A közlekedésfejlesztésnek kulcsfontosságú a szerepe a gazdaság növekedésében
Véleménye szerint napjainkban mekkora a szerepük a közlekedési infrastrukturális beruházásoknak a gazdaságfejlesztésben? Milyen fejlesztések indulhatnak el a jövőben például a BMW-beruházás kapcsán Debrecenben és környékén?
– A magyar gazdaság európai élvonalba tartozó növekedésének fenntarthatóságában rendkívül fontos tényező az utak, hidak és vasútvonalak műszaki állapota. A közlekedési hálózatok szolgáltatási színvonala alapvetően befolyásolja a magyar vállalkozások lehetőségeit és a magyar családok életminőségét. A nemzetközi beruházók is az elsődleges szempontok között veszik figyelembe a megközelíthetőséget, elérhetőséget, amikor arról döntenek, hol szeretnének új ipari létesítményt építeni, üzemeltetni. A magyar gazdaság javuló teljesítményének egyik megalapozója és fontos fokmérője a multinacionális nagyvállalatok beruházási hajlandósága. E világcégek új munkahelyeket teremtenek, fejlett technológiát, munkakultúrát hoznak hazánkba, és nem utolsósorban ösztönzik a magyar kis- és középvállalatok fejlődését is. A német prémium autógyártó 160 lehetséges helyszín közül választotta ki Debrecent, azaz rendkívül komoly versenyben sikerült győznünk. A tervek szerint a leendő BMW autógyár telephelyéhez közel új csomópontot alakítanak ki az M35-ös autópályán, négysávosra bővítik az odavezető összekötő utat, konténerterminált építenek villamosított vasúti összeköttetéssel, új telekommunikációs és gázhálózatot alakítanak ki. A 130 milliárd forint összértékű infrastruktúra-fejlesztések is hozzájárulnak ahhoz, hogy Debrecen a Tiszántúl és Kelet-Magyarország valódi gazdasági központjává váljon.
Milyen célokat fogalmaztak meg az Útprogramban 2024-ig?
– Arra törekszünk, hogy Magyarország bármely pontjáról 30 percen belül kényelmesen elérhető legyen egy négysávos útszakasz. Stratégiai céljaink között szerepel a megyeszékhelyek, kiemelt gazdasági térségek gyorsforgalmi bekötése, az autópályák, autóutak elvezetése az országhatárokig. Néhány éven belül magas szintű közúti kapcsolatot kap Békéscsaba, Eger, Kaposvár, Salgótarján, Sopron, Szolnok és Zalaegerszeg. A hét megyei jogú város több mint 400 ezer, legszűkebben értelmezett vonzáskörzetük mintegy 665 ezer lakójának közlekedési helyzete ezzel ugrásszerűen javul. A 2024-ig tervezett közútfejlesztési projekteket keretbe foglaló Útprogram teljes költségvetése jelenleg 3200 milliárd forint. A magyar gazdaság megerősödésének köszönhetően e forrásmennyiség nagyobbik hányadát, 1800 milliárd forintot hazai forrásból fedezzük. A tervek szerint a 2016–2024 közötti időszak végére a magas szolgáltatási színvonalú közúthálózat mintegy 1000 kilométerrel bővül. A kormány az idei évben több mint húsz előkészítési, kivitelezési feladatot emelt be az Útprogramba. A többi között fejlesztjük az M3-as és a Hatvani Ipari Park közúti kapcsolatát, négysávosra bővítjük a 37-es főút Gesztely–Szerencs szakaszát, települési elkerülők épülnek vagy folytatódnak újabb szakasszal Jászberénynél, Sajószentpéternél és Veszprémnél.
Milyen gyorsforgalmi útszakaszok kivitelezése fejeződhet be idén és jövőre?
– Az idén már átadott vagy átadásra tervezett gyorsforgalmi és főutak hossza megközelíti a 200 kilométert. Áprilistól már a végleges pályán közlekednek a járművek az M2-es gyorsforgalmi úton Budapest felé: elkészült a Vác és az M0-s közötti 19,6 kilométeres szakasz egyik oldala és több csomópont. Októberben teljes szélességében birtokba vehetik az autóutat a közlekedők.
Hamarosan elkészül az M44-es gyorsforgalmi út közepe is: a Tiszakürttől Kondorosig terjedő 62 kilométer hosszú útszakasz jelentősen gyorsítja és biztonságosabbá teszi a közlekedést Budapest irányába.
Salgótarján a két utolsó, Nógrád megyei szakasz forgalomba helyezésével már végig négysávos úton érhető el Hatvan, az M3-as felől. Sokat haladtunk Kaposvár magas szintű közúti bekötésének több ütemben zajló kivitelezésében is. Jövőre még nagyobb volumenben, közel 225 kilométeren épülnek meg, bővülnek gyorsforgalmi és főutak. Jelenleg is dolgoznak a kivitelezők az M15-ös gyorsforgalmi út bővítésén, jelentősen javulni fog Szolnok megközelíthetősége az M4-es két ütemének elkészültével Cegléd–Abony és Abony–Törökszentmiklós között. Jövőre nagyot lépünk előre Eger és Sopron négysávos összeköttetésének kiépítésében, befejeződik az M0-s déli részének rekonstrukciója.
Milyen koncepciót dolgoztak ki a meglévő autópályák tehermentesítésére?
– Hazánkat több nemzetközi közlekedési folyosó érinti, a legnagyobb átmenő forgalom Németország és a Balkán, Törökország között zajlik. Ez azt jelenti, hogy Hegyeshalom és Nagylak között halad a legtöbb teherautó, jelenleg az M1–M0–M5 útvonalon. A nemzetközi áruforgalom optimálisabb elvezetése érdekében, az autópályák főváros környéki szakaszainak tehermentesítésére egy új félgyűrű létesítését vizsgálja a kormány. Megvalósíthatósági tanulmány készül az M1-es autópályából Komáromnál leágazó 13-as és 81-es, továbbá a Székesfehérvártól délre induló 63-as főút négysávosra bővítésére a meglévő nyomvonalakon, így létrejönne egy településeket elkerülő gyorsforgalmi összeköttetés az M1-es és a szintén előkészítés alatt álló, a Balaton keleti partjától Dunaújváros érintésével Kecskemétig vezető M8-as autópálya-szakasz között. A Budapesttől mintegy 100 kilométerre húzódó északnyugati–délkeleti útvonal gyorsítaná az országon való áthaladást, a főváros és agglomerációja pedig lélegzethez juthatna. A meglévő szakaszok terhelését a már folyamatban lévő hálózatbővítések is enyhítik majd. Kelet-Közép-Európa országait észak–déli irányban a Via Carpatia közúti folyosó köti majd össze, amelynek elemeivel mi állunk a legjobban, várhatóan elsőként készülünk el velük a már zajló M30-as és M35-ös beruházások befejezésével. Kassa felől Miskolcon és Debrecenen át Nagyvárad irányába így végig gyorsforgalmi összeköttetés létesül hazánkban. Szlovákia felé a komáromi Duna-híd mellett további helyszíneken is magasabb színvonalú közút épül, Budapest és Pozsony között teljes értékű autópálya-kapcsolat jön létre az M15-ös négysávúsításával. A kormány kiemelten kezeli az európai gazdasági növekedés motorjának számító V4 országok közötti közlekedési lehetőségek fejlesztését.
Mennyi pénzből, mekkora szakaszon újulhatnak meg az alsóbb rendű utak?
– Három párhuzamosan futó útfelújítási programban támogatjuk a hazai közutak műszaki állapotának javítását. 2016-ban hazai forrásból indítottuk útjára a Komplex Útfelújítási Programot. Nyáron döntött arról a kormány, hogy 16,4 milliárd forintot biztosít az eltervezett, de forráshiány miatt meg nem valósult projektekre. A keretbővítésnek köszönhetően 13 megyében 55 helyszínen összesen 113 kilométernyi útszakasz újul meg. A munkálatok idén ősszel már megkezdődnek, de a kivitelezők a feladatok döntő többségét 2020-ban végzik el. Az újabb forrásbiztosítással a Komplex Útfelújítási Program teljes összege meghaladja a 174 milliárd forintot, ebből több mint 550 útszakasz újul meg 2016 és 2020 között mintegy 1500 kilométeren.
Az uniós társfinanszírozású Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) 55 milliárd forinttal támogatja az országos közutak korszerűsítését. A programban a megyei önkormányzatok bevonásával kijelölt 184 útszakasz műszaki állapota javul összesen 520 kilométeren. A Magyar Falu Programban éves szinten 50 milliárd forint áll rendelkezésre a vidéki bekötő- és összekötőutak korszerűsítésére, ezzel a falvak népességmegtartó képességének javítására. Az idén indult első ütemben 165 útszakasz helyreállítása történik meg összesen 430 kilométeren. A program jövője is biztosított, mivel a 2020-as költségvetésben újfent 50 milliárd forint szerepel a falvak közötti közlekedési hálózat felújítására. A három útfelújítási programban már rögzített projektlisták alapján 2020-ig 280 milliárd forintból több mint 900 hazai útszakasz szolgáltatási színvonala javul több mint 2400 kilométeren.
Korábban nem sok állami vezető érkezett a vasút világából. Mennyire elégedett az elmúlt években tapasztalható változásokkal?
– Az Innovációs és Technológiai Minisztérium jövőképe szerint 2030-ra a vasúti közlekedésnek műszaki, pénzügyi és környezeti szempontból is fenntarthatóvá kell válnia, ebben még bőven van tennivalónk. Eltagadhatatlanok azonban az elért eredmények, on-nan indulva, hogy kirángattuk a csődhelyzettel fenyegető adósságcsapdából a MÁV-ot; a vállalatcsoport 2010 előtti 300 milliárd forintos adósságállományát a tizedére szorítottuk vissza. Komoly siker, hogy 2010 óta a villamosított vasúti vonalszakaszok aránya a teljes hálózathoz viszonyítva 36 százalékról 41 százalékra nőtt. Ráadásul az előkészületben lévő további fejlesztéseknek köszönhetően a villamosított szakaszok hossza 3400 kilométerre nőhet, amivel 50 százalék közelébe javul az említett arány. A kisebbik nemzeti vasúttársaság, a GYSEV által kezelt hálózat már most 90 százalékban villamosított. A MÁV-Start mára az európai államvasutak közül a legnagyobb egységes elővárosi FLIRT motorvonatflottával rendelkezik. A MÁV már nemcsak vevőként, hanem fejlesztőként, saját termékével is képes megjelenni a vasúti járművek piacán: a hazai innovációra építő IC+ kocsik közül az első két ütemben 20+70 darab készülhet el. A vasút térnyerésével és a buszcsereprogrammal fokozatosan zöldre váltjuk a magyarországi közlekedési rendszert, az ágazattal szemben ugyanis kiemelt elvárás az energiatakarékos és környezetkímélő technológiák alkalmazása. A hiányosságok rengeteg erőfeszítéssel, a temérdek befektetett forrással is csak időigényesen, hosszabb távon számolhatók fel teljesen. Hatásaikat valamelyest enyhítheti, ha a kormányzati elvárásnak megfelelően az ügyfélközpontú, szolgáltatói szemlélet teret nyer a vasúton.
Többször nyilatkozott arról, hogy a vasutat tekinti a magyarországi közösségi közlekedés gerincének. Mekkora összeget fordítanak a vasúti infrastruktúra fejlesztésére a jövőben?
– 2010 óta valóban megkérdőjelezhetetlen alapvetésünk, hogy a hazai közösségi közlekedés gerincét a vasút adja. 2018 és 2023 között ennek megfelelően több mint 1700 milliárd forint uniós és hazai forrás hasznosul a vasúti nagyberuházásokban. Az összeg volumene ellenére az időszerűvé váló, indokolt fejlesztési igények többszörösen haladják meg a támogatások nyújtotta pénzügyi lehetőségeket. Egyértelmű értékválasztásokhoz igazodó stratégiára és megfelelően előkészített projektekre van tehát szükség ahhoz, hogy minden elérhető forrás megfelelően hasznosulhasson a vasút további korszerűsítésében. Ebben az időszakban a már megvalósított, folyamatban lévő és tervezett fejlesztésekben felújítunk mintegy 660 kilométernyi vasútvonalat, 440 kilométernyi vasútvonalat pedig villamosítunk.
Milyen nagyobb volumenű fejlesztések folynak jelenleg? És melyek érhetnek célba idén vagy jövőre?
– Jövőre befejeződik két nagy jelentőségű elővárosi fejlesztés, a kivitelezők Kelenföld–Pusztaszabolcs és Rákos–Hatvan között is végeznek majd a munkálatokkal. A korszerűsítésektől és a kapcsolódó menetrendi kínálatbővítéstől a székesfehérvári és esztergomi vonalon tapasztalhatóhoz hasonló utasszám-növekedést várunk. Jelenleg két vasútvonalon telepítenek központi forgalomirányító rendszert: Pusztaszabolcs és Dombóvár között, valamint a Rákos–Újszász–Szolnok szakaszon. Az induló beruházások közül feltétlenül említésre érdemes a hazai vasúti hálózat egyik legfontosabb eleme, a Déli összekötő vasúti Duna-híd korszerűsítése és a Püspökladány–Biharkeresztes vonal villamosítása. 2020-ban fejezik be például a Püspökladány–Ebes szakasz fejlesztését, és ETCS L2 vonatbefolyásoló rendszert telepítenek a többi között a Bajánsenye–Boba, a Ferencváros–Székesfehérvár és a Sopron–Szombathely–Szentgotthárd szakaszokon.
Az ITM vasútra vonatkozó stratégiája milyen fontosabb elemeket tartalmaz?
– Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a tervek szerint a vasúti stratégiai elképzeléseket egységes vasúti koncepcióban terjeszti a kormány elé, valamikor az ősz folyamán. Kiemelt cél lehet, hogy a legforgalmasabb nemzetközi szakaszokon végig legalább óránként 100 kilométeres sebességgel és 22,5 tonnás tengelyterheléssel lehessen közlekedni. Gyorsabb vasúti elérést kívánunk lehetővé tenni a határon túli nagyvárosok felé is. Csökkenteni szeretnénk a vasút energiafelhasználását és az abból származó környezetterhelést, ugyanakkor kiterjeszteni a vasúti digitalizációt. A gazdaságfejlesztés szempontjából fontos feladat Magyarország árufuvarozási tranzitszerepének erősítése is.
A Budapest–Belgrád vasútvonal fejlesztése során milyen lépések valósultak meg eddig?
– A nyár elején írták alá a szerződést a magyarországi szakasz teljes körű tervezésére és kivitelezésére a kínai–magyar konzorciummal. A szerződés hatálybalépésének feltétele a finanszírozás biztosítása, a kapcsolódó hitelkérelem elbírálása jelenleg is zajlik a kínai Eximbanknál. Arra törekszünk, hogy ebben még idén dűlőre jussunk a kínai partnerekkel. A szerződéses vállalások szerint a tervezés és engedélyeztetés várhatóan két évet, az építkezés pedig három évet vehet igénybe. A mielőbbi megvalósítás érdekében a kormány egyszerűsíteni kívánja a kapcsolódó eljárásokat, így lehetővé válhat, hogy az illetékes hatóságok gyorsított eljárásban adják ki a szükséges engedélyeket.
Hol tart a vasúti és a helyközi autóbuszos közösségi közlekedés összehangolása? Melyik élvez majd prioritást a kettő közül?
– A helyközi közösségi közlekedés elsődleges szereplője a vasút, az autóbuszok leginkább ráhordó szerepet tölthetnek be. A meglévő párhuzamosságokat fokozatosan meg kell szüntetni, ugyanakkor látni kell, hogy ez a folyamat nem valósítható meg egyik napról a másikra. Fónagy János miniszterelnöki biztos vezetésével egy munkabizottság méri fel, hogy az országban hol és hogyan hangolható össze hatékonyabban a helyközi közösségi közlekedés. A jövőben szeretnénk elérni, hogy a személyszállító szolgáltató társaságok egyre több helyen fogadják el egymás bérleteit, ilyen együttműködésekre az ország több részében már van sikeres példa.
Nem csak a közúti és vasúti hálózatok bővülnek, fejlődnek, a kerékpáros infrastruktúra is gyors ütemben gyarapodik. Mi várható ezen a téren a következő években?
– Az Innovációs és Technológiai Minisztérium folyamatosan javítja a kerékpározás infrastrukturális feltételeit a településeken belül és a települések között is, biztonságos és kényelmes alternatívát kínálva az egyéni gépjárműhasználattal szemben. 2010 óta mintegy 1250 kilométer új kerékpáros útvonal fejlesztése történt meg hazánkban. A 2014–2020 közötti időszakban további jelentős fejlesztések valósulnak meg hazai és uniós támogatásból, összesen 200 milliárd forint értékben. E beruházásokban 2100 kilométernyi önálló kerékpárút épül, további 2100 kilométeren táblázással, felfestéssel jelölnek ki kerékpáros útvonalakat kis forgalmú közutakon. A meglévő hálózat bővítésével belátható időn belül 6000 kilométer önálló kerékpáros létesítmény áll majd rendelkezésre az országban. A teljes kerékpározható hálózat hossza 2030-ra megközelíti a 15 ezer kilométert.
Nem lehet úgy a közlekedésről beszélni, hogy ne ejtsünk szót annak biztonságáról. Hogyan járul hozzá a minisztérium a balesetek megelőzéséhez?
– Részben az infrastruktúra fejlesztésével, hiszen könnyű belátni, hogy a kétsávos főutakat kiváltó, településeket elkerülő négysávos összeköttetések önmagukban javítják az érintett városok, térségek baleseti mutatóit is. Fontos megelőző, szemléletformáló eszközként tartjuk számon a közlekedési hatóság közúti ellenőrzéseit is. Ezek elsődleges célja a közlekedésbiztonság javítása, a balesetveszély mérséklése a nem megfelelő műszaki állapotú, hiányos felszereltségű járművek, a szükséges engedélyekkel, igazolványokkal nem rendelkező gépkocsik, járművezetők kiszűrésével. A hazai szakemberek rendszeresen közreműködnek a nemzetközi akciókban, de az Innovációs és Technológiai Minisztérium kezdeményezése alapján tematikus, fokozott ellenőrzéseket is végeznek. Az év hátralévő részében így vizsgálják majd a járművek, járművezetők téli felkészülését, az adventi időszakban a személyszállító buszokat, de a balesetveszélyes gépkocsiszállító karavánokat is. Az innovációs tárca közlekedési intézkedéseit is annak az alapvető célnak a szolgálatába állítja, hogy 2030-ra Magyarországot Európa első öt országa közé emeljük, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni.•