Virágos szántók
A kutatók ezekkel a helyi vegetációt mintázó vadvirágos rétekkel próbálják ellensúlyozni az intenzív mezőgazdaság okozta biológiai sokszínűség csökkenését a területen. A tavaly Magyarországon elsőként létrehozott biodiverzitás-szigetekből nyert adatokkal szeretnék bizonyítani, hogy az élővilág sokféleségének helyreállítása a szántóföldeken az agráriumot és az élővilágot egyaránt támogatja. Ezért az utóbbi időben a mezőgazdasági és természetvédelmi stratégiák szerves részévé vált a biológiai sokféleség megőrzése és helyreállítása ezeken az élőhelyeken.
Ebben a kísérletben a kutatók meglehetősen nagy, félhektáros foltokat hoztak létre a kijelölt parcellákon, ahová harminckét növényfaj magjait tartalmazó keveréket vetettek el. Ezek nagyrészt a Duna–Tisza közén természetesen is előforduló vadvirágok magjai, melyeknek virágzása a teljes vegetációs időszakot lefedi. Az elkövetkező időben az ökológusok folyamatosan nyomon követik majd, hogy az adott terület hozama miként változik a szigetek hatására.
A kutatók abban bíznak, az eredmények igazolják majd, hogy ezek a természetközeli foltok a mezőgazdasági termelés szempontjából is előnyösek. A biodiverzitás-szigetek a természetvédelmi nyereség mellett a gazdálkodók számára is előnyösek lehetnek, és ez az előny akár a termelékenységben is megmutatkozhat, ugyanis az európai uniós agrártámogatások reformja után elképzelhető, hogy az efféle nagyobb, be nem vetett területekre célzottan is lehet majd támogatásért folyamodni.•