A gazdaságos hőszivattyú
A különböző hőszivattyútípusokat összehasonlítva az ESTÉ-Credit Side Kft. szakértője szerint a talajkollektoros, a talajszondás és a kútvizes verziókkal jelentős mennyiségű energia nyerhető, ám kiépítésük olyan sokba kerül, hogy az csak 50-70 év alatt térülne meg, továbbá a talajban futó vezetékek javítása is körülményes és költséges lehet.
A levegő-víz rendszerű hőszivattyú nagy előnye, hogy a rendszer minden eleme a felszín felett található, ezért könnyen hozzáférhető, és a kiépítése is egyszerűbb. Két típusa létezik, a monoblokkos, amelynél a teljes egység az épületen kívül helyezkedik el és a splites, amely külső és belső egységekkel rendelkezik, a kettő között pedig hűtőközeg kering.
Meglévő épületek esetében a gázfűtést ki lehet egészíteni hőszivattyúval a gazdaságosabb üzemeltetés érdekében. A hőszivattyú 0 °C-ig működik a legjobb hatásfokkal, tehát érdemes addig azt használni, 0 °C alatt meg bekapcsolni a gázt. Az ilyen hibrid rendszerrel érhető el a legalacsonyabb rezsiköltség.
A szakértő szerint a jelenlegi körülmények között a hibrid hőszivattyús rendszernél nincs gazdaságosabb fűtési megoldás, ám ennek előfeltétele az is, hogy a háznak kiváló legyen a hőszigetelése, a fűtésrendszer típusa pedig lehetőleg padló, fal, illetve mennyezet fűtés-hűtés legyen.•