyúval nem megoldható, azaz zsugorodási üregek kialakulása lehetséges, más újítások alkalmazásával ez a jelenség is elkerülhető.
A képeken látható, hogy a kifejlesztett eljárás jóvoltából – az olvadék lamináris áramlása miatt – a hornyok formaüregének kitöltése porozitásmentes, illetve a zárógyűrűk kitöltöttsége megfelelően tömör.
Fejlesztéseink további előnye, hogy a speciális rotorgeometriákat is az elvárt igényeknek megfelelően tudjuk gyártani.
A kedvezőbb formakitöltés, a megfelelő tömörség és a homogénebb horonykitöltés következtében a gyártott rotoröntvényeknek kedvezőbbek az elektromos tulajdonságaik, ezért a gépjárművekbe beépített motorok működése üzembiztosabb.
A jövőben a szakemberek a Wieland-cégcsoporton átívelő, közös, innovatív eljárásokat dolgoznak ki a még hatékonyabb elektromos hajtás érdekében.•