Sokba kerül a lassú vasút
Hogy látja, milyen a több mint 175 éves magyar vasút helyzete jelenleg?
– Őszintén szólva vegyes a kép: a magyar vasúti pályahálózat kiépítettsége területéhez viszonyítva rendkívül magas, körülbelül 8000 kilométer. A trianoni határváltozás számos vasútvonalat vágott keresztbe, melyek így sajnos veszítettek jelentőségükből. Ugyanakkor az elmúlt évtizedekben – elsősorban az EU-s pályázati, finanszírozási lehetőségeknek köszönhetően – komoly források jutottak a vasúti hálózat fejlesztésére, elsősorban a nemzetközi törzshálózathoz tartozó vasútvonalakra. Szintén hatalmasat léptünk előre gördülőállomány tekintetében, egyebek között új IC-kocsikat is fejlesztettek ki és gyártottak le itthon, Budapest agglomerációjában pedig modern, emeletes KISS motorvonatok járnak. Az érezhető eredmények ellenére azonban szívfájdalmam, hogy a 21. század harmadik évtizedében továbbra is közép-emelt sebességi kategória szintjén van a hazai vasúthálózat: jelenleg is 160 km/órás maximális sebességet tud csak biztosítani. Ráadásul a nem nemzetközi törzshálózati vonalak tényleges engedélyezett pályasebessége még ennél is alacsonyabb. Minél előbb további fejlesztésekre lenne szükség, hiszen több környező ország is képes volt előrelépni ezen a területen. Természetesen reális célokat kell kitűzni,
személyvonatok szempontjából már a 200 vagy akár a 250 km/órás, a tehervonatok esetében pedig a 160 km/órás szint is óriási előnyt jelentene a vasút versenyképessége szempontjából.
Nincs vesztegetni való időnk sem, hiszen az uniós környezetvédelmi célok ismeretében elvileg központi szerep juthat a vasútnak a személy- és áruszállítás területén a jövőben Európában.
A minap kialakult egy polémia az M7-es háromsávosra bővítésének hírére. Vitézy Dávid szerint inkább a vasúti fejlesztésekre kellene helyezni a hangsúlyt. Mire lenne szükség a vasút esetében, hogy valós alternatívája legyen az autópályás közlekedésnek, például a Balatont illetően?
– Elfogultság nélkül állíthatom, hogy a vasút a szén-dioxid-kibocsátás vagy éppen a (keresztmetszeti) területfelhasználás tekintetében vitathatatlanul hatékonyabb bármilyen közúti megoldásnál. A Balaton vonatkozásában azonban messzebbre tekintenék: a dél-balatoni fővonal ugyanis tovább fut Horvátország és Szlovénia irányába (az V. számú Helsinki-folyó részeként), és ilyen kontextusban egy okosan megvalósított fejlesztéssorozattal már nemzetközi szinten is előnyökre tehetnénk szert. A kapacitás bővítésére és a személyszállítás minőségének javításához elsősorban a fővonal teljes hosszában történő kétvágányúsítást kellene megvalósítani.
A tavaly többszörösére emelkedett villamosenergia-költségek miatt egy több mint tíz éve végzett kutatása ismét aktuálissá vált. 2008 és 2010, majd 2011 és 2012 között azt tanulmányozták, hogy minden egyes nem tervezett megállás, lassújel miatt történő lassítás és az ezt követő gyorsítás milyen többletköltségeket jelent a vasútvállalatoknak. Mennyiben sikerült előrelépni ebben a kérdésben a hazai vonalakon?
– A tanulmány elsősorban a gyorsítási energiák mérésére és számítására, valamint több kiválasztott vasúti fővonalra számított lassújelek okozta vontatási energiatöbblet költségeinek és a lassújeleket okozó pályahibák kijavítási költségeinek összehasonlítására fókuszált. A folyamatosan szűkülő források miatt a pályahibák nemcsak tovább romlanak, de újabbak is jelenhetnek meg, a pályafenntartási előírásokban meghatározott mérethatárok túllépése esetén pedig korlátozni kell a vonalszakaszra engedélyezett sebességet, azaz úgynevezett lassújelet kell bevezetni. A személy- és áruszállítás energiaigényét jelentősen befolyásolják a lassújelek és a sebességkorlátozások, ugyanis egyenletes sebesség esetén jóval kevesebb energiát használnának fel a járművek, mint egyenletes sebességű vontatás, valamint tervezett lassítások és gyorsítások mellett. A fékezés során ráadásul a vontatójárművek, motorvonatok, kocsik féktuskói, kerekei, fékbetétei és féktárcsái is intenzívebben kopnak. Sajnos 2023-ban sem látok kardinális változásokat e tekintetben. Konkrét számokat nem említve, de a jelenleg érvényben lévő lassújelek száma továbbra is jelentős, még fővonalakon is.
A lassújelek bevezetésének okai elsősorban al- és/vagy felépítményi hibák, amelyek kialakulása törvényszerű. Ezek nem néhány évente megvalósuló javításokkal, hanem kizárólag folyamatos karbantartás mellett tarthatók kézben – azaz az adott sebességértékhez tartozó beavatkozási mérethatár-kategóriához kapcsolódó mérethatárérték alatt. A kutatás egyik érdekességét a mozdonyvezetők vezetési stílusának a vizsgálata adta, ami szintén befolyásolhatja a vontatójármű vagy a motorvonat energiafelhasználásának mértékét. A méréseinknél azt tapasztaltuk, hogy egy dinamikusabban vezető mozdonyvezető ugyanazon a vonalon, ugyanazon lassújelállomány esetén több energiát használ el azonos vontatójárművel vontatott azonos tömegű szerelvénnyel vagy motorvonattal, mint egy nyugodtabban vezető. A kutatás eredménye összességében rendkívül világos volt:
a vizsgált vonalak esetében a pályahibák javításának költségei öt év megtérülési idővel voltak már akkor is kalkulálhatók a megspórolt gázolaj és villamos energiának köszönhetően.
A számításaink szerint csak az 1-es, Budapest–Hegyeshalom vasútvonalon közel kétmilliárd forint fölöslegesen elhasznált elektromos áramot kellett kifizetni egy év alatt, és a javítási munkálatok elmaradásával ez az összeg folyamatosan növekedett azóta is. A kutatás egyben rámutatott arra is, hogy az összes lassújel felszámolásával a jövőben gazdaságosabban működhetne a vasúti vontatás, és a pálya romlása is kontrollálható lenne – természetesen csak úgy, hogy az ezt követő szükséges karbantartási munkálatokkal megelőzzük a lassújelek kialakulását, és az esetlegesen felmerülő problémákat a lehető legrövidebb időn belül megoldjuk.
Milyen vasúti vágánygeometriai és szerkezeti avulásokat lehet megkülönböztetni?
– Ez a kérdés elég komplex. A vasúti pálya romlásának két, viszonylag nehezen elkülöníthető korszaka van: a geometriai korszak és az anyagi korszak. A geometriai korszakban a vágány geometriai eltérései fokozódnak, majd a mérethatárok túllépésével a geometriai hibák kialakulnak és növekednek. A második, úgynevezett anyagi korszakban pedig a szerkezeti elemek fáradását, a törések bekövetkezését és számuk fokozatos növekedését lehet tapasztalni. Az elméletileg végső állapotában a vasúti pálya már nem képes a forgalmat biztonságosan lebonyolítani, és kisiklások következhetnek be. Mivel a vasúti pálya minőségét a méret és minőségi eltérések, illetve hibák nagyságával jellemezhetjük, ezért a belőlük képzett pályaminősítő szám értéke minél nagyobb, az annál rosszabb állapotú pályát jelent. A legtöbb esetben a két korszak éles vonallal nem választható el egymástól, s gyakran a bizonyító jelenségek is rejtve maradnak.
A vágánygeometriai jellemzők alapjában véve a felszín (hosszirányú „egyenetlenség” a függőleges síkban), az irány (hosszirányú „egyenetlenség” a vízszintes síkban), a síktorzulás (egy adott hosszirányban értelmezett, konkrét értékű bázishosszra megadott keresztirányú „egyenetlenség”) és a nyomtávolság (a két sínszál legkisebb távolsága a pályasík és a pályasíkkal párhuzamosan értelmezett, a sínkoronaszintek alatt 9-10 vagy 14 milliméterrel lejjebb lévő sík közötti tartományban – vályús, illetve széles talpú, Vignol-sínek esetén). Ezeket a jellemzőket általában lokális és általános minősítés szerint is vizsgálhatjuk, ezenkívül átlag, mozgóátlag, szórás, mozgószórás, ferdeség, csúcsosság stb. statisztikai jellemzőket is számíthatunk a mért adatsorokra. Megemlíthető, hogy hosszabb pályaszakaszok, vagy teljes vasútvonalak esetén akár a hibák eloszlásfüggvényeiből ún. Vaszary-féle alakszámok is kalkulálhatók, és ezzel is jellemezhetők az adott nagyobb szakaszok vágánygeometriai állapot szempontjából. (Ezeket az alakszámokat az eloszlásfüggvények jellemzői pontjainak – ún. 15, 50 és 85 százalékos kvantiliseinél történő – leolvasása után tudjuk meghatározni). De természetesen ezek csak általános, apró részletek abból a sok műszaki előírásból és szabványból, amelyek erre vonatkoznak.
A szerkezeti romlást illetően a pálya akár minden szerkezeti eleméről külön-külön lehetne részletesen beszélni, ilyenek például a sínek, sínleerősítések, kapcsolószerek, keresztaljak, zúzottkő ágyazat stb. A sínek tekintetében a kopások, korrózió, futófelületi és vezetőfelületi torzulások, legyűrődések, felületi repedések, szerkezeti repedések, zárványok stb. Minden egyes hibához köthetők (feltételezhető) kiváltó okok. Természetesen itt is érvényesül a gyorsuló romlás törvényszerűsége, azaz, hogy minél nagyobb a hiba, annál gyorsabb lesz a romlás, mert a szerelvényektől egyre több energiát „von el” a pályahibán való áthaladás, és ez az energia a hiba további fokozódását váltja ki. Tehát ez egy önmagát gerjesztő, erősítő folyamat, amelyet csak lassítani lehet, megállítani és megfordítani nem.
A kérdésre végül, de nem utolsósorban, arra hívnám fel a figyelmet, hogy a fenti megállapítások vágánygeometriai szempontból mindegyik, de pályaszerkezeti szempontból főként csak a hagyományos, zúzottkő ágyazatú vasúti pályákra igazak. Fontos kitérni arra is, hogy ezenkívül léteznek még úgynevezett zúzottkő ágyazat nélküli felépítmények is, ilyenek például a vasbeton lemezes felépítmények. A szakirodalomban megtalálható ezeknek a pontos kategorizálása, de érdekességképpen megemlíteném, hogy a magyarországi közúti vasutak (villamosok) tekintetében például hétféle különböző, jól elkülöníthető kategóriát határoztak meg. Ugyanígy meghatározták a metró, HÉV, nagyvasúti stb. pályaszerkezeteket is.
Miben fejlődtek az utóbbi időben a nagygépes technológiák, amelyekkel könnyebben javíthatók a vasúti pályák?
– A nagygépek tekintetében elsősorban egyedi gépeket, valamint gépláncokat értünk. Mindegyik speciális munkafolyamatra, vagy több munkafolyamat együttesére képes. Ezek a nagygépek időről időre fejlődnek, a legújabbak már áttértek a hibrid (elektromos-dízel, figyelembe véve akár az akkumulátoros üzemeket is) meghajtásra, ezenkívül egyrészt a kisebb energiafogyasztás mellett a teljesítményüket növelik és/vagy a környezeti zajcsökkentést, fenntarthatóság növelését helyezik előtérbe, másrészt pedig speciális felhasználási módokat is fejlesztenek ki rájuk. Például egyes alépítmény-átépítő gépláncok a zúzottkő ágyazat újrahasznosítását is képesek megoldani: rostálják, pattintják és mossák a kibontott köveket, és azonnal vissza tudják építeni azokat, valamint képesek akár alépítményi szemcsés kiegészítő rétegnek átalakítani az elaprózódott, sok finom szemcsét tartalmazó ágyazatot, ezzel költséget és időt is spórolva. Ezek a nagy gépláncok általában kivitelező cégek tulajdonában vannak, és a magas üzemeltetési költségeik miatt szinte csak a maximális kihasználtság mellett rentábilisak.
A legtöbb esetben már komoly informatikai alapú vezérléssel rendelkeznek, de a jövőben itt is számolnunk kell majd a mesterséges intelligencia jelentős térhódító hatásával.
Természetesen manapság is fontosak a kisgépes technológiák vagy akár a hagyományos, például Platov-darus (azaz hagyományos vágánymezőkkel dolgozó) vágány(át)építések is. Nagygépeket pályakarbantartás esetén is használnak, erre jó példa a zúzottkő ágyazatrostáló gép vagy akár az úgynevezett FKG géplánc, azaz a felépítmény-karbantartó géplánc. Ez utóbbi klasszikus módon három fő gépegységből áll: az automatikus vágányszabályozó és aláverő gépből (ASA), az ágyazatrendező gépből (ARG), valamint az ágyazatszél- és aljköztömörítő gép(ek)ből (AKT). Az AKT-t helyettesíteni lehet dinamikus vágánystabilizátorral (DVS) vagy akár – ha például nem szükséges ARG alkalmazása – az ASA-val kombinálni is lehet: ebben az esetben beszélünk dinamikus aláverő expresszekről, amelyek az ASA és a DVS funkcióit garantálják ágyazatszél-tömörítő egység kiegészítésével. Az ASA-k (főként a dinamikus aláverő expresszek) rohamos fejlődésnek indultak a 2000-es évek elején, és jelenleg már óránként több mint 2000 méter az aláverési teljesítményük. Külön megemlítendők a kitérő-aláverő gépek (KIAG) is, amelyekkel a vasúti kitérők hatékony pályageometriai szabályozása végezhető el.
Az utóbbi években egyre nagyobb szerepet kap a károsanyag-kibocsátástól mentes pályafenntartás. Milyen alternatív megoldások a legnépszerűbbek?
– Az előző válaszomnál is felvetett akkumulátoros üzem lehet a megoldás erre a kérdéskörre. Ez akár nagygépek, akár kézi kisgépek esetén is megvalósított és megvalósítható. Természetesen olyan, hogy károsanyagkibocsátás-mentes műszaki megoldás nem létezik. A villamos energia lokális elhasználása lehet esetleg károsanyagkibocsátás-mentes – vagy redukált károsanyag-kibocsátású –, de a mérnöki-műszaki látásmódhoz hozzátartozik az is, hogy figyelembe és számításba vesszük ezen villamos áram megtermeléséhez és akár a használt, rossz akkumulátorok megsemmisítéséhez is szükséges technológiákat, valamint az ezeknek az anyagoknak az előállítása, szállítása stb. során kibocsátott káros anyagokat. Mindezek a megújuló energiákkal kapcsolatban is felmerülnek, akár a napelemek előállításánál, akár a szélerőművek generátorainak gyártásánál, és sorolhatnánk tovább.
Milyen érdekesebb kutatási témákkal foglalkozik az Ön által vezetett, SZE-RAIL névre keresztelt kutatócsoport alapítása, 2022 júliusa óta?
– A kutatócsoport – korábbi mentoraim, dr. Horvát Ferenc professzor emeritus és dr. Kiss Ferenc nyugalmazott főiskolai docens inspirációja alapján – a hagyományos vasúti rendszer strukturális alrendszereinek (vasúti pálya és műtárgyak, energiaellátás, ellenőrző, irányító-, jelző- és biztosítóberendezések, forgalmi szolgálat és üzemirányítás, továbbá jármű) a kutatásával foglalkozik. A kutatócsoport tagjai tudományos fokozattal rendelkező és nem rendelkező építőmérnök, gépészmérnök, villamosmérnök, közlekedés- és járműmérnök oktatók, kutatók, valamint ezekhez a szakokhoz tartozó hallgatók. A céljaink direkt és indirekt módon a kötöttpályás közlekedés alábbi javításai: biztonság(osság), energia- és költséghatékonyság növelése, környezetbarát, gazdaságos és költségoptimalizált üzemeltetési lehetőségek kutatása, új mérési és eszközrendszerek kidolgozása, a személyszállítás esetén a közösségi közlekedés szerepének növelési lehetőségei a „modal split”-en belül, továbbá a pontosság, az utazási idő, az utazáskényelem fejlesztése, a teherszállítás esetén a szállítási kapacitás, az eljutási (szállítási) idő és a pontosság növelése, a meglévő kutatási irányok fejlesztése és javítása, új irányok kijelölése, a vasúti közlekedésben alkalmazott anyagok fejlesztése tömegcsökkentési és energiahatékonysági szempontok figyelembevételével.
Három témát emelnék ki az utóbbi hónapok kutatásaiból és publikációiból. Az első a DIC (digitális képkorreláció) technológia alkalmazása építőmérnöki és gépészmérnöki területeken, ebben dr. Szalai Szabolcs egyetemi adjunktus kollégám a szakértő. Az ő irányításával vasúti jármű-karosszéria acél- és alumíniumanyagú lemezeken végeztünk festékmegfelelőség-vizsgálatokat különböző tisztítószerek, primerek és festék spray-k alkalmazása esetén. Ezek a festékek a DIC technológiához szükségesek (jelen esetben a GOM Aramis mérőrendszerhez), mert a mérendő alkatrészekre, próbatestekre felvitt festékek közvetítik ezek deformációit, a festékeken kialakított véletlenszerű kontrasztos mintázat segítségével lehet követni ezeknek az elemeknek az alakváltozásait. A nem megfelelően tapadt és rossz rugalmasságú festék mérési hibát okoz.
A második kiemelendő terület az interjú korábbi részében említett, a vasúti vontatásnál tárgyalt villamosvenergia-fogyasztás. Dr. Kocsis Szürke Szabolcs egyetemi adjunktus kollégámmal együtt készítettünk egy cikket a szerbiai Facta Universitatis – Series: Mechanical Engineering című folyóiratba a hibadetektálásról (azaz a nagy energiafogyasztású helyek lokalizációjáról), ennek az algoritmusáról korábbi railjetes mérésekre alapozva. Szintén ebben a folyóiratban jelent meg a kétlépcsős ugrású sínminőségi kategóriájú sínek (azaz esetünkben R260 és R400HT) aluminotermikus sínhegesztési eljárásairól normál és fejedzett hegesztési adagokkal, normál hegesztési hézag alkalmazása esetén. A cikkben a varrat hőhatás-övezetének részletes anyagtudományi szempontú vizsgálatait és ezek tudományos szempontú eredményeit publikáltuk. Ennél a kutatásnál Horváth-Borsné Harangozó Dóra egyetemi tanársegéd kolléganőnk, valamint Kocsis Bence egyetemi tanársegéd és Brautigam András főmérnök kollégánk emelendő ki. További érdekes témákról a kutatócsoport weblapján lehet olvasni.•