Építőipari cégek felelőssége és lehetőségei az iparág fenntarthatóságában
A téma hazai időszerűségét mi sem jelzi jobban, mint az a tény, hogy az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakmai koordinációja mellett rövidesen megjelenik a Nemzeti Fenntartható Építésgazdasági Stratégia, amely – széles körű szakmai, iparági egyeztetéseket követően – a 2020–2025 közötti időszakra fogalmaz meg ágazati stratégiai irányvonalakat.
A Stratégia a 2019-ben az Európai Unió által elfogadott Új Zöld Megállapodásban és a Körforgásos Gazdaságra vonatkozó cselekvési tervben megadott irányvonalakat követi, a hazai piaci lehetőségek és igények figyelembevételével.
A fenntarthatóság mint fogalom megértéséhez elengedhetetlen a fenntarthatósági szemlélet mibenlétét és komplexitását megvizsgálni. Szükséges annak megértése, hogy ha egy tetszőlegesen kiválasztott szakterületet, terméket, tervet, szolgáltatást szeretnénk értékelni a fenntarthatóság függvényében, akkor annak jellemzőit, hatásait minden esetben három megközelítésből kell vizsgálnunk (1. ábra).
Jól látható, hogy fenntarthatónak valójában csak azokat a projekteket, termékeket, szolgáltatásokat vagy akár közösségeket is csak akkor nevezhetünk, ha azok mind környezeti, mind gazdasági, mind pedig szociális-társadalmi szempontból egyaránt előnyösek valamennyi érdekelt fél számára.
2015-ben az ENSZ 17 globális fenntarthatósági célt (Sustainable Development Goals; SDG – a szerk.) (SDG17) fogalmazott meg, amelyek elérésével biztosítani látták egy társadalmilag igazságosabb, környezeti értékeket szem előtt tartó gazdasági ökoszisztéma megvalósulását. Ha csak a 17 célt megjelenítő ikonokat tekintjük át, a mögöttes tartalom ismerete nélkül is könnyű olyan célokat azonosítani, amelyekhez az építőipar szorosabban vagy lazán értelmezhetően, de kapcsolható. Ha pedig részletesebben megismerjük az egyes célokat, akkor az egyes célok mellett javasolt GRI-indikátorok (Global Reporting Initiative – a szerk.) alapján egészen könnyen meghatározhatjuk azokat a területeket, amelyekhez az egyes iparági szereplők (kivitelező vállalatok, oktatási, kutatási intézmények, tervezőirodák, beruházók, fejlesztők vagy akár hatóságok) kapcsolódni tudnak (2. ábra).
A fenntarthatósági célok közül ma kiemelt jelentősége van a 13. célnak, azaz a klímavédelemnek. És ha jobban belegondolunk, nem is lehetne ez logikusan másként, hiszen napjaink egyik legégetőbb kérdése, hogy a változó klimatikus viszonyok milyen hatással lesznek a jelenlegi gazdasági berendezkedésünkre, illetve ez utóbbit milyen mértékben kellene megváltoztatnunk, hogy valóban hosszú távra tudjunk tervezni.
Köztudott, hogy az építőipar jelentős mértékben felelős a globális üvegházhatású gáz (ÜHG) kibocsátásért, a teljes kibocsátás megközelítőleg 15 százaléka közvetlenül köthető az építőipari tevékenységekhez (gyártáshoz, kivitelezéshez, épített környezet üzemeltetéséhez). Az EU által elfogadott Új Zöld Megállapodás dokumentumban is számos olyan kezdeményezés van, amelyek gyakorlati megvalósítása igényli az építőipari szereplők bevonását, példák a teljesség igénye nélkül.
- Kutatás és innováció – másodnyersanyagok, melléktermékek felhasználhatósága az építőiparban, alacsony energiaigényű folyamatok fejlesztése, passzív és aktív építészeti megoldások stb.
- Ökoszisztémák és biológiai sokféleség – a fenntartható, okosvárosok tervezése során a természetes élőhelyek és zöld felületek integrálása, vízvisszatartási rendszerek fejlesztése.
- Fenntartható mobilitás – nemcsak a járművek, hanem a kiszolgáló infrastruktúra fejlesztése is idetartozik, közösségi közlekedésfejlesztési programok stb.
- Energia- és erőforrás-hatékony építés – ez részben az innovációs témakör ismétlése, kiegészítve azzal, hogy az innovatív megoldások mielőbbi gyakorlatba ültetése a cél, nem csupán az akadémikus kutatási projektek.
- Az építőiparnak is át kell állnia a lineáris módszerekről a körforgásos gazdasági modellre, például a termékekben és létesítésben való gondolkodás kiegészülése a fenntartással – komplexebb szolgáltatások nyújtásával stb.
És ennél a pontnál el is jutunk a kapcsolódási ponthoz a másik EU-közlemény tartalmához, amely a Körforgásos gazdálkodásra való átállást segítő cselekvési terv. Ez a közlemény már külön fejezetben tárgyalja az építőipari ágazat teendőit egy körforgásos gazdasági modellre való átállás támogatása érdekében. Ezek pedig a következők:
- Fenntartható épített környezetre vonatkozó EU-stratégia kidolgozása;
- A 2011. évi építési termékek (305/2011/EU-rendelet) felülvizsgálata – fenntarthatósági szempontok beépítése;
- Életciklus-szemlélet beillesztése az EU közbeszerzési rendszereibe;
- Termékek, újrafeldolgozott anyagok követelményeinek bevezetése;
- Körforgásos szemlélet mellett az ÜHG-kibocsátás csökkentése;
- Karbonmegkötő építési anyagok előtérbe helyezése.
Ha az említett két EU-dokumentummal összevetjük a véglegesítés alatt álló Nemzeti Fenntartható Építésgazdasági Stratégia várható elemeit, az összefüggés egészen egyértelművé válik:
- Elérhető és könnyen értelmezhető építőipari előírások, építésügyi szabványok elektronikus gyűjteménye;
- MI (mesterséges intelligencia) alapú építési adatbázis: szakemberek, anyagok, termékek;
- A BIM-rendszer (Building Information Modeling – a szerk.) fokozatos bevezetése, állami oldali támogatással és kezdeményezéssel, digitális rendszerek oktatásának fejlesztése és támogatása;
- Innovatív termékek és technológiák hazai elérhetőségének támogatása;
- Tervezhető állami megrendelésállomány, amellyel az iparági ciklikusság csökkenthető;
- Fokozott minőségbiztosítás termék és kivitelezési terén.
Ha a fenti célokat összevetjük az SDG17 célokkal, láthatjuk, hogy az építőipari szereplőknek nagy mozgástér áll rendelkezésre a kapcsolódási pontok megtalálására. Néhány lehetőség a teljesség igénye nélkül:
- SDG9: innováció és termékfejlesztés, új és újrahasznosított alapanyagok, termékek, építési termékek környezeti adatainak nyilvánossá tétele (EPD – Environmental Performance Declaration – ISO 14025 alapján), digitalizáció fejlesztése (BIM);
- SDG15: modern, fenntartható, okosváros-tervezés, természetes, természetközeli és mesterséges élőhelyszigetek funkcionális összekapcsolása, ipari tevékenység miatt sérült természetes élőhelyek helyreállítása (pl. bányák);
- SDG12: körforgásos gazdálkodási szemlélet meghonosítása (tervezéstől a gyártáson, kivitelezésen át az életciklusvégi hasznosításig);
- SDG13: alacsony karbon- és ÜHG-kibocsátással járó technológiák, energiahatékonyság;
- SDG11: alacsony energiaigényű épületek (már az építés során is), passzív és energiaaktív létesítmények, okosvárosok;
- SDG3: munkahelyi egészségvédelem, építmények testi és lelki egészségre gyakorolt hatásai (beltéri klíma, fény stb.);
- SDG8: felelős vállalatvezetés, gazdasági eredményesség mellett a hosszú távú fenntarthatósági célok figyelembevétele, működési környezetre gyakorolt esetleges negatív hatások mérséklése, aktív kooperáció a helyi közösségekkel;
- SDG17: együttműködés akár az iparági szereplőkkel a közös célok hatékony elérése érdekében.
Nehéz egységes receptet adni arra, hogy egy építőipari kivitelező vállalkozás számára hogyan lehetséges az üzletmenet fenntartható irányban való átállítása, azonban a vállalati értéklánc és az egyes SDG-célok kapcsolódási pontjainak feltárása hatékony segítséget nyújthat az átállás tervezése során. Mi a Colas magyarországi cégcsoportján belül több olyan fejlesztést is elindítottunk, illetve végrehajtottunk, amelyekkel mi is hozzájárulhatunk egy fenntartható építési ágazat kialakulásához. Ilyenek például a
- BIM-módszerek alkalmazása a mélyépítésben, műtárgyak tervezése és létesítése során (3. ábra);3. ábra. Digitális technológia alkalmazása műtárgy tervezésénél
- Termékgyártáshoz és útépítési kivitelezésekhez kapcsolódó karbonlábnyom-számítási módszertan kidolgozása, amely alapján azonosíthatók a főbb kibocsátótechnológiák. Ezáltal is biztosítva a jelentős kibocsátókban történő emissziócsökkentési intézkedések hatékony megalapozását.
- Energiahatékonysági fejlesztések (pl.: kőanyag-feldolgozási rendszerek optimalizálása, vasúti szállítási lehetőségek megteremtése, alapanyag fűtési rendszerek modernizációja), energiairányítási rendszer (EIR) bevezetése, termékgyártó telephelyeink energetikai adatainak online rendszerben gyűjtése és elemzése (4., 5. ábra);4. ábra. Helyszínen (on-site) teljes volumenben újrahasznosított pályaszerkezeti anyagok, kötőanyag hozzáadásával. (Colas XFI adatok alapján)5. ábra. Egy tonna aszfaltkeverék gyártásához a keverő által felhasznált energia. (Colas XFI adatok alapján)
- Biodiverzitás-védelmi intézkedések a termelő telephelyeinkhez kapcsolódóan;
- Telephelyeinkről elfolyó vizek tisztítása;
- Telephelyi és on-site recycling (inert anyagok hasznosítása a hulladékképződés megelőzése, szállítási emisszió csökkentése és a primer erőforrások védelme érdekében);
- Alternatív építési anyagok hasznosítására irányuló fejlesztések;
- Energiahatékony útépítési és -felújítási technológiák kutatása;
- Együttműködés startup fejlesztési programokban, szakmai mentorálás;
- Részvétel és tudásmegosztás fenntarthatósági területen működő szakmai szervezetekben.
A nemzetközi trendeket figyelembe véve bizonyos, hogy a fenntartható vállalati működésnek a jövő építőiparában kiemelkedő jelentősége lesz, és ez alól a hazai iparág sem jelenthet kivételt. Ennek egyik záloga a 2020–2025 közötti időszakra vonatkozó ágazati fenntarthatósági stratégia és az abban foglaltak gyakorlati megvalósítása. Mindezek alapján ma már nem az a kérdés, hogy megéri-e a fenntarthatósági szemléletet a vállalatirányítás részévé tenni, hanem az, hogy megéri-e figyelmen kívül hagyni egy globális folyamatot és vállalni ennek kockázatát.•