Innováció és tradíció a korrózióvédelemben
Miért tűzihorganyozzunk?
Ha egy szót kell kiemelnünk, ami meghatározó az acél alapanyagokat felhasználó iparágakban, akkor az a tartósság. A korróziómentes hosszú élettartam minden, minket körülvevő acélszerkezetnél lényeges tulajdonság. Legyen az egy üzemcsarnok, egy villanyvezetéket tartó oszlop vagy csak egy egyszerű kerékpártároló az utcán, a felhasználók számára lényeges, hogy a megfelelő korrózióvédelem segítségével időtállóak legyenek.
A tűzihorganyzás során, a 450 °C-os horganyfürdőbe mártott acéltermékeken lejátszódó termodiffúziós folyamat eredményeként olyan tartós bevonat képződik a kezelendő felületen, amely nem adhéziós, hanem kohéziós kötéssel kapcsolódik az alapfémhez. Ennek köszönhetően a horganybevonat, hacsak nem éri jelentős mechanikai sérülés, a korróziós környezeti terheléstől függően akár 30–100 évig is képes megőrizni az acéltermékek korróziómentességét. Teszi mindezt környezetkímélően, hiszen a horganybevonat természetes: a horgany (cink) a természetben is előforduló anyag, a bevonat ezért nem tartalmaz vegyi anyagokat, mint például a festékek esetében. Ebből adódóan a horganyzott acélhulladékok újrahasznosítása sem jelent veszélyt a környezetre.
Innováció a tűzihorganyzásban
De hogyan lehet ez a tradicionális felületvédelmi eljárást alkalmazó üzem mégis innovatív? A NAGÉV Csoport kiemelt figyelmet fordít a környezetvédelemre. Ennek jegyében ócsai üzemünk amellett, hogy a legnagyobb térfogatú horganyzókáddal rendelkezik Magyarországon, úgynevezett zéró hulladék és zéró környezetszennyezés technológiával működik. A legfontosabb, hogy a vegyi előkezelés folyamata nem nyitott, hanem zárt rendszerű, így a vegyi anyagok kipárolgása nem terheli sem az ott dolgozók szervezetét, sem a környezetet. Többlépcsős elszívó-szűrő rendszerének köszönhetően még a horganyzás során keletkező füstgázok sem jutnak ki a környezetbe. Mindezek mellett elmondhatjuk, hogy üzemünk javarészt automatizált: a technológiai folyamatokon belül a horganyzásra kerülő termékek mozgatása – kiemelten a vegyi előkezelő térben – automatizált darurendszerrel történik, ami szintén egyedülálló az országban. Ezenkívül szinte nincs olyan keletkező hulladék az üzemünkben, amelyet ne tudnánk újrahasznosítás céljából értékesíteni, legyen az akár keményhorgany, horganysalak, cinktartalmú szállópor vagy a horganyzási technológiában alkalmazott dróthulladék.
A fentiekből is látható, hogy miként valósítjuk meg a NAGÉV Csoportnál, hogy egy tradicionális eljárást az innovációk révén 21. századi technológiai szintre emeljünk. Célunk a működésünk és technológiánk folyamatos fejlesztése, hogy minél több esetben döntsenek az acélból készült termékeket felhasználók a tűzihorganyzás és a NAGÉV Csoport mellett.•