Villamos energia faégetésből
Ezek az erőművek 2003 óta 323 milliárd forint állami támogatást kaptak, miközben szerepük a hazai villamosenergia-rendszerben minimális. Ezen erőművek egy részének a hatásfoka a hivatalos statisztikák szerint mindössze 28 százalék, vagyis a bevitt energia döntő része a kéményen keresztül távozik, bármiféle hasznosítás nélkül. Ennél lényegesen jobb megoldás, amikor a hulladékhőt hasznosítjuk, ezek a kapcsolt erőművek. Jelenleg három ilyen üzemel (Pécsen, Ajkán és Tatabányán), és a helyi távhőellátást biztosítják a villamosenergia-termelés hulladékhőjének hasznosításával – olvasható Harmat Ádám megújuló energiaforrás szakértő geográfus egyik tanulmányában.
A szerző szerint van helye a biomasszának a jövő energiatermelésében, de nem ebben a formában: a közvetlenül az erdőkből származó tűzifa helyett elsősorban a faipari melléktermékeket kellene felhasználni. A jövő energiarendszerében akkor tekinthető a biomassza minden szempontból fenntarthatónak, ha a felhasználása a csúcsigényeket szolgálja ki. Ez jelenthet például kisebb léptékű kapcsolt villamos- és hőenergia-termelést távhőrendszerek esetében a kifejezetten hideg időszakokra vonatkozóan, vagy olyan magas hőigényű ipari folyamatok ellátását, amelyek más megújulókkal nehezen helyettesíthetők. A felhasznált biomasszaforrás pedig a közvetlenül az erdőkből származó tűzifa helyett elsősorban a faipari melléktermékek, újra már nem hasznosítható faipari termékek legyenek.
A szakértő véleménye szerint így maradna elérhető árú tűzifa a lakosság számára is, és erdeink természetessége és szénraktározó képessége is növekedne.•
Címlapkép forrása: Major-Takács Eszter